Głowa do góry! – Wydawnictwo BIS

Moje dzieci od zawsze fascynuje Układ Słoneczny, gwiazdy i astronomia. Kosmos to niekończące się pytania. Od lat bardzo aktywnie powiększamy wiedzę odnośnie tego tematu, zbierając wartościowe publikacje i obserwując przez teleskop nocne niebo. Jedną z bardzo ciekawych i przystępnie napisanych książek dla najmłodszych czytelników jest  „Głowa do góry!”  którą dosłownie pochłonęliśmy wspólnie, rodzinnie w dwa dni.

 

 

Autorką książki jest Ewa Stokłosa, ilustracje przygotowała Aneta Krella-Moch, zaś pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa BIS. Wśród wielu książek o kosmosie jakie posiadamy w naszej biblioteczce ta wyróżnia się znacząco, bowiem napisana została w formie powieści. Na przeszło stu stronach mali czytelnicy będą mogli wspólnie z dwójką rodzeństwa przeżywać przygody i dokonywać odkryć. Myślę że książka spodoba się dzieciom w wieku około  7 – 12 lat, a również dorosłym sprawi wiele przyjemności podczas wspólnej lektury.

Basia i Stefek bardzo lubią spędzać czas u cioci, która jest astronomką. Każde odwiedziny kończą się tak samo – patrzeniem w niebo, bowiem skrywa ono tak wiele fascynujących informacji. Duży i ciężki teleskop cioci zabiera dzieci w zupełnie inny świat, bo z gwiazd można wyczytać tak wiele. Wystarczy bezchmurne niebo i odrobina wyobraźni, a wówczas można posiąść ogromną dawkę wiedzy. Ciocia opowiada niezwykle przyjaźnie, zwięźle, konkretnie. Dzieci dopytują, proszą o wyjaśnienia, dzięki czemu książka jest bardzo przystępna i jasna w odbiorze dla młodych czytelników.

Dziesięć rozdziałów odkrywa przed dziećmi podstawowe, jak i bardziej szczegółowe fakty. Od Wielkiego Wozu, przez prędkość światła, działanie teleskopu, planety Układu Słonecznego, po Syriusza, Betelgezę, Procjona, promieniowanie, podczerwień i na meteorach oraz terminatorach skończywszy. Dodatkowo pod koniec publikacji znajdziemy astrosłowniczek z trzydziestoma ważnymi pojęciami, które rozwieją wszelkie wątpliwości i w jasny sposób objaśnią najmłodszym zawiłe z pozoru nazewnictwa (np. czarna dziura, Droga Mleczna, galaktyka, kometa, lądownik, meteroid, mgławica, rok świetlny, sonda, supernowa, terminator i wiele więcej).

Taka ciocia przydałaby się w każdej rodzinie! Czuć od niej pasję i wielką radość z tego czym się zajmuje. Najmłodsi są niezwykle wymagającymi słuchaczami, dlatego żeby zainteresować ich tematem potrzebna jest ta niezwykła umiejętność opowiadania i przedstawiania faktów. A ciocia potrafi wyjaśnić wszystko! Ulubioną historią moich dzieci jest opowieść o pomarańczy bez skórki, czyli tym co pozostaje po gwieździe. Dzięki temu pojęcie: biały karzeł nie spędza im już snu z powiek. Wiedzą również że białe karły nie produkują energii, lecz stygną, by po wielu miliardach lat zgasnąć. Takich „smaczków”, porównań, objaśnień jest dużo więcej, dzięki temu wiedza jest niezwykle łatwo przyswajana.

Jeżeli nie macie takiej cioci w rodzinie to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaprosić ją do swojego domu. Dzięki książce „Głowa do góry!” zaprzyjaźnicie się z Basią i Stefkiem i wspólnie będziecie odkrywać ogromny Wszechświat! Polecamy, ta książka zadowoli najbardziej wymagającego fana kosmosu. Z pewnością będziemy do niej często powracać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania bis wydawnictwo logo

 

Recenzję puzzli widocznych na zdjęciach znajdziecie tutaj:

KOSMICZNE PUZZLE 🙂

 

Dodaj komentarz