Gdzie jest mama? – Wydawnictwo TASHKA

Dziś Dzień Matki, święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich mam. Z tej okazji chciałam pokazać Wam przepiękną opowieść o mamie, skierowaną nie tylko do dzieci.

Malina Prześluga poruszyła temat macierzyństwa od zupełnie innej strony, niż zwykle znajdujemy w książkach dla najmłodszych. Napisała piękną, ważną książkę o tym, że każda mama musi czasem odetchnąć, pobyć sama i znaleźć wyciszenie. Poruszyły mnie te niezwykle wymowne słowa:

„Wiesz, moja maleńka, czasem każda mama,

Żeby się odnaleźć musi pobyć sama.

By poskładać w całość rozsypane chwile,

Z których potem będzie czerpać nową siłę.”

koszyk

Pewnego dnia cały świat kilkuletniej Halinki stanął na głowie! Dosłownie. Każda rzecz w pokoju była do góry nogami, kubek z kawą tata trzymał do góry dnem, drzewa rosły korzeniami nad ziemią, plac zabaw wywrócony na lewą stronę… Co się stało? Halinka zapytała o to tatę i usłyszała, że mama zniknęła, że musi czasem pobyć sama.

Dziewczynce trudno było zrozumieć potrzeby mamy i z gniewem oraz niezrozumieniem rusza przed siebie, by ją odnaleźć.

Książka napisana jest wierszem. Z dziecięcą delikatnością i dociekliwością wprowadza najmłodszych w świat samodzielności i zrozumienia potrzeb mamy. Czasem się gubimy w pięknym, acz wymagającym kołowrotku, jakim jest macierzyństwo. Czasem w wirze obowiązków zapominamy o sobie. Czasem zaniedbujemy własne potrzeby, bo tyle wokół jest do zrobienia. Czasem nie dajemy już rady. Bycie mamą to dla mnie najpiękniejsza przygoda życia, usłana miłością, szczęściem, ale i trudami. Żeby czerpać radość z macierzyństwa potrzebuję takich chwil jak mama Halinki. Cieszę się bardzo, że ta ważna kwestia odpoczynku i samotności została poruszona w książce dla dzieci. To niezwykle istotne, by dzieci rozumiały potrzeby mam i szanowały je. W tej opowieści jest także piękne przesłanie dla dzieci – bez mamy też można robić świetne rzeczy i dobrze spędzać czas, odkrywając swoją pewność siebie.

Książka jest przepięknie zilustrowana. Jaśmina Parkita oddała w niej cały klimat opowieści! Jest tu nasycony kolor, są emocje, tajemniczość, a na końcu piękne serce matki w otoczeniu kwiatów – niezwykle wymowna scena, bo matka to serce domu, a szczęśliwe i spokojne serce matki jest niezwykle ważne.

Cudowna lektura dla całej rodziny. Bardzo polecamy dzieciom i mamom. Koniecznie warto po nią sięgnąć.

„Gdzie jest mama?”

Tekst: Malina Prześluga

Ilustracje: Jaśmina Parkita

Oprawa: twarda

Ilość stron: 56

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo TASHKA

Dodaj komentarz