„Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” – Jakub Skworz

Adam Mickiewicz – jeden z najpopularniejszych polskich twórców romantyzmu, poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny. A dla mnie kim jest? Przede wszystkim wspomnieniami jakie moja babcia przekazała mi gdy co wieczór czytała swym dzieciom epopeję narodową – „Pan Tadeusz”. Pozostawiła po sobie cudowne wydanie tejże książki, a w niej zasuszony kwiat który schowała tam będąc małą dziewczynką. To dla mnie i moich dzieci niesamowita pamiątka, talizman, najdroższa sercu rzecz. Od czasu gdy babcia podarowała mi to niezwykłe wydanie książki czuję ogromny sentyment do owego autora i chęć poznania Go jeszcze bardziej.

Gdy pewnego dnia ujrzałam w zapowiedziach książkę „Adam Mickiewicz. Łobuz i mistrz”  będącą pierwszym tytułem z serii „Wciągających książek o Wielkich Polakach” wiedziałam że nie może zabraknąć jej w naszej biblioteczce. Czekałam na nią z ogromnymi emocjami, nie mając kompletnie pomysłu „co” zastanę w środku. Gdy trafiła w nasze ręce szybko nie byłam w stanie jej wypuścić. Przeczytałam ją wraz z dziećmi jednym tchem, po prostu nas wciągnęła!

Autorem tej nietypowej, przygodowej biografii jest Jakub Skworz, z którego twórczością mamy do czynienia nie od dziś. Zachwycił nas serią książek „Prawie bajki” które należą do ulubionych mojego ośmioletniego synka. Jest także  autorem książek dla młodszych dzieci o Wampirku Alfredzie i Księżniczce Adeli. Tym razem podjął się nie lada wyzwania. Biografia tak ważnej osobowości, z tak ogromnym dorobkiem zapewne wymagała ciężkiej pracy, stąd kłaniam się nisko autorowi za tą lekkość i kunszt z jaką przyszło mu opowiedzieć o życiu Adama Mickiewicza.

Nie sposób pominąć tu ilustracji, które wypełniają karty książki. Moja dziesięcioletnia córka zanim jeszcze zerknęła na jej autorkę powiedziała stanowczo że przecież dobrze zna „ten styl” i popędziła do naszej pokaźnej biblioteczki wyjmując z półki kultową już „Bombkę z Gwiazdką” którą zmalowała Jaga Słowińska. „To przecież ta sama kreska, ten sam, piękny styl, mamo” – powiedziało moje dziecko, co tym bardziej mnie zachwyciło, bo wiedziałam już że taki  duet musiał stworzyć coś pięknego.

 

 

Książka wydana jest przepięknie i pachnie obłędnie! Delikatne ilustracje cudownie wkomponowują się w emocje, jakie autor wywołuje na jej kartach. Całość tworzy idealną kompozycję, do której sięgnąć powinno każde dziecko. Pozycja skierowana jest do dzieci w wieku od około 8 lat i zdecydowanie nie posiada górnej granicy wieku. Dorośli również będą nią zachwyceni, gdyż jej treść jest bogata w fakty, a jednocześnie ujęta w słowa, w których nie znajdziecie infantylizacji.

 

 

 

Łobuz i mistrz? Jak to możliwe, spytacie? Mnie także ten zagadkowy tytuł bardzo zaintrygował, dlatego nie czekaliśmy długo z lekturą książki i Wam również nie polecam jej odwlekanie. Zaskoczy Was treść i ujęcie tej biografii. Gwarantuję że jeszcze nikt w taki sposób nie napisał książki o wielkim poecie. Posłuchajcie!

Ola i Eryk to rodzeństwo które spędza miło chwile w domu dziadków, znajdującym się za miastem. Mają w nim dostęp do wszystkiego o czym zapragną, jest tu bowiem ogród, kominek w którym wesoło trzaska ogień, a nawet najnowsze modele elektronicznych gadżetów: komputery, konsole, smartwatche. Jest tylko jedno miejsce, do którego dziadek zabronił im wchodzić – gabinet! Jednak jak to często bywa -„zakazany owoc smakuje najbardziej” i Eryk korzystając z otwartych drzwi wszedł do środka, a za nim siostra… Oczom ich ukazał się obłędny widok ogromnej ilości książek. Chłopiec sięgnął po jedną z nich i zniknął! Został wciągnięty przez karty powieści, a chwilę później dołączyła do niego Ola i razem przenieśli się w dawne czasy, gdy Adam Mickiewicz był małym Adasiem! Przejęci tym co działo się z małym chłopcem zastanawiali się jak wrócić z Nowogródka do domu. Na szczęście z pomocą nadszedł dziadek, który opowiedział o magicznej mocy swych książek. Jednak dziecięca ciekawość nie dawała im spokoju i zapragnęli z powrotem znaleźć się życiu wieszcza. Tym razem wraz z dziadkiem ruszyli w podróż w czasie! To co zobaczyli i czego byli świadkami jest niesamowitą, pełną przygód wyprawą, w której czytelnicy poznają całe życie wielkiego poety! Będą sunąć po kartach powieści od Nowogródka, przez Wilno, Tuhanowicze, Kowno, Syberię, Wilno, Odessę, Krym, Moskwę, Petersburg, Berlin, Mediolan i Wenecję, aż po Warszawę, Rzym, Śmiełów i Paryż.

Trudne i ciężkie chwile tytułowego bohatera będą mieszkały się ze zwykłymi dniami, wypełnionymi edukacją, miłościami, przyjaźniami. Wszelkie zawiłości i trudności na jakie natrafią dzieci będą szybko weryfikowane przez dziadka który objaśnia maluchom aktualną sytuację społeczną i polityczną, przez co przygoda jaka ma miejsce w dziewiętnastowiecznym społeczeństwie jest dla wnuków przystępnie ukazana.

Książka ma zaskakującą puentę, dlatego do ostatniej strony trzyma w napięciu i dostarcza wielu wrażeń. Polecamy serdecznie każdemu czytelnikowi, dla którego ważna jest historia naszego wybitnego rodaka, oraz chęć przeżycia uczty duchowej. Och, byłabym szczęśliwa gdyby tak właśnie wyglądały szkolne lektury! Już czekamy na kolejne tytuły z serii, które obowiązkowo znajdą się w naszej biblioteczce, czego i Wam życzymy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Zysk i Spółka Wydawnictwo

2 thoughts on “„Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” – Jakub Skworz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.