„Ilustrowany przewodnik po mitologii” i „Ilustrowany przewodnik po Biblii” – Wydawnictwo IBIS
Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Poznają go wszystkimi zmysłami, a szczególnie chłoną to, co usłyszą w opowieściach. Podobnie sprawa ma się ze związkami frazeologicznymi, których mali czytelnicy czasami nie potrafią zrozumieć. Szczególne zainteresowanie zauważyłam u swych pociech, gdy tylko przekroczyły szkolne progi. Wówczas coraz częściej zaczęły pojawiać się w edukacji przeróżne frazeologizmy, czasem zaskakujące nawet mnie. Dlatego też bardzo się cieszę, że nakładem wydawnictwa IBIS ukazały się dwie wartościowe, obszerne pozycje, z którymi wspólnie z Michasią i Januszkiem poznajemy nowe zwroty. Wiele z nich znam doskonale, jednak nie zawsze prosto było mi wytłumaczyć je najmłodszym. Teraz wspólnie zaczytujemy się w „Ilustrowanym przewodniku po mitologii. Frazeologizmy mitologiczne” i w „Ilustrowanym przewodniku po Biblii. Frazeologizmy biblijne”.
Obie pozycje są w twardych oprawach i z barwnymi ilustracjami. Każda z nich zawiera dużą dawkę związków frazeologicznych, a co najważniejsze są one prosto objaśnione na przykładzie codziennego życia! To idealne rozwiązanie i wyraźny przekaz. Poszczególna opowieść zajmuje bowiem całą rozkładówkę, z której jedna strona poświęcona jest opowiedzeniu jej historii, czyli tego skąd się wzięła, druga zaś odnosi się do współczesnego życia i sytuacji ze zwykłego dnia.
Na przeszło stu stronach tej pozycji poznamy aż 49 frazeologizmów, których historie są naprawdę niesamowite. Dzięki niej dzieci dowiedzą się m.in co oznacza ósmy cud świata, w jakich sytuacjach odczuwamy paniczny strach, kiedy dosięga człowieka strzała Amora, czym charakteryzuje się syzyfowa praca, oraz wiele, wiele więcej.
*****
Dzieje biblijnie, podobnie jak mitologia skrywają niebywałe fakty. Tu również znajdziecie ponad sto stron przepełnionych 49 frazeologizmami. Jakie osoby określa się mianem syna marnotrawnego? Co to znaczy oddać coś za miskę soczewicy? W jakich sytuacjach wybrzmiewa głos wołającego na puszczy? Czym jest wdowi grosz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na kartach tej książki.
Książki będą idealnym wprowadzeniem dzieci w świat przekazywanych od dawien dawna powiedzeń, określeń zachowań i elementów historii. Są one napisane bardzo przystępnie, nie przytłaczają długimi opisami i są zwięźle objaśnione. Tych pozycji nie trzeba czytać po kolei. To dzieci decydowały jakie hasła zaciekawiły je danego dnia i w ten sposób przeczytaliśmy oba tytuły „od deski do deski”, w wybranej przez nie kolejności. To było dla nich dodatkową atrakcją, gdyż wiadomo, że małym czytelnikom sprawia ogrom radości móc decydować i wpływać na wybór.
Każda opowieść została bogato zilustrowana. Oba tytuły to mądry i wartościowy prezent dla każdego malca ciekawego świata. Książki będą także ciekawym prezentem, np. na zakończenie przedszkola, czy roku szkolnego. Ogromnym atutem są także bardzo przystępne ceny. Polecamy. Obowiązkowe pozycje w biblioteczce każdego małego czytelnika.
Witam. Umie jest podobnie. Od momentu kiedy chłopcy poszli do przedszkola i szkoły sami odczuli potrzebę zmienienia literatury. Przynoszą z biblioteki najróżniejsze książki naukowe które nie zawsze napisane są w przystępny sposób. Staram się tłumaczyć ale nie zawsze mi to wychodzi muszę również przyznać, że czytając ja sama często przypominam sobie o pewnych faktach i zjawiskach
Ciekawe tytuły 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
To prawda, często publikacje są napisane mało przystępnie i dzieciom trudno zrozumieć o co chodzi. Powyższe publikacje są napisane specjalnie z myślą o najmłodszych, tak aby objaśnić im wszelkie zawiłości. Bardzo polecamy oba tytuły dzieciom od 7 roku życia.
Książki prezentują się rewelacyjnie i dokładnie trafiają w moje (i dzieci) potrzeby. Dotychczasowe słowniki frazeologicznie są u nas w domu niemal nietknięte i omijane szerokim łukiem. Te mają szansę zrobić furorę. Największy plus widzę w tym, że zamiast suchego wyjaśnienia terminu jest opowieść i kontekst.
Tak, dzięki „wytłumaczeniu” dzieciom frazeologizmów na podstawie codziennych sytuacji mamy szansę zainteresować je tematem.