„Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” i „Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty” 3 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Zapraszam do lektury 15-tomowej kolekcji literackich „pereł nieoczywistych” – książek mało znanych, niesłusznie zapomnianych lub całkiem nowych na naszym rynku książki dziecięcej.

Wśród autorów znajdą się m. in.  Astrid Lindgren, Václav Čtrvtek, Maurice Druon, Gianni Rodari i  E.B. White. Wszystkie książki Kolekcji są napisane lub tłumaczone wedle najlepszych standardów polszczyzny, dostosowane do wieku i wrażliwości dzieci. Mają rozwijać dobry smak, wrażliwość estetyczną,  poczucie humoru oraz przekazywać pozytywne wartości.

W Kolekcji znajdą się tytuły dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 13 lat.

Ilustracje do książek z Kolekcji CPCD wykonała Anita Głowińska.

Książki dostępne będą razem z tygodnikiem POLITYKA co dwa tygodnie w kioskach i salonach prasowych.

Całą Kolekcję można zamówić na stronie internetowej POLITYKI: www.sklep.polityka.pl/cpcd

 

TOM 3

„Gelsomino w Kraju Kłamczuchów. Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty”

Tym razem do przepięknej lektury zaprasza nas włoski mistrz Gianni Rodari – laureat wielu nagród, w tym tzw. Małego Nobla – Medalu im. H. Ch. Andersena. W tym tytule znaleźliśmy cudowne ponadczasowe opowieści, od których nie mogliśmy się oderwać.

„Gelsomino w Kraju Kłamczuchów”  to opowieść o chłopcu, który już od pierwszej nocy gdy przyszedł na świat postawił na nogi całą osadę. Krzyczał tak bardzo donośnie, iż mieszkańcy byli pewni że to syrena fabryczna wzywa do pracy… Gdy malec zaczął przesypiać noce, pobudki punktualnie o 7 rano budziły ludzi, więc syrena została wyrzucona na złom. Chłopiec noszący tytułowe imię – Gelsomino w wieku 7 lat poszedł do szkoły, jednak już podczas sprawdzania listy i udzielenia informacji o obecności – huk był tak ogromny, że tablica rozpadła się na tysiąc kawałków. Kolejne były szyby w oknach… Od tej chwili chłopiec przeżywał niesamowite męczarnie. Stwierdzono, iż milczenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło i nakazano mu nie odzywać się! Aby ulżyć swym cierpieniom Gelsomino szedł daleko od ludzkich osiedli, do lasu, w pola, lub nad jezioro i tam dawał upust swym emocjom. Kładł się na ziemi i śpiewał, a wtedy wszystko zaczynało drżeć: gleba, mrówki, dżdżownice – było to istne trzęsienie ziemi. W pewnym momencie nie chcąc siać spustoszenia, obdarzony niezwykle mocnym głosem chłopiec postanowił wyruszyć w świat. Tutaj otrzymujemy kolejną dawkę emocji, gdyż Gelsomino trafia w pewne niesamowite miejsce – do krainy owianej kłamstwem! Tak! Wszyscy jej mieszkańcy żyją – kłamiąc! Wszystko jest przedziwne, np. psy miauczą, koty szczekają, na fiołki woła się –  pokrzywy, w szkole aby dodawać trzeba odejmować, a na’ dzień dobry’ należy mówić 'dobrej nocy’… Wszystko jest na opak! A winien temu okazał się okrutny i samozwańczy król – niegdyś pirat, teraz władca fałszywy i łasy na komplementy. Gelsomino poznaje jednak w tym przedziwnym miejscu grupkę przyjaciół, z którą postanawia stawić opór dziwacznemu osobnikowi.

Co pomoże chłopcu w tym ważnym przedsięwzięciu? Jak zakończy się ta przejmująca, urocza, przepełniona humorem opowieść? Koniecznie zapoznajcie się z tą historią! Ta niezwykle wartościowa i potrzebna współcześnie powieść, głosi, iż to co wydaje nam się często problemem, przekleństwem, wadą, zmorą i ciężarem może przekuć się w coś ważnego, nietypowego i stać może się olbrzymim darem jakiego nie ma nikt, a które może wiele zdziałać i przynieść dużo dobra.

„Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty”  to druga opowieść, którą znajdziemy na kartach tej książki. W zasadzie jest to zbiór 8 niedługich rozdziałów o pewnej malutkiej, malusiej Alicji, która wciąż gdzieś się gubiła. Była tak drobna, że wpadała wszędzie, we wszystko co tylko możliwe. Wyobraźcie sobie, że potrafiła buszować między trybami i sprężynami budzika, zasypiać w szufladzie z obrusami i serwetami, lecieć w bańce mydlanej, a nawet znaleźć się w książce z klasycznymi bajkami i stać oko w oko z wilkiem, który czekał na Czerwonego Kapturka, czy zobaczyć Śpiącą Królewnę, oczekującą na księcia. Niesamowita jest ta Alicja! A gdyby tego było mało, jej energetyczny charakter płata wciąż coraz więcej figli, bo zdarzyło się jej wpaść do kałamarza i poznać sporo wyrazów, zaś w dniu swych siódmych urodzin stała się obiektem namiętnych poszukiwań, gdyż nikt nie wpadł na pomysł, że Alicja mogła wpaść do tortu! A najlepsza była zabawa piłką, wraz z koleżankami. Oczywiście nasza główna bohaterka nie wiadomo kiedy wpadła do owej piłki, czego towarzyszki nawet nie zauważyły i sądziły, że Alicja poszła do domu bez słowa pożegnania…

Takie to właśnie przezabawne  opowiastki tu znajdziecie, które wprost rozsadzają wyobraźnię małych czytelników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie polecamy 3 TOM kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Opowieści z pogranicza jawy i snu, pełne śmiechu, wzruszeń i niecodziennych zjawisk zachwycą nie tylko najmłodszych – ja wracam do nich z przyjemnością i zatapiam się wraz z dziećmi w magiczny świat Gelsomina i Alicji bardzo często – co i Wam ogromnie polecam!

 

Pamiętajcie, że mimo iż w kioskach pojawiają się kolejne już tytuły z serii to nadal możecie zamówić całą serię i cieszyć się wszystkimi 15 tytułami 🙂

 

Więcej informacji o kolekcji znajdziecie tutaj:

 

Znalezione obrazy dla zapytania cała polska czyta dzieciom

 

http://wnaszejbajce.pl/wp-content/uploads/2017/05/IMG_6395.jpg

5 thoughts on “„Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” i „Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty” 3 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

  • 30/05/2017 at 20:16
    Permalink

    Ciekawa recenzja. Historyjki rozbudzające wyobraźnię? to jest to!

  • 30/05/2017 at 21:41
    Permalink

    Takie historyjki są najlepsze! Nawet skromna ilość ilustracji wystarczy aby stworzyć wspaniały klimat książki. Polecamy!

  • 01/06/2017 at 09:52
    Permalink

    Nie znam tej serii,a le Twoja recenzja i rekomendacja Cała Polska czyta dzieciom wystarczajaco mnie zacheciła by sięgnać po te ksiażki 🙂

  • 01/06/2017 at 20:16
    Permalink

    Książka wygląda super! Sama chętnie postawiłabym ją na mojej półce 🙂

  • 01/06/2017 at 20:42
    Permalink

    Piękna seria! Ja też się zachwycam 🙂

Comments are closed.