Mania Skłodowska – JAKUB SKWORZ

Ależ czekaliśmy na tę książkę! Z wielkimi emocjami i niecierpliwością. Pamiętam doskonale jak niespełna rok temu sięgnęliśmy po pierwszy tytuł z serii Wciągających Książek o Wielkich Polakach. Wówczas porwała nas powieść o Adasiu Mickiewiczu. Tutaj możecie do niej zajrzeć –> KLIK, a dziś mamy w rękach kolejną cudowną, przygodową lekturę. Tym razem mieliśmy przyjemność poznać fascynującą uczoną i niezwykłą kobietę – Marię Skłodowską – Curie, której życie było pełne ciężkiej pracy i perypetii.

 

 

„Mania Skłodowska”  to pozycja skierowana do dzieci od około 7 – 8 lat. Zdecydowanie nie ma górnej granicy wieku, gdyż z całą pewnością zachwyci także młodzież i dorosłych. Autor, Jakub Skworz skomponował przygodową opowieść, pełną ciekawych wątków, fascynujących wydarzeń oraz ważnych historycznych dokonań, z których my, Polacy na zawsze będziemy dumni. Mali czytelnicy mają okazję spojrzeć na tę wielką postać z zupełnie innej perspektywy. Fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, niezwykła osoba, a jednak taka jak każdy z nas. Kobieta, której życie nie było usłane różami, która musiała zmierzyć się z przeciwnościami losu, która walczyła o marzenia. Kobieta, która dokonała czegoś wielkiego.

W szkolnych podręcznikach, w encyklopediach, w prasie dowiemy się wiele o Marii Skłodowskiej – Curie, ale jak zaciekawić tą postacią dzieci i młodzież? Jak przekazać im te wartości i udowodnić że też była dzieckiem, dziewczynką, kobietą? Ta książka ma w sobie pewną moc, bo wciąga czytelnika, a nawet pochłania całe rodziny. Czytałam ją z dwójką swoich starszych dzieci i gdy dotarliśmy do ostatniej strony, syn zawołał: Mamo, czytaj dalej! A to już był koniec, choć dla niego wciąż było mało.

W czym tkwi sekret fascynacji tą książką? Ano w tym że młody pisarz, Jakub Skworz doskonale zna współczesne realia i potrafi idealnie trafić w gusta młodych czytelników. Oto bowiem Ola i Eryk znajdują w domu dziadków pomieszczenie zwane gabinetem, które wypełniają wciągające książki! Poznaliśmy doskonale to rodzeństwo w tomie o Adasiu Mickiewiczu, więc tym bardziej byliśmy ciekawi co teraz owi bohaterowie wymyślą. Nie zawiedliśmy się, bo przygód było w bród! Eryk wyjechał z rodzicami do Paryża, zaś obrażona Ola musiała zostać z dziadkami. Jednak dziewczynka postanowiła też odbyć własną podróż i dała się pochłonąć książce, na której okładce widniała kobieta z probówką. Tak, pochłonąć, a właściwie wciągnąć, bo Ola znajdzie się w samym Paryżu i zobaczy na własne oczy tytułową bohaterkę. Perypetii będzie bardzo dużo, nie zabraknie humoru, jak i scen mrożących krew w żyłach. Zdecydowanie warto czytać ją rodzinnie. Gdy strona po stronie zagłębialiśmy się w życie Marii mieliśmy wrażenie że to my jesteśmy obok niej, że to my odbywamy podróż w czasie. Stukanie końskich kopyt po brukowanej drodze, godziny w laboratorium, występy na uniwersytecie – czuliśmy że bierzemy w tym udział, że to wszystko dzieje się właśnie teraz. Moje dzieci wciąż powtarzały, że Ola i Eryk mają takie wspaniałe życie, że mogą poznawać przeszłość, ale z czasem zrozumiały że przecież my podróżujemy z nimi.

Nie sposób pominąć słów uznania dla ilustracji. Paulina Derecka w bardzo delikatny i subtelny sposób wypełniła karty tej ważnej historii.

Na 216 stronach znajdziecie 35 rozdziałów, a w nich dzieciństwo Mani pod zaborami, śmierć matki, pierwszą miłość, wiele lat pracy, śmierć męża, odkrycia, osiągnięcia, sukcesy, nagrody. Tak wiele jak na jedną osobę. Mali czytelnicy poznają tu fakty, jakich nie znajdą w żadnych szkolnych podręcznikach. Polecamy. Moje dzieci już z niecierpliwością czekają na kolejną wciągającą książkę. Ta seria powinna zagościć w każdej biblioteczce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zysk i ska

Dodaj komentarz