Pory roku krok po kroku – JESIEŃ – Wydawnictwo AWM

Jesień to moja ulubiona pora roku. Kolory które wypełniają wówczas przyrodę są magiczne. Liście szeleszczą pod stopami, a ich barwy zachwycają. Zbieramy je nałogowo i suszymy w książkach na pamiątkę lub by zerknąć na nie w deszczowe, szare, pochmurne dni. Jesieni szukamy także w książkach i wśród wielu tytułów które goszczą w naszej biblioteczce jest jedna perełka, którą bardzo pragniemy Wam polecić.

 

 

„Pory roku krok po kroku. Jesień”  to książka autorstwa Katarzyny Moryc, z ilustracjami Małgorzaty Detner. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa AWM. Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie książka zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez Granice.pl na „Najlepszą książkę na jesień” w kategorii „Dla najmłodszych”. To w pełni zasłużona nagroda, gdyż książka jest niezwykła!

Lektura ta skierowana jest do dzieci w wieku około 3 – 6 lat, a jej niezwykłość polega na tym że skrywa coś bardzo dla dzieci interesującego – każdą jej stronę można rozłożyć i wówczas obraz jest trzy razy szerszy, a powstała ilustracja panoramiczna! Rozłożenie stron nie tylko rozszerza przedstawioną rzeczywistość, lecz także powoduje, że dynamiczna akcja jest ciągła i zmienia się jak w filmie.

Ta bogato zilustrowana, 32 – stronicowa książka pokazuje jesienny świat roślin i zwierząt w różnych środowiskach. Jest pierwszym tytułem z serii. Wkrótce dostępna będzie kolejna część – o zimie.

Pozycję tę wypełniają wierszyki o tytułowej porze roku oraz te odnoszące się do danej ilustracji. Ponadto znajdziemy tu dużą dawkę cennej wiedzy z przyrody. Mali czytelnicy dowiedzą się np. że jedynym drzewem iglastym w Polsce zrzucającym igły na zimę jest modrzew, zobaczą trujące muchomory i doczytają że opieńki po ugotowaniu są jadalne, a surowe mogą być trujące. Dzieci zobaczą babie lato, którym małe pajęczaki mogą podróżować nawet kilka kilometrów i przekonają się jak wygląda klucz ptaków.

Ciekawi Was gdzie zagrzebują się jesienią żaby trawne?  Czym pokryte są pióra kaczek, aby nie nasiąkały wodą? Z czego osy budują swoje gniazda? Na te i wiele więcej pytań znajdziecie szybkie, krótkie i konkretne oraz proste, zrozumiałe dla przedszkolaków odpowiedzi.

Książka podzielona jest na rozdziały i dzieci zobaczą jak jesień gości w lesie, na łące, nad wodą, w sadzie, na podwórku i w parku.

Dodatkowo ciekawym uzupełnieniem wierszy i edukacyjnej treści są rozkładówki z zadaniami oraz propozycjami „zrób to sam”. Dzieci mogą dorysowywać poszczególne elementy obrazków, liczyć, wykreślać litery i odczytywać słowa, czy dopasowywać cienie. Mogą także stworzyć paluszkowe drzewo, czy zakładkową myszkę lub jesienną świecę. Propozycji jest bardzo dużo! Wystarczą na długie, jesienne wieczory. Pod koniec publikacji znajdziemy także odpowiedzi do zadań oraz quiz. Dzięki tym wszystkim zabiegom książka idealnie wpisuje się w nurt aktywnego czytania, tak ważnego szczególnie dla przedszkolaków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Bardzo wartościowa, pięknie wydana książka która zachwyci nie tylko dzieci. Będzie idealnym prezentem dla odkrywającego świat małego czytelnika. Jest bardzo starannie wydana, gdyż twarda oprawa i grubszy papier z pewnością przetrwają częste kontakty z małymi rączkami. To jedna z pozycji do której mój pięcioletni synek Staś powraca bardzo często. Już czekamy z niecierpliwością na kolejny tom – o zimie! Zdecydowanie jest to seria, którą warto mieć w swojej biblioteczce.

 

 

 

AWM - Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

5 thoughts on “Pory roku krok po kroku – JESIEŃ – Wydawnictwo AWM

Dodaj komentarz