Jaka jesteś Babo Jago? – Katarzyna Górewicz

Bardzo doceniam niesztampowe, oryginalne, płynące z głębi serca książki, które mają swoją historię. Tak jest z pozycją „Jaka jesteś Babo Jago?”, która jest dopracowana w każdym szczególe!

Autorką i ilustratorką książki jest Katarzyna Górewicz. Inspiracją do powstania tej historii był sen autorki, jeszcze z czasów dzieciństwa. To w nim właśnie siała postrach Baba Jaga… Od tego czasu Katarzyna Górewicz zastanawiała się kim jest owa postać i czy na pewno jest taka straszna?

koszyk

Ten wspaniały artbook zawiera reprodukcje szesnastu autorskich czarno-białych linorytów. Do każdego z nich autorka przygotowała wiersze i całość tworzy piękną, nietuzinkową historię.

Dla małych dzieci postać Babi Jagi może siać postrach, ale Katarzyna Górewicz pragnie to nieco odczarować i załagodzić stan grozy, ukazując tytułową postać w nieco innym świetle. Myślę, że jest to świetny pomysł na rozbudzenie dziecięcej wyobraźni i udowodnienie, że warto bliżej przyjrzeć się tej wiedźmie.

Jaka jest Baba Jaga? Zapewne pachnie lasem, bo mieszka w jego głębi. Ma chatkę na kurzej stopce, wieczorami spaceruje po cichej, głuchej okolicy. W wielkim garze gotuje przeróżne zupy, specjalizuje się także w pysznej herbacie z malinami. Towarzyszy jej czarny kot, a dom wypełniają zioła i kwiaty. A czy należy się jej bać? O tym przekonajcie się sami! Być może jeśli bliżej Ją poznacie okaże się zupełnie inną osobą?

Ta piękna propozycja skierowana jest nie tylko do najmłodszych czytelników. Myślę, że jej wizualny charakter oczaruje każdego, bez względu na wiek. Już z samych ilustracji można tak wiele odczytać, działają na wyobraźnię i udowadniają jak niewiele potrzeba, by stworzyć coś wielkiego! To pozycja unikatowa, przygotowana z potrzeby serca, przez kobietę dla której sztuka od zawsze jest priorytetem, pasją i miłością. To serce czuć na każdej stronie książki!

Jeśli doceniacie literackie perełki, jeśli pragniecie pokazać dzieciom prawdziwą sztukę, jeśli chcecie bliżej poznać postać Babi Jagi – to nie wahajcie się! Koniecznie sięgnijcie po tę książkę i dajcie się porwać w świat słowiańskich klimatów. Bardzo polecam!

„Jaka jesteś Babo Jago?”

Tekst i ilustracje: Katarzyna Górewicz

Oprawa: twarda

Ilość stron: 36

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo: TRIGLAV

wydawnictwo-triglav

Dodaj komentarz