Kowal i diabeł – Wydawnictwo URSINES

Cieszę się bardzo, że mogłam objąć patronatem pewną wyjątkową książkę! Wiele chciałabym o niej napisać, bo to piękna publikacja, powstała z ogromnej potrzeby serca, z miłości do tradycji i historii.

„Kowal i diabeł” to zbiór czterech bajek Józefa Lompa (1797-1863), skierowanych do dzieci i młodzieży. Ilustracje przygotowała Jolanta Różacka, absolwentka ASP we Wrocławiu. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Ursines.

koszyk

Józef Lompa był górnośląskim działaczem, nauczycielem, pisarzem, etnografem, a także prekursorem procesu polskiego odrodzenia narodowego na terenie Górnego Śląska oraz autorem licznych polskich podręczników szkolnych. Aktywnie działał w przestrzeni pisarskiej, społecznej oraz narodowej. W 1820 r. zbudował szkołę w Lubszy i przez 30 lat uczył w niej dzieci. Sam był ojcem szesnaściorga, więc wiedział jak cenne jest przekazanie im wiedzy płynącej z podań i baśni ludowych. Autor zbiorów „Pieśni ludu Śląskiego”, „O śląsko-polskiej mowie” oraz „Klechd, czyli baśni ludu polskiego na Śląsku” utrwalił przekazy i legendy Górnego Śląska.

29 czerwca 2022 roku odbędą się obchody 225-tej rocznicy urodzin autora, dlatego ta książka jest takim małym pokłonem w stronę Jego licznych, ważnych i pięknych działań. Tym bardziej, ten nieco zapomniany twórca, zasługuje na przypomnienie, bo przyczynił się do ocalenia mowy polskiej na Górnym Śląsku, świadomy, że w języku i ludowych opowieściach należy szukać korzeni własnej tożsamości. Warto zaznaczyć, że Lompa współpracował z Karolem Weinholdem – szefem katedry ludoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, który był uczniem Jakuba Grimma. Patrząc na dzieło nauczyciela z Lubszy można  stwierdzić, że jego olbrzymia praca włożona w zbieranie bajek ludowych, odpowiada dorobkowi braci Grimm. Myślę, że ten piękny gest wydawnictwa Ursines warto wesprzeć i sięgnąć z dziećmi po tak wyjątkową książkę!

Na kartach pięknie wydanej książki znajdziecie aż trzy baśnie. Wszystkie mają swój wyjątkowy klimat i język, który bardzo zaintrygował moje dzieci. Myślę, że spotkanie z nim było ważną i cenną lekcją dla nas wszystkich.

„Kowal i diabeł” to historia pracowitego mężczyzny, którego pycha i bogactwo sprowadziły na złe tory, „Zwycięzca na turnieju” porusza kwestię odwagi, pracowitości i wiary w siebie, a „Nurek” jest pięknym świadectwem jak ważne są słowa i jak dużą odpowiedzialność należy za nie brać.

Ludzie od wieków, z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę o tym, co w życiu najcenniejsze. W tym zbiorze znajdziecie śląskie opowieści, okraszone fantastyką, dowcipem i złem, które musi zostać ukarane. Baśnie rodzą we mnie wspomnienia dzieciństwa. To był piękny czas, w którym prym wiodły baśnie braci Grimm. Uwielbiałam ich słuchać i lubię do nich wracać ze swoimi dziećmi. Cieszę się bardzo, że teraz możemy poznać bajki i podania Józefa Lompy. Ich wartość i przesłania nigdy nie stracą na wartości. Warto sięgnąć po tę książkę z dziećmi i zasmakować w twórczości tego pisarza.

Bardzo polecam!

„Kowal i diabeł”

Tekst: Józef Lompa

Ilustracje: Jolanta Różacka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 110

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo: URSINES