„Królewna chomik. Harriet Niepokonana” – Wydawnictwo MAMANIA

Róż, brokat i urocza królewna w chomiczym wydaniu – piękna okładka książki „Królewna chomik. Harriet Niepokonana” od wydawnictwa Mamania potrafi nieźle zmylić czytelnika. Wydawałoby się iż jest to słodka opowieść dla małych czytelniczek a tymczasem to solidna dawka akcji i emocji, które spodobają się dziewczynkom, chłopcom a nawet dorosłym. Książkę w jeden wieczór przeczytała moja dziesięcioletnia córka, ja zaś przeczytałam ją z ośmioletnim synem i wszyscy byliśmy pod wrażeniem trzymającej w napięciu lektury. Myślę że będzie idealna już dla dzieci w wieku od 6 lat.

Twarda oprawa, brokatowa i mieniąca się w świetle okładka zachęcają do zajrzenia w głąb książki, a liczne ilustracje w granatowo-szarych barwach i duża czcionka a także mnóstwo dymków z tekstami sprawiają że lekturę czyta się szybko, więc już najmłodsi mogą stawiać z nią pierwsze czytelnicze „kroki”.

 

 

Harriet Chomikowska była odważną, zaradną i inteligentną chomiczą królewną, która za nic miała dystyngowane życie. Mimo starań rodziców i zatrudnianych guwernerów nie zależało jej na byciu tradycyjną królewną. Zamiast snuć się wyniośle po pałacu wolała spędzać wolne chwile na grzbiecie przepiórki – Mumfreya, z którym podróżowała po okolicy udając że likwidują potwory. Bardzo ją denerwowało że rodzice za nic nie pozwalają jej walczyć z prawdziwymi stworami. Mimo wszystko była pogodną i szczęśliwą królewną, nad którą niestety wisiały ciemne chmury… Otóż gdy Harriet miała zaledwie kilkanaście dni odbył się jej chrzest. Wśród zaproszonych gości zabrakło paskudnej myszowróżki, która zjawiła się na uroczystości z ogromną wściekłością rzucając klątwę na królewnę i całe królestwo. W wieku dwunastu lat ma ona bowiem ukłuć się o chomiczy kołowrotek i zapaść w głęboki sen podobny do śmierci. Na szczęście dzięki staraniom myszowróżek chrzestnych udało się ową klątwę nieco złagodzić i królewna ma się zbudzić gdy pocałuje ją książę…

Jak zauważyliście treść książki przypomina klasyczną i dobrze znaną baśń o Śpiącej Królewnie, jednak zabawne dialogi, uwagi i odniesienie do współczesnych czasów sprawiają że śmiechów i uśmiechów na twarzach nie zabraknie. Najciekawsze dopiero przed Wami! Jak Harriet zdobyła przydomek „Niepokonana”? W jaki sposób używała życia przez dwanaście długich lat? Co stało się w dniu tak wyczekiwanych przez wszystkich urodzin? I przede wszystkim kto przez pomyłkę ukłuł się kołowrotkiem zamiast Harriet? Przygód, wrażeń i niespodziewanych zmian akcji nie zabraknie!

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy! Opowieść o nietypowej królewnie której wcale nie trzeba ratować to pierwszy tom z serii „Królewna chomik” autorstwa Ursuli Vernon – amerykańskiej pisarki i ilustratorki. Czytelnicy będą mieli okazję przekonać się o tym, że małe dziewczynki mogą być przebojowe, silne, zaradne i pomysłowe. Książka to przełamanie stereotypów i humorystyczne podejście do klasycznej bajki. Już z satysfakcją czekamy na kolejne tytuły z serii.

 

koszyk