„Jaś i Janeczka” TOM 2 – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY
Zapraszamy dziś do lektury drugiego tomu przygód nierozłącznych przyjaciół, będących jednocześnie najsłynniejszymi holenderskimi pięciolatkami. Mowa oczywiście o Jasiu i Janeczce, których mieliście okazję już poznać w pierwszej części, o której pisałam tutaj –> KLIK
Przypomnijmy, iż po raz pierwszy perypetie tytułowej dwójki bohaterów zostały opublikowane 66 lat temu, w holenderskim dzienniku „Het Parool”. Później zaś zostały one zebrane w 5 – tomową serię książkową i doczekały się licznych wydań w wielu językach. Nam znane były dotąd pod tytułem „Julek i Julka”.
Autorką tej niderlandzkiej klasyki jest Annie M.G. Schmidt (1911 – 1995) która w 1988 roku otrzymała najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury dla dzieci – Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena i to z rąk samej Astrid Lindgren! Ilustratorką serii jest Fiep Westendorp (1916 – 2004) która wiele lat współpracowała z Annie M.G. Schmidt i na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń małych Holendrów.
„Jaś i Janeczka 2” to kolejna duża porcja przygód, która jest owocem ogromnej dziecięcej wyobraźni. Nikt inny nie potrafi tak wiele czerpać z życia, jak małe dziecko. Kilkulatki obdarzone są niesamowitą kreatywnością i niewiele im potrzeba do pełni szczęścia.
Taka jest właśnie dwójka tytułowych bohaterów, których perypetie poznamy w aż 47 krótkich rozdziałach, drugiego tomu serii. Jaś i Janeczka po raz kolejny udowodnią, że dobra zabawa nie wymaga ogromnego wkładu. Wszak płynąć statkiem można na ogromnym łóżku, wystarczy jedynie suszarka na bieliznę i prześcieradło. Wąż od odkurzacza i kuchenne garnki mogą zaś z powodzeniem pełnić rolę wyposażenia strażaka. Autorka, będąca jednocześnie mamą doskonale znała realia dziecięcej fascynacji i wyobraźni, obserwowała bowiem na co dzień własnego synka i jego przyjaciółkę, podczas częstych, wspólnych zabaw.
W książce znajdziemy także tradycyjne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, jak również do Wielkanocy. Będzie oczekiwanie na Świętego Mikołaja i malowanie jajek. Czasami, jak to w życiu bywa zdarzy się dzieciom coś spsocić, lub czymś zezłościć. To zwyczajne życie pięciolatków, z którymi rówieśnicy bardzo chętnie się utożsamiają. Myślę, że fenonem tych książek tkwi właśnie w tym, że pokazują one prawdziwy obraz, a nie lukrowany, wyimaginowany, dziecięcy świat. Wbrew pozorom mali czytelnicy lubią to, co proste i z czym sami na co dzień mają do czynienia. Puszczanie baniek mydlanych, zabawy w sklep, we fryzjera, czy zrywanie kwiatów – to piękne dzieciństwo, którego wspomnienia pozostaną na długie lata.
Jeżeli jeszcze nie znaliście tej serii to bardzo serdecznie ją polecamy. Myślę że będzie idealna dla dzieci w wieku od 3, do nawet 7 lat. Starsze pociechy będą mogły stawiać z nią swe pierwsze, czytelnicze kroki i z pewnością samodzielnie przeczytane, niedługie rozdziały sprawią im wiele radości i satysfakcji. Cała kolekcja liczyć będzie pięć tytułów, a każdą z nich można czytać osobno. Polecamy!