Zawodowy zawrót głowy – Richard Scarry

To już nasze kolejne spotkanie z twórczością Richarda Scarry’ego. Kolejne jakże owocne i przyjemne spotkanie.

Scarry (1919-1994) wydał ponad 300 książek, których nakład przekroczył 100 milionów egzemplarzy. Jego książki cieszą kolejne pokolenia młodych czytelników i ich rodziców, bo wszystkie tytuły idealnie wpisują się w nurt aktywnego czytania, które pobudza wyobraźnię i uczy przez zabawę.

„Zawodowy zawrót głowy”  to pozycja od warszawskiego wydawnictwa Babaryba. Książka wydana jest w dużym formacie, twardej oprawie i liczy 95 stron. Tym razem odwiedzamy pełne przygód miasto, w którym bardzo dużo się dzieje.

 

 

Zawodowice to bardzo prężnie działające miasto. Tutejsi mieszkańcy pracują, bawią się, odpoczywają. Wiodą życie jak każdy z nas. Dzieci chętnie pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. W tej lekturze mali czytelnicy poznają nie tylko zabawnych, uroczych bohaterów, ale także ich zawody. Jest ich naprawdę dużo, m.in.: rolnik, sprzedawca, kapitan, górnik, pilot, stewardesa, piekarz, inżynier, doktor, pielęgniarka, krawiec, kowal, malarz, stolarz, listonosz, policjant, dziennikarz i wiele innych.

Autor pokazuje miejsca pracy i udowadnia że zawody można wykonywać w pomieszczeniach, na ulicy, pod ziemią lub na bardzo dużych wysokościach. Niektórzy wciąż pracują w jednym miejscu, podczas gdy inni non stop się przemieszczają. W bardzo prosty, obrazowy sposób Scarry przeprowadza dzieci przez świat dorosłych obowiązków, nie zapominając pokazać w jakim celu wykonywany jest każdy zawód i co za sobą niesie. Najmłodsi zobaczą co można zrobić z zarobionymi pieniędzmi i gdzie można je odkładać. Mnie zachwycił rozdział „Praca mamy nigdy się nie kończy” w którym autor wspaniale przedstawił trudny, ale jakże ważny i często niedoceniany zawód mamy na pełnym etacie. To praca jak każda inna i trzeba o tym mówić, szczególnie w książkach dla dzieci.

Mój pięcioletni Staś zna tę książkę niemalże na pamięć. Towarzyszy nam każdego dnia, gdyż pełne detali ilustracje wciąż odkrywają przed nami kolejne tematy do rozmów. Lektura uzupełniona jest także o krótkie, zwięzłe opisy, dlatego posłuży na długo, gdyż dzieci rozpoczynające przygodę z samodzielnym czytaniem chętnie będą po nią sięgały. Duża ilość ilustracji zachęci do przeglądania już najmłodsze przedszkolaki. Polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

Wydawnictwo BABARYBA

Dodaj komentarz