Bajka o Piosence i Nutkach – Lidia Bajkowska

Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Warto już od pierwszych lat życia zadbać o to, by maluch miał jak najwięcej doznań i bodźców muzycznych. Dźwięki mają ogromną moc i nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale także wpływają na nastroje, osobowość i emocje dziecka. Są swego rodzaju „lekarstwem” stymulującym mózg i układ nerwowy, wspierającym naukę czytania i pisania. Mogłabym wymieniać jeszcze dużo wspaniałych i pozytywnych argumentów które niesie za sobą muzyka, ale pozwólcie że pokażę Wam książkę, która doskonale wesprze wiedzę najmłodszych o tejże dziedzinie. Wszak kilkulatkom nie jest łatwo zrozumieć czym jest piosenka, nutki, fortepian, koncert, dźwięki i wiele innych pojęć z muzyki. Okazuje się jednak że w ten świat można wprowadzić już najmłodsze pociechy i będzie to bardzo przyjemna lekcja muzykowania!

 

 

„Bajka o Piosence i Nutkach”  to opowieść autorstwa Lidii Bajkowskiej. Książka jest wznowieniem kultowej, kochanej przez dzieci, rodziców i pedagogów książki która ukazała się po raz pierwszy ponad 20 lat temu! Bajka ta była pierwszą książką, której swój patronat przyznał w 1995 roku Polski Komitet UNICEF, sygnując ją logotypem i mottem: „Muzyka jest najpiękniejszym językiem świata wspólnym wszystkim ludziom”. Przez wiele lat publikacja ta wpisana była do zestawu podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej do nauczania muzyki w klasie I – III szkoły podstawowej. Nieprzerwanie, od wielu lat jest jedną z najchętniej stosowanych książek w edukacji muzycznej. Autorka metodę zastosowaną w książce praktykowała przez wiele, wiele lat, do dziś wykorzystują ją z powodzeniem nauczyciele w całej Polsce.

Na niespełna 90 stronach znajdziecie opowieść o Dzieciach – Nutkach i dziewczynce – Piosence. Prosta fabuła ma za zadanie wprowadzić małego czytelnika w świat dźwięków. Robi to doskonale, bowiem poprzez przygody głównych bohaterów dzieci oswajają się z podstawowymi pojęciami muzycznymi. Jest Las Muzyczny, Profesor Bas i Wiolin, Kraina Wysokich i Niskich Dźwięków, Miasto Symfonia. Doskonałym pomysłem jest personifikacja nut, dzięki czemu dzieci same mogą nauczyć się abecadła muzycznego! Dzięki obrazowym skojarzeniom i zabawie nauka przychodzi mimo woli i jest przyjemnością, bowiem wszystko tu dzieje się pod płaszczem ciekawych przygód.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej bohaterowie wędrują po całym królestwie muzyki i zapraszają czytelników na koncerty leśnych głosów. Dzięki użyciu dźwięków wysokich i niskich, muzyki smutnej i wesołej, szybkiej i wolnej, głośnej i cichej dzieci uczą się świadomego słuchania muzyki. Druga część zabiera nas do nauki czytania nut i gry na fortepianie. Dodatkowo w książce znajdziemy puste miejsca na rysunki, dzięki czemu dziecko poczuje się jej współautorem, a nauka będzie kojarzyła się mu jedynie z przyjemnością.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

To zdecydowanie książka dla każdego! Spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W przyjazny, niezwykle ciekawy, zabawny, interesujący sposób zachęci dzieci do muzykowania, śpiewu, być może odkryje nowe talenty i pasje! Ożywione nuty – Celinka, Danusia, Ewa, Franek, Grzesio, Anka i Henio staną się bliskimi kumplami, jak przyjaciele z sąsiedztwa, dlatego dzieciom tak chętnie przychodzi sięganie po tę publikację. Przeczytałam ją z trójką swoich dzieci wiele razy i sama dowiedziałam się wielu interesujących faktów.

Za wysoką wartość literacką, muzyczną i edukacyjną książki jej autorka otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1992 roku, zaś w roku 1994 książka została wpisana na prestiżową listę publikacji UNICEF-u.

Bardzo polecamy! To wartościowa, niezwykle pomocna i bardzo przystępnie napisana książka, której nie powinno zabraknąć w biblioteczce małego człowieka.

 

Kupując „Bajkę o Piosence i nutkach” otrzymujesz dostęp do materiałów:

Plakat do książki „Bajka o Piosence i Nutkach”.

Buzie Dzieci-Nutek (plik A4) do samodzielnego wydruku.

Skrót bajki do samodzielnego wydruku.

 

 

 

Pepito.pl - Sklep i Klubik dla Dzieci

Dodaj komentarz