„Legendy warszawskie. Antologia”

Dziś prawdziwe cudeńko, rarytas, dzieło sztuki – „Legendy warszawskie. Antologia”. Jest to zbiór legendarnych dziejów Warszawy w 61 opowieściach o smokach, syrenach, zjawach, królach i mieszkańcach. Ta przepiękna pozycja wydana została przez Muzeum Warszawy, a zilustrował ją Wojciech Pawliński.

img_9601

 

Mimo, że posiadamy w swoich domowych zbiorach ogrom książek o legendach to gdy ujrzałam tę wiedziałam jedno – nie może jej zabraknąć w naszej biblioteczce. Jest niesamowita. Z pewnością to pierwsza tak obszernie wydana i zilustrowana pozycja o legendach, gdyż zawiera opowieści spisywane w XIX wieku, jak i dwudziestowieczne opracowania literackie legend, autorstwa m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Marii Kruger, czy Wandy Chotomskiej, a także teksty które powstały już w XXI wieku, w większości wcześniej niepublikowane. Znajdziecie tu szkic historyczny Warszawy, oraz legendy m.in. o: Rynku Starego Miasta, Kamienicy pod Świętą Anną, ulicy Wąski Dunaj, ulicy Krzywe Koło, ulicy Celnej, ulicy Zapiecek, Bazylice Archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela i ulicy Świętojańskiej, Zamku Królewskim i Placu Zamkowym, Kolumnie Zygmunta III Wazy, Placu Zamkowym, Kościele Świętej Anny i ulicy Krakowskie Przedmieście, ulicy Piwnej i Piekarskiej, Rynku Nowego Miasta, Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i ulicy Przyrynek, dawnym kirkucie i Krakowskim Przedmieściu, ulicy Tamka, Placu Trzech Krzyży, Zamku Ujazdowskim, Pałacu na Wyspie, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Wilanowie i wiele innych. Pod koniec zamieszczony jest słownik pojęć, nazw i określeń.

Polecam serdecznie ten cudowny zbiór warszawskich legend, który warto zakupić wraz z mapą legend warszawskich Starego i Nowego Miasta – świetnie sprawdzi się na spacerze. Książka urzekła nas niesamowicie, czytamy ją codziennie i nie sposób się od niej oderwać. Ważnym i cennym elementem jest w niej także oznaczenie odpowiednim znaczkiem która legenda jest straszna i może być trudna dla małego czytelnika, a która będzie dla niego odpowiednia. Dzięki temu to dzieło jest dla każdego, dla małego i dużego Zdecydowanie to obowiązkowa pozycja w domu każdego czytelnika. Ponad 620 stron to świetne rozwiązanie na jesienne zachmurzanie.

Książkę wraz z mapką zakupiłam tu: www.sklep.muzeumwarszawy.pl.

img_9600

img_9599

img_9598

img_9597

11

10

09

08

07

06

05

04

03

02

01

Dodaj komentarz