„Grajfka dla dzieci” – Wydawnictwo HELION

Takiej książki szukałam dla moich dzieci od dawna. O tradycjach wielkanocnych nie ma wielu pozycji dla najmłodszych, a tym bardziej o artystycznym zdobieniu jaj.

Agnieszka Woźniak stworzyła książkę, która od A do Z opowiada o wszystkim tym, co związane jest z jajkami. Sam dobór jajka, barwienie, kroszenie oraz zabawy i zwyczaje związane z tradycjami to bardzo ważny element naszej kultury.

 

„Grajfka dla dzieci” – Pisanki do wyboru, do koloru

 

Książka bardzo oczarowała moje dzieci, które zaplanowały w tym roku niezwykle oryginalne pisanki. Mnie urzekły grafiki autorki i przejrzystość informacji. Wszystkie wskazówki ukazane zostały krok po kroku w niezwykle przystępny sposób. Wiele wiadomości było dla nas zupełną nowością. Wiemy już jak wybrać odpowiednie jajko na kroszonkę, wiemy że jajko strusie gotuje się na twardo 1,5 godziny i że jedno starcza na przygotowanie jajecznicy dla 8 osób! Takich ciekawostek odkryjemy tutaj dużo więcej.

W książce znajdziemy instrukcję na wykonanie wydmuszki, sposób na odtłuszczenie jaj przed barwieniem i poznamy tradycyjne materiały na barwniki, jak również i te sztuczne. Zainspirowaliśmy się ogromnie nieznanymi nam dotąd technikami barwienia, jak np. przy użyciu wosku pszczelego, czy farbowania bibułą, którą to metodę będzie testowała wkrótce moja córka.

W końcu docieramy do kroszenia, czyli techniki polegającej na wyskrobywaniu na zabarwionym jajku ornamentu za pomocą ostrego narzędzia. Ileż tu dawniej narzędzi wchodziło w grę! Niesamowite. Mamy okazję poznać motywy, które dawniej były nanoszone jak i te, które dziś są stosowane. Dzieci znajdą tu również miejsce na swoje własne, zupełnie indywidualne wzory.

Puentą książki są zwyczaje i zabawy wielkanocne, które umilą wspólny, rodzinny czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Polecamy serdecznie tę lekturę dzieciom i dorosłym. Wspólny czas jest najcenniejszy, a świąteczne przygotowania jajek bardzo ważne, więc warto spędzić te chwile na rodzinnej lekturze, której pomysły i porady można następnie wcielić w twórczość. Bardzo wartościowa pozycja, idealna na prezent. Na przyszłość marzy mi się jednak by wydana była w twardej oprawie, bo to książka do której często będziemy powracać i służyć nam będzie na lata.

 

 

Księgarnia internetowa septem.pl

Dodaj komentarz