Księga samodzielności, czyli Zuza w tarapatach. TOM 2

Kilka miesięcy temu napisałam na blogu o pierwszym tomie fantastycznej, survivalowej serii, zatytułowanej „Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie. Tom 1” do której zajrzeć możecie tutaj – KLIK, a dziś mam wielką przyjemność i radość napisać dla Was recenzję kolejnej książki w tej serii!

„Księga samodzielności, czyli Zuza w tarapatach. Tom 2” to trzymająca w napięciu, pełna przygód i perypetii historia Zuzy i jej nowych przyjaciół. Moje dzieci bardzo ucieszyły się na wieść o kolejnym tytule i zastanawialiśmy się, czy on również będzie tak emocjonujący. Okazało się, że tym razem dzieje się jeszcze więcej, a Zuza dzielnie stawia czoło kolejnym trudnym wyzwaniom.

koszyk

Autorem książki jest Przemysław Jakóbczyk – założyciel Fundacji Akademia Samodzielności. Seria przygodowa o Zuzi jest jego debiutem literackim. Łącznie ukażą się cztery części, z czego bardzo się cieszymy, bo to naprawdę ekscytująca lektura dla całej rodziny. Tak! Dla całej! Czytaliśmy ją w piątkę i zarówno ja, mój mąż, jak i dzieci doskonale się przy niej bawiliśmy i wiele nauczyliśmy.

Minął rok odkąd Zuza wróciła z przygody życia na bezludnej wyspie. Tym razem postanowiła odpocząć od morskich eskapad. Dziewczynka znalazła ciekawy międzynarodowy konkurs na wakacyjną przygodę i oczywiście wysłała swoją historię. Nagrodą była wycieczka do Australii, o której Zuzia marzyła od zawsze. Szczęście się uśmiechnęło i wraz z dwójką innych zwycięzców Zuźka ruszyła ku przygodzie! Nie obyło się jednak bez mrożących krew w żyłach”atrakcji”, przy których survivalowe triki bardzo się przydały.

Książka aż kipi od ważnych i pomocnych rad, które mogą uratować nam życie w trudnych warunkach. Ta wiedza, którą autor przemyca w powieści przyda się także dorosłym! Dowiecie się jak warto zachować się w sytuacjach kryzysowych, w stresie, czy podczas procedur awaryjnych.

Najmłodsi dowiedzą się jak zachować się podczas napadu, w jaki sposób postępować gdy samolot wpadnie w turbulencje, czy jakie kroki podjąć w sytuacji zakrztuszenia, zagrożenia terrorystycznego lub awaryjnego lądowania.

Zanim dzieci dotrą do Australii będą musiały przejść prawdziwą lekcję życia. Zdobywanie wody, pożywienia i rozpalanie ognisk stanie się ich codziennością. Z książki dowiecie się czym jest żywność MRE, w jaki sposób przygotować pułapkę na ryby, czy jak odstraszyć dziką zwierzynę. Poznacie liczne triki survivalowe jak poradzić sobie w ciężkich warunkach i jak zadbać o własne siły. Każda historia aż kipi od ciekawostek i inspiracji, które dzieci naprawdę wykorzystały. Czy ktoś z Was wie np. jak ogrzać namiot, czy zbudować solidną tratwę? – te i wiele więcej podpowiedzi znajdziecie w książce.

„Księga samodzielności, czyli Zuza w tarapatach” to przede wszystkim książka o pozytywnym nastawieniu i wierze w siebie. To piękna lekcja rodzących się przyjaźni, trudnych często relacji i odmiennych zdań. To także przykład wspólnoty, szacunku do drugiej osoby i umiejętności powiedzenia 'przepraszam’. To również opowieść o emocjach, determinacji, woli przetrwania i samodzielności.

Uwaga, oprócz książek autor przygotował coś jeszcze! To pierwsza na rynku gra memo dla dzieci dotycząca obszaru survivalu. „Młody odkrywca – karty samodzielności” dotyczy ekwipunku, niezbędnego przy pakowaniu się na wycieczkę. Oprócz rozwijania funkcji kojarzenia oraz analizy, karty dostarczają młodym adeptom sztuki przetrwania podstawowych informacji na temat sprzętu survivalowego. Każda z par kart przedstawia na zdjęciu konkretny element ekwipunku wraz z krótkim opisem. Wygrywa osoba, której uda się uzbierać największą liczbę par. My jesteśmy nią zachwyceni. Moi harcerze z pewnością zabiorą ją na kolejną zbiórkę! Polecam serdecznie zarówno przygodowe książki, jak i grę. Można je kupić w zestawie lub osobno.

Zajrzyjcie na stronę: www. KsiegaSamodzielnosci.com

Handdrawn Circle Logo (3).png

Dodaj komentarz