Historyjki o niepodległej Warszawie 1918 -1939 – DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

Czytam z dziećmi bardzo dużo książek. Każdego dnia gdy tylko znajdziemy wspólne, wolne chwile czas wypełnia nam literatura. Książki są różne, tematy szerokie, zainteresowania moich dzieci zupełnie inne, ale jednym wspólnym mianownikiem jest historia Polski. O niej moi mali czytelnicy wciąż chcą słuchać i pragną wiedzieć więcej.

„Historyjki o niepodległej Warszawie 1918 – 1939”  są jedną z tych lektur które trzeba przeczytać. Wspólnie. Rodzinnie. Książka skierowana jest do dzieci od około 6, do 12 lat, choć zachwyci także dorosłych. Nie ukrywam wzruszenia które mnie ogarnęło podczas wspólnego czytania. Dzieci były zasłuchane, wpatrzone w liczne zdjęcia, obrazy, ilustracje i z ogromną masą wzruszeń odkrywały krok po kroku historię stolicy.

 

 

Książka jest wydana w bardzo wygodnym, prostokątnym, dużym formacie. Istotnym walorem publikacji jest szata graficzna, gdyż pozycja ta jest bogato ilustrowana, zawiera rysunki, mapy, fotografie z epoki, naklejki i modele do składania oraz zestawy ćwiczeń i zadań do samodzielnego wykonania. Historyjki uczą przez zabawę i pokazują, że nauka może być połączona z przyjemnością. Januszek z ogromną radością składał model samochodu Fiat 508, który stanął na jego biurku w honorowym miejscu.

Na przeszło 60 stronach znajdziemy historię Warszawy opowiedzianą przed dwójkę bohaterów. To urocze ryjki – Historyjka i Historyjek zmalowane przez mistrza – cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek – Bohdana Butenko. Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią. Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.

Dzieci znajdą tu odpowiedź na tak często zadawane pytanie – czym jest niepodległość? Dowiedzą się od kiedy Warszawa jest stolicą Polski, poznają wielkie sercem postacie. Obraz rodziny z puszkami żywnościowymi wprost z Ameryki z pewnością będzie dużym zaskoczeniem dla współczesnych pociech, podobnie jak banknot o nominale 1 zł z 1919 roku! Bardzo gęsto zabudowane centrum, zupełnie inne niż obecnie granice miasta, przedostawanie się na drugą stronę Wisły, kamienice z ciemnymi podwórkami – to wszystko i wiele więcej mali czytelnicy poznają z kart książki.

Najbardziej spodobały nam się wspomnienia mieszkańców, ludzi którzy żyli w tamtych czasach i dzięki którym możemy zobaczyć historię i choć troszkę poczuć ją we własnych sercach. Moje dzieci z szeroko otwartymi oczami parzyły na rodzinę zasiadającą wspólnie do radia, które w 1925 roku rozpoczęło nadawanie audycji. Zobaczyły jak ich rówieśnicy dawniej spędzali wolny czas, w co się bawili, gdzie wychodzi. Dużo informacji znajdziemy o Łazienkach Królewskich, które od lat są naszym ulubionym miejscem spacerów. Przy najbliższej okazji z pewnością spojrzymy na ten niezwykły park zupełnie innym okiem, wspomnimy historię pani Wandy Stawskiej i jej zakazanej wyprawy z psem na sztukę, która miała miejsce wieczorową porą na Wsypie w Łazienkach Królewskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książkę polecamy nie tylko z okazji zbliżającego się święta 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To także ważna i potrzebna lektura na każdy zwykły dzień roku. Ciekawie napisana, bez trudnych, zbędnych, zawiłych detali, za to z sercem, z potrzebą dzielenia się naszą historią, ukazująca życie zwykłych ludzi w tych jakże innych czasach. To pozycja ponadczasowa, którą warto pozostawić dla kolejnych pokoleń, by pamięć, szacunek i miłość gościła w naszych dzieciach, wnukach i prawnukach. Przeczytałam ją z moimi pociechami jak powieść przygodową, a dodatkowym walorem jest masa zagadek, naklejek i miejsc na własną twórczość, dzięki czemu książka idealnie wpasowuje się w nurt aktywnego czytania. Będziemy do niej często powracać. Koniecznie po nią sięgnijcie!

 

 

 

logo Domu Spotkań z Historią