Drzewo życzeń – Wydawnictwo Dwie Siostry

Nasze pierwsze spotkanie z twórczością Katherine Applegate miało miejsce dwa lata temu gdy sięgnęliśmy po niezwykle piękną i wzruszającą powieść „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”. Książka tak bardzo nas zauroczyła, że teraz z ogromną radością i ciekawością sięgnęliśmy po kolejną powieść tejże autorki – „Drzewo życzeń”. Przeczytałam ją z dziećmi jednym tchem, w dwa wieczory, a wrażenia na zawsze pozostaną w naszych sercach. To jest coś pięknego!

 

 

„Drzewo życzeń” to ciepła, wrażliwa, pełna emocji książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Zachwyciła nas malownicza, piękna okładka w twardym wydaniu, jak i wnętrze powieści, które wypełniają subtelne czarno – białe ilustracje Sary Olszewskiej. Na przeszło 170 stronach znajdziemy 51 rozdziałów, od których nie sposób się oderwać! Książka spodoba się dzieciom od około siódmego roku życia. Warto przeczytać ją wspólnie, rodzinnie. Wzruszeniom i rozmowom po tej lekturze z pewnością nie będzie końca.

W Ameryce Północnej żyje dwustuletni dąb czerwony, o imieniu Dąb. Latem daje schronienie przed słońcem, jesienią zachwyca kolorami. Jest drzewem wyjątkowym, gdyż co roku pierwszego maja mieszkańcy z całego miasta przychodzą pod drzewo, by zawiesić na nim swoje marzenia i pragnienia. Ozdabiają gałęzie skrawkami papieru, przywieszkami, kawałkami tkanin, sznureczkami, a czasem nawet skarpetkami. Każdy z tych elementów skrywa ludzkie marzenie. Czy wyobrażacie sobie ile to drzewo zaznało życzeń? Przez całe życie jest to z pewnością liczba ogromna! Ktoś pragnie otrzymać deskorolkę, inni marzą o pokoju na świecie, następny wpisuje chęć posiadania największego na globie batonika czekoladowego, kolejna osoba prosi o zdrowie, inna o piątkę ze sprawdzianu. Mnóstwo życzeń, zarówno tych poważnych jak i drobnych, zwariowanych.

Ów drzewo jest także domem dla wielu zwierząt. Masa stworzeń zamieszkuje gałęzie, inne ryją między korzeniami, kolejne składają jaja na liściach. Dziuple wypełniają sikorki, myszaki leśne, czy oposy. Zadomowiły się tu także szopy, lisy, skunksy i myszy, a nawet rodzina jeżozwierzy. Aha! i jest jeszcze ktoś ważny – Bongo – wrona czarna – cudowna przyjaciółka Dębu.

Dąb jest optymistą, wiele widział, dużo przeżył, zarówno dobrego jak i złego. Czuwa nad okolicą i wie wszystko co dzieje się wokół. Pewnego dnia do domu obok sprowadza się rodzina z zagranicy. Niestety nie jest ona mile widziana przez wszystkich, gdyż dochodzi do pogróżek – na dębie ktoś nożem zostawia wyryty napis „wynocha”…

Sytuacja tak bardzo chwyta drzewo za serce, że łamie ono największą zasadę wszystkich roślin i zwierząt: PRZEMAWIA do ludzi, zdradza tajemnicę, a później musi przygotować się na pożegnanie z przyjaciółmi. Jego właścicielka zamierza go ściąć…

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Autorka rozprawia się z okrutnymi uprzedzeniami i traktowaniem ludzi ze względu na ich pochodzenie. W ciepły, uroczy, często zabawny i pełen szacunku sposób pokazuje że odwaga i miłość zawsze zwyciężają. Książka wzrusza i porusza serca zarówno młodego jak i dojrzałego czytelnika. To prawdziwa perełka w naszej biblioteczce. Koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

„Drzewo życzeń” znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych i doczekało się entuzjastycznych recenzji w wiodących czasopismach na całym świecie.

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania logo dwie siostry

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.