Julek i cały ten biznes – Sylwia Wojciechowska – patronat bloga

Edukacja finansowa dzieci to bardzo ważna kwestia i warto zadbać o nią od małego. Dzięki mądrym i wartościowym książkom temat ten staje się dla dzieci zrozumiały i przejrzysty. Dwa lata temu zamieściłam na blogu recenzję książki „Julek i dziura w budżecie” do której regularnie wracamy. Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek dotyczących budżetu, wydatków, pożyczek i finansów. Tutaj możecie do niej zajrzeć: KLIK.

Teraz, ku naszej wielkiej radości pojawił się kolejny tom przygód Julka! Z miłą chęcią objęłam tę książkę patronatem, bo po raz kolejny znaleźliśmy tu świetną przygodę i mądry, pełen wartości przekaz.

„Julek i cały ten biznes” to część poruszająca temat zarządzania własnymi finansami, tworzenia budżetu, a także wyzwania z którymi muszą się zmierzać właściciele własnych firm. Przede wszystkim są to jednak pełne perypetii przygody dziewięcioletniego Julka, jego rodziny i przyjaciół. Przygodowa książka naszpikowana mądrymi wskazówkami, wiadomościami i podpowiedziami jak ogarnąć te finanse!

koszyk

Autorką książki jest Sylwia Wojciechowska, która z wykształcenia jest prawnikiem, z pasji autorką bloga m.in. o edukacji finansowej najmłodszych. Ma ogromne zacięcie do słowa pisanego, niezwykle lekkie pióro i cudowny styl, który idealnie trafia do odbiorców – zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych. W książce nie znajdziecie za grosz infantylnych treści. Autorka traktuje czytelników z powagą i szacunkiem, tłumacząc finansowe zawiłości w bardzo przystępny sposób.

Urocze, minimalistyczne, zabawne ilustracje stworzyła Miriola Dzik, którą fascynuje rysunek i fotografia. Z pewnością znacie Jej serię rysunków Kura rysuje, a jeżeli nie to koniecznie zajrzyjcie tutaj: KLIK!

Książka, podobnie jak pierwszy tom jest w wygodnym, kwadratowym formacie i w twardej oprawie. Liczy 144 strony, na które składa się 10 rozdziałów. Najbardziej cieszy nas fakt, że autorka zaznaczyła iż będzie kontynuacja i kolejne przygody sympatycznych bohaterów!

Julek ma już dziewięć lat i niedługo skończy trzecią klasę. Mieszka wraz z rodzicami i młodszą siostrą na przedmieściach dużego miasta. W domu nastąpiło troszkę zmian – mama wróciła do pracy na pół etatu (dzieci dowiedzą się na czym polega taka praca), a Milusia zyskała opiekunkę. Do tego ukochana szczurzyca Ratka ma towarzystwo dwóch maluchów, więc jest gwarno i wesoło. U taty Julka też troszkę się pozmieniało – stał się przedsiębiorcą i ma wspólnika, z którym prowadzi firmę. Nieco zmian zaszło także u sąsiadów chłopca, ale więcej Wam nie zdradzę – musi być dreszczyk niespodzianki i radości!

Z nowych przygód Julka dowiecie się kim jest przedsiębiorca i jak wygląda prowadzenie firmy ze wspólnikiem. Dzieci przekonają się, że nie każdy kto ma własny biznes odnosi duże sukcesy. Będzie także o konkurencji, o usługach i o kapitale, który potrzebny jest w pracy na własny rachunek.

Najmłodsi znajdą pomysły na mądre gospodarowanie własnymi finansami. Inspiracja z trzema słoiczkami bardzo nam się spodobała i moje dzieci postanowiły z niej skorzystać. Dzięki prostym i przejrzystym zasadom oraz skarbonkom na codziennie wydatki, oszczędności i pomaganie znacznie łatwiej zaplanować budżet. Nie zabrakło także wątku o dziurze w budżecie i efekcie latte, czyli o słabościach, na które każdy z nas przeznacza z pozoru drobne kwoty, z których tak naprawdę robią się całkiem spore sumy. Zobaczycie, że nie trzeba od razu z wszystkiego rezygnować, można zastosować kilka bardziej przemyślanych trików.

Będzie także wyprawa do banku, dzięki której dzieci dowiedzą się skąd biorą się pieniądze i gdzie są produkowane, a także jak są pakowane i w jaki sposób się je przelicza. Będzie również o fałszowaniu, płatnościach elektronicznych i nastąpi wielka katastrofa… Julkowi podczas wycieczki zaginie ukochana szczurzyca, która nieopatrznie wpakowała się do plecaka…

Autorka poruszyła także temat małych lokalnych biznesów i faktu, że większe markety odbierają klientów drobnym sklepom, które często oferują dużo lepszej jakości towar z pewnych i sprawdzonych źródeł. O tym jak temu zaradzić i jak wspierać takie miejsca także tu przeczytacie.

Przekonacie się również jak zorganizować urodziny i nie wydać fortuny! Dla dzieci będzie to ważna lekcja dbania o domowy budżet i pomysły na dobrą i smakowitą zabawę.

„Julek i cały ten biznes” to ważna lektura dla każdego dziecka. W czasach gdy tak wiele mamy na wyciągnięcie ręki, gdy z każdej strony bombardują nas reklamy, promocje i obniżki – bardzo łatwo się zatracić i trudno zapanować nad wydatkami. Czytając z dziećmi takie książki znajdziemy wiele wskazówek, ważnych podpowiedzi i prostych rad na to, by dobrze zarządzać oszczędnościami. To bardzo ważne, by nauczyć dziecko szacunku do pieniądza i jego mądrego wydawania.

Bardzo polecam, zarówno do samodzielnej lektury dla dzieci, jak i do wspólnej, rodzinnej przygody. Oprócz finansowych ciekawostek znajdziecie tu również dużą dozę humoru i świetne ilustracje.

Julek i dziura w budżecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.