„Sonia śpi gdzie indziej” książka i film – Wydawnictwo ZAKAMARKI

Szukając dla dzieci mądrych i wartościowych filmów moją uwagę zwróciła „Sonia”. To film utrzymany w klimacie realizmu magicznego, będący adaptacją książki „Sonia śpi gdzie indziej” Pii Lindenbaum, jednej z największych szwedzkich autorek powieści ilustrowanych. Skoro film oparty jest na książce to w pierwszej kolejności sięgnęliśmy właśnie po nią. Później przyszła pora na film. Z pełnym przekonaniem polecamy obie formy, a poniżej dzielimy się wrażeniami z obu pozycji.

 

 

„Sonia śpi gdzie indziej”  to nasz pierwszy kontakt z twórczością Pii Lindenbaum, a słyszeliśmy o tej pisarce i ilustratorce wiele odmiennych opinii. Postanowiliśmy sprawdzić czy nam przypadnie do gustu jej bezpośredniość i styl. Po lekturze tej książki wiemy na pewno że sięgniemy po inne tytuły owej pisarki. Szwedzka literatura zajmuje w naszych sercach miejsce szczególne, a Lindenbaum z pewnością dołączy do grona ulubionych twórców.

Książka wydana jest w dużym formacie, w twardej oprawie, a na 36 stronach znajdziemy dużą ilość barwnych ilustracji. Tytułowa dziewczynka postanawia po raz pierwszy nocować u najlepszej przyjaciółki, Celestyny. Nigdy dotąd nie była w domu rówieśniczki i z radością oczekuje wspólnych przygód tego wieczoru. W mieszkaniu jest dużo drzwi, bo rudowłosa koleżanka mieszka z rodzicami, prababcią, bratem i zwierzakami. Przemierzając kolejne pomieszczenia zachwyt Soni stopniowo maleje. Okazuje się że nie wszystko podoba się kilkulatce. Zapachy nie są miłe, zwierzęta są dziwne, potrawy nie takie jak w domu, a w nocy jest zupełnie ciemno, nie pali się bowiem żadna lampka jak w domu Soni. Jest inaczej. Po jakimś czasie robi się cicho, Sonia zauważa że jest sama w pokoju. Rusza w poszukiwaniu Celestyny, przemierza wszystkie pokoje i postanawia że nigdy więcej nie będzie u nikogo nocować…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Pija Lindenbaum ma niebywałą zdolność obserwacji dzieci. Jak sama mówi o swoich książkach często pisze z myślą o dzieciach cichych, mających wiele obaw, wzorowanych na samej sobie i swojej córce. Autorka nie boi pokazywać się prawdziwych uczuć, emocji, nawet tych które wydawać by się mogły „niegrzeczne” czy niestosowne. Jej postacie mówią wprost co czują, czynią to na co mają ochotę, a nie to co „wypada”. Jest zbuntowany nastolatek w zabałaganionym pokoju, czy babcia wyjmująca sztuczną szczękę. Dzięki temu mali czytelnicy przekonają się że ich zachowania są czymś naturalnym, odnajdą w książce kawałek siebie.

„Sonia śpi gdzie indziej” to bardzo wartościowa i świetnie zilustrowana powieść dla dzieci od lat 3. Zarówno czytelnicy w wieku przedszkolnym jak i wczesnoszkolnym znajdą w niej coś dla siebie. Zobaczą „prawdziwe” dzieci, a nie lukrowane życie.

 

koszyk

Gdy już przeczytacie książkę to koniecznie sięgnijcie po film „Sonia”. Jest on skierowany do dzieci w wieku od około 6 lat, choć i mój pięcioletni synek Staś obejrzał go z ogromnym zapałem w towarzystwie starszego rodzeństwa. Czas trwania to 79 minut. Piękna muzyka i bardzo pobudzająca wyobraźnię fabuła! Akcja rozgrywa się w północnej Szwecji gdzie sypie śnieg a na niebie pojawia się zjawiskowa zorza polarna. Film jest uzupełniony o dodatkowe drobne wątki, ale tak samo jak w książce dotyczy nocowania siedmioletniej Sonii u Celestyny. Pojawiają się nawet te same borsuki w czerwonych kaloszach! Coś pięknego. Ten spacer nocną porą po domu i inna przygoda za każdymi drzwiami robią wrażenie i często rozśmieszają. Podobnie jak w książce tak i w filmie przekaz jest ten sam – warto mówić o tym co się czuje. Ogromna dawka emocji, magii i dobrej treści. Z pewnością wrócimy do filmu i książki wiele razy. Polecamy.

 

Tutaj możecie obejrzeć zwiastun i kupić film

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka znak

Sonia - film DVD

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki logo

Dodaj komentarz