„Lawenda i gadające koty” – Wydawnictwo LEMONIADA

Dziś chciałam pokazać Wam jedną z najpiękniejszych książek tego roku! Pozycja zachwyca już od okładki, ponieważ… pachnie lawendą! Tak – przepiękny zapach lawendy zapowiada magiczną, nietuzinkową opowieść, której z radością patronuję 🙂

Małgorzata Masłowiecka, autorka i ilustratorka książki „Lawenda i gadające koty” zabrała nas w przepiękną, literacką podróż, ukazującą to, co w życiu najważniejsze. Ta wielowymiarowa historia, przepełniona czułością, pięknym sercem i odrobiną magii stała się dla nas pretekstem do wielu rozmów.

koszyk

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie wieś, las i niewielki domek stojący pośrodku łąki. To właśnie w nim kilkuletnia dziewczynka wraz z bratem spędza letni czas u babci Róży. Z miłości do kwiatów babcia nazywa dzieci Lawendą i Rumiankiem. Jej dom zawsze wypełniał zapach łąki, a mieszkańcy wsi przychodzili po ziołowe porady. Dzieci miały spędzić u babci lato, ale przyszła jesień, a rodzice nie przyjeżdżali… W liście tłumaczyli, że mają dużo więcej pracy, niż sądzili. Czas spędzony z babcią był dla Lawendy wyjątkowy. Nie tylko nauczyła się rozpoznawać rośliny, ale także przygotowywała z babcią mieszkanki herbat na zimę. Czuła się niczym zielna czarodziejka. Przyszła zima, a rodziców wciąż nie było. Lawenda tęskniła, ale smutek łagodziły rozmowy z babcią i pyszne napary z roślin.

Pewnego dnia babcia trafiła do szpitala, a później do domu spokojnej starości. Jej dom i łąka zostały sprzedane… Rodzice Lawendy i Rumianka pracowali bardzo dużo i właściwie nigdy ich nie było. Rodzina zamieszkała w wieżowcu, na środku wybrukowanego kostką osiedla. Tęsknota za babcią była tak duża, że pewnego dnia dziewczynka sama wyruszyła w odwiedziny do ukochanej babuni, ofiarując jej kawałeczek łąki zamkniętej w słoiku i składając obietnicę zabrania jej z domu starości… Jaką rolę w tym wszystkim odegrają mówiące koty: Wichurek, Chmura i Grzmot?

To dopiero początek pięknej, wzruszającej historii o sensie życia, empatii, czułości, o dostrzeganiu tego, co w życiu najcenniejsze. Książka bardzo nas wzruszyła. W tym pędzącym świecie łatwo się zagubić! Zatrzymajcie się na chwilkę, sięgnijcie po pachnącą lekturę i przekonajcie się kto i co mam dla Was największą wartość!

Cudowna, klimatyczna, wyjątkowa. Z dumą patronuję tak wyjątkowym książkom. Polecamy całym sercem.

„Lawenda i gadające koty”

Tekst i ilustracje: Małgorzata Masłowiecka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 80

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo LEMONIADA

Dodaj komentarz