„Rok w lesie” i „Rok w ogrodzie” – Wydawnictwo ADAMADA

Wraz z nadejściem wiosny i powoli budzącego się do życia świata zwierząt i roślin, zapraszamy w niesamowitą podróż do lasu i ogrodu. Nakładem gdańskiego wydawnictwa Adamada ukazały się dwie bajecznie kolorowe i niezwykle pomysłowe książki dotyczące przyrody, które będą miały swą premierę 4 maja. A niezwykłe są dlatego, że w ich wnętrzu skrywa się wiele niespodzianek. Przede wszystkim są to tak bardzo lubiane przez najmłodsze dzieci „okienka” które można otwierać, zamykać i odkrywać ukryte pod nimi obrazki oraz treści. Kolejną atrakcją są mini – książeczki zawarte na kartach książki, które są swego rodzaju instrukcją do wykonania przeróżnych ciekawych przedmiotów i to z wykorzystaniem tego co mamy w domu.

„Rok w ogrodzie” „Rok w lesie”  to książki, które napisała Petra Bartíková i zilustrowała Aneta Žabková. Na język polski przełożył je Piotr Salewski. Obie pozycje są w twardych oprawach i każda z nich liczy 20 stron. Wydane są na grubszym papierze, więc z powodzeniem przetrwają długie i częste kontakty z małymi rączkami. Według mnie skierowane są do dzieci w wieku 3 – 7 lat, choć i młodszym z pewnością spodobają się ilustracje i ukryte pod okienkami zwierzątka.

 

„ROK W OGRODZIE”

Przygodę zaczynamy od wiosny, gdy z gleby wyrastają młode rośliny, drzewa kwitną, budzą się pierwsze motyle i wracają jaskółki. Miesiąc po miesiącu dzieci mają okazję spostrzegać jak kolejno ogród zapełnia się nowymi mieszkańcami i zielonymi roślinami. Latem dojrzewają owoce, wzrastają dorodne warzywa i pojawia się dużo pożytecznych owadów. Jesienią kolorów nabierają jabłka, pojawiają się dynie i spadają wielobarwne liście. Coraz więcej ptaków odlatuje, ślimaki chowają się do skorup, a z północy przylatują stada gawronów. Zima to trudny czas dla ptaków. Świerki natomiast nadal cieszą oko zielonym kolorem, gronostaje polują na norniki, a szczury wodne obgryzają korzenie drzewek.

To zaledwie ułamek faktów jakie zawarte są na kartach książki. Obfituje ona również w dużą dawkę innych ciekawostek, które dodatkowo są wzbogacone zabawnymi ilustracjami.

Znajdziemy tu również dodatki w postaci małych książeczek:

 • jak zasadzić groszek
 • jak rozwija się żaba
 • przepis na pyszne, letnie ciasto z sezonowych owoców
 • obejrzymy pod lupą kwiaty i poznamy ich nazwy
 • zrobimy karmnik dla sikorek
 • poznamy różnice między wrońcem a gawronem
 • zbudujemy hotel dla owadów
 • zobaczymy jak zwierzęta z jeziorka spędzają zimę

 

 

 

 

 

 

 

„ROK W LESIE”

Również w tej lekturze poznamy 4 pory roku i wszystkie dwanaście miesięcy, tylko tym razem odwiedzając las. Począwszy od wiosny i budzących się do życia zwierząt oraz roślin powitamy bociany, zobaczymy wychodzące na zewnątrz mrówki i dowiemy się dlaczego węże wystawiają języki. Latem odkryjemy leśne owoce i poznamy miejsca gdzie sarny ukrywają swoje młode. Dowiemy się także po co świecą świetliki i zobaczymy kąpiące się w rzekach wydry. Jesienią przyda się nasza pomoc pewnej wiewiórce, która zapomniała gdzie schowała orzechy. Mali czytelnicy zobaczą kto objada liście kasztanowca i dowiedzą się dlaczego dziki wychodzą z lasu. Zimą zbierzemy jemiołę, zobaczymy jakie zwierzęta smacznie śpią i odnajdziemy sikorki, które nocą przytulają się do siebie, aby rozgrzać się nawzajem. Dowiemy się dlaczego kruki są inteligentne i jak flirtują puszczyki.

Znajdziemy tu również dodatki w postaci małych książeczek:

 • zbudujemy peryskop do podglądania dzikich zwierząt
 • poznamy różnice między zającem i królikiem
 • zrobimy własny zielnik
 • obejrzymy pod lupą liście drzew  i poznamy ich nazwy
 • wykonamy zwierzątka z darów lasu
 • obejrzymy legowiska zwierząt i dowiemy się gdzie są one zakładane
 • z zebranych na spacerze darów stworzymy własne przyrodnicze dzieła
 • poznamy ślady zwierząt i nauczymy się je rozróżniać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To nie są zwykłe książki. To pierwsze przewodniki dla najmłodszych i ich rodziców, do wspólnego odkrywania niesamowitego świata przyrody. Książki będą bawiły przedszkolaków jak i zapewniały solidną dawkę wiedzy uczniom pierwszych klas. Dzięki ciekawej, urozmaiconej formie wiedza z łatwością trafi do małych czytelników. Krótkie zdania, najważniejsze fakty i bajeczne ilustracje przykuwają uwagę, dlatego nie sposób nam było oderwać się od tych pozycji. Oba tytuły będą również mądrym, wartościowym i pięknym prezentem dla każdego ciekawego świata dziecka. Tych pozycji zdecydowanie nie może zabraknąć w biblioteczce małych moli książkowych. Bardzo, bardzo polecamy!

Znalezione obrazy dla zapytania adamada

3 thoughts on “„Rok w lesie” i „Rok w ogrodzie” – Wydawnictwo ADAMADA

 • 19/04/2018 at 10:55
  Permalink

  Piekne ksiazeczki! Bardzo chetnie kupie je do naszej biblioteczki. Dzieci dowiedza sie z nich wielu ciekawych rzeczy, no i te okienka ”a ku ku” – dzieci to uwielbiaja!

  Reply
  • 19/04/2018 at 11:55
   Permalink

   To prawda, okienka dla dzieci to zawsze ogromna atrakcja 🙂 A książki są przepięknie wydane! Polecamy.

   Reply
 • 25/05/2018 at 15:32
  Permalink

  Polska wersja tych książek
  ROK W LESIE – EMILIA DZIUBAK
  ROK W KRAINIE CZARÓW MACIEJ SZYMANOWICZ

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.