„Historia Polski w komiksie” – Wydawnictwo AA

Historia naszej ojczyzny to ogromnie ważny temat, którym dzieci interesują się już od najmłodszych lat. W naszej domowej biblioteczce wśród wielu pozycji o tej tematyce zagościła pewna książka której lektura wywołała w nas niesamowite wrażenia. „Historia Polski w komiksie”  to dużego formatu niezwykła księga autorstwa Bogusława Michalca, z ilustracjami i scenariuszem Pawła Kołodziejskiego, opracowanie graficzne zaś przygotowała Anna Smak – Drewniak. To obszerne kompendium wydane zostało z ogromną starannością. Twarda, szyta oprawa, gruby papier i tasiemka – zakładka dopełniają całości, sprawiając że książka jest prawdziwym rarytasem dla każdego fana historii Polski, komiksów, jak również będzie idealnym prezentem dla małego czytelnika wkraczającego dopiero w tę tematykę.

 

Wędrówkę po dziejach historii Polski rozpoczynamy od znajomości z Dziejkiem Historiuszem, który to każdego dnia rozmyśla o dawnych wiekach, bitwach i czasach tarczy, miecza oraz honoru. Pewnego dnia spotyka on Orła, który ofiaruje Dziejkowi pióro mające posłużyć mu do spisania niezwykłej wędrówki którą odbędzie wspólnie z drapieżnym ptakiem. To co ujęło nas najbardziej podczas lektury książki to niesamowita lekkość, prostota słowa, a jednocześnie duża dawka wiedzy i … humoru! Tak – humoru. Autor nadał komiksowi wiele żartobliwych wątków i słów które należy przyjmować z przymrużeniem oka.

Mali czytelnicy otrzymają prawdziwą dawkę emocji i opowieści. Przeczytają słynną legendę o Lechu, Czechu i Rusie, poznają ważny dla nas Chrzest Polski, dzieje Bolesława Chrobrego i Świętego Wojciecha, Bolesława Śmiałego i Świętego Stanisława. Poznają wczesne średniowiecze, zakon krzyżacki, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i królową Jadwigę. Przez Jana Długosza, Wita Stwosza, Kazimierza Jagiellończyka, a następnie drogą renesansu, słynnych wodzów i potopu szwedzkiego, aż po czasy saskie, rozbiory Polski, powstanie listopadowe, styczniowe, przez wielkich Polaków, świętych i legiony do odzyskania niepodległości, okres wojny aż po Solidarność, stan wojenny i na czasach obecnych skończywszy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukcesy i upadki, chwile radosne i tragiczne – wszystko to autorzy ukazali z należytą powagą, ale i ciekawą opowieścią. Dziejek Historiusz i Orzeł pokonując kolejne etapy na mapie w niebywały sposób ukazują najważniejsze fakty z dziejów Polski. Często są one ukazane skrótowo, symbolicznie, za pomocą istotnych haseł i kilku słów, tak aby nie przytłaczać dzieci ilością wiadomości a jedynie zachować w ich pamięci to co najważniejsze. Komiks jest bardzo zachęcającą formą, gdyż dominujące w książce ilustracje przyciągają uwagę czytelnika i płynnie przeprowadzają go przez karty historii. Wartościowa lektura, dla której koniecznie warto znaleźć miejsce w swojej biblioteczce.

 

koszyk

https://www.azymut.pl/gfx/logaWyd/AA.jpg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.