Ilustrowany inwentarz kwiatów – Wydawnictwo ZAKAMARKI

Przyroda zajmuje bardzo ważne miejsce w naszym życiu. Każdego dnia staramy się z nią obcować wybierając się na długi spacer, a mijając łąki, lasy i parki odkrywamy jej piękno. Wokół otacza nas wiele kwiatów, często wracamy z polnym bukietem pełnym barw, ale nie zawsze wiedzieliśmy jaki to gatunek. Od kilku tygodni podziwiamy cuda natury na papierze, zanurzając się w „Ilustrowany inwentarz kwiatów” który fascynuje od pierwszej, po ostatnią stronę. To aż 65 gatunków kwiatów z różnych stron świata!

 

 

Wydawnictwo Zakamarki

tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel

tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon

ilość stron: 68

dla dzieci: 6+

 

Na świecie istnieje około 230 000 gatunków roślin kwiatowych! Najwięcej występuje ich w lasach tropikalnych, w Polsce zaś to blisko 2300 gatunków. Były jeszcze zanim na Ziemi pojawili się ludzie i są nadal zachwycając swoim pięknem i oryginalnością. Koniecznie warto przyjrzeć im się bliżej i zaprosić do domu tę lekturę.

Książka jest przepięknie wydana. Każda rozkładówka to małe dzieło sztuki, bowiem Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała kwiaty z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie. Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą, informacją o okresie kwitnienia, obszarze występowania, a także opisem wyglądu rośliny i kwiatu oraz różnymi ciekawostkami. Papier jest grubszy, matowy i przetrwa częste kontakty z pasjonatami przyrody.

We wstępie najmłodsi czytelnicy dowiedzą się czym jest kwiat, jak jest zbudowany i w jaki sposób może rosnąć na łodydze. Ponadto dzieci poznają sposoby rozmnażania oraz wzrostu. Poznając 65 gatunków roślin kwiatowych z całego świata, tych dzikich i uprawnych odkryjemy ich ciekawą klasyfikację według kolorów! To świetny sposób, bo przecież to barwa zawsze przyciąga nasz wzrok i jest pierwszą wskazówką do identyfikacji. Stąd też znajdziemy następujące działy kolorystyczne: kwiaty żółte, pomarańczowe, fioletowe, niebieskie, różowe, czerwone, białe, czarne, wielobarwne. Ta bardzo przystępna metoda świetnie pomaga w zapamiętywaniu, pobudzaniu ciekawości i zachęca do sięgnięcia po książkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książka odkryła przed nami wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się że tak popularny jaskier ostry po wysuszeniu lub ugotowaniu staje się jadalny, że nasiona dmuchawca mogą być przenoszone przez wiatr na odległość nawet kilku kilometrów, że cała roślina narcyza trąbkowego jest trująca! Czy wiedzieliście że koniczyna łąkowa jest rośliną pastewną, miododajną i jadalną? Medycyna wykorzystuje około 100 pochodzących z niej substancji. A jeżeli ciekawi Was które kwiaty wykorzystuje się do produkcji perfum, jakie gatunki są chronione lub jakim kwiatem ludzie obdarowują się we Francji 1 maja to koniecznie sięgnijcie po tę publikację. Oprócz dużej dawki ciekawie i bardzo przystępnie ukazanej wiedzy dzieci poznają także owady towarzyszące na co dzień roślinom.

Bardzo polecamy! Cudowna, wartościowa, mądra lektura dla całej rodziny. Będziecie do niej chętnie powracać.

W serii ukazały się także:

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.