Fungarium. Muzeum Grzybów – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Seria „W Muzeum” od wydawnictwa Dwie Siostry to wspaniałe przyrodnicze, wielkoformatowe książki – albumy z efektownymi rycinami.

Tym razem sięgnęliśmy po „Fungarium. Muzeum Grzybów” i jak zawsze przy książkach z tej serii – przepadliśmy! Nie sposób było tylko do niej zajrzeć, każda strona wypełniona jest ciekawostkami i świetnymi ilustracjami, więc tę książkę się „pochłania”. Delektowaliśmy się całą rodziną!

koszyk

Grzyby są prawdopodobnie najsłabiej poznanymi organizmami na Ziemi. Dotąd poznaliśmy zaledwie 5% z wszystkich gatunków grzybów! Bez nich świat wyglądałby zupełnie inaczej, lasy i uprawy nie mogłyby wzrastać, żołądki krów i owiec nie trawiłyby zjadanego pokarmu, zaś w sklepach nie znaleźlibyśmy kawy, herbaty, czekolady, czy żadnych napojów alkoholowych. Ba! Bez grzybów żylibyśmy krócej, bowiem nie pozyskiwalibyśmy z nich substancji leczniczych i antybiotyków. Są one nieodzownym elementem naszego ekosystemu, ale są także ich gorsze strony. Wiele z nich pasożytuje na nas, niszczy uprawy, psuje jedzenie i zatruwa nas.

Grzyby to naprawdę fascynujące organizmy. Z tej książki poznacie biologię grzybów, dowiecie się czym są i jak się rozmnażają, zobaczycie jak bardzo są różnorodne i z kim wchodzą w interakcje. Poznacie grzyby trujące, jadalne, pasożytujące i te dzięki którym mamy cudowne leki.

Bardzo ciekawym rozdziałem jest historia pierwszych mykologów. Czy wiedzieliście, że w starożytności sądzono, że grzyby kapeluszowe wyrastają wskutek uderzenie pioruna? Ciekawym jest także fakt, że Karol Linneusz zaliczył je do królestwa roślin, a obecnie wiemy, że bliżej im do zwierząt.

Ta książka potrafi rozbudzić fascynację i pasję! Choć skierowana jest do dzieci to zachwyci także dorosłych. Koniecznie wybierzcie się do muzeum i poznajcie niezwykłe kształty, sposoby funkcjonowania i środowiska grzybów oraz ich role w naszym świecie. To pięknie wydane, wartościowe kompendium idealne do wspólnej, rodzinnej lektury! Polecamy serdecznie.

Fungarium

Muzeum Grzybów

tekst: Ester Gaya

ilustracje: Katie Scott

tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Oprawa: twarda

Ilość stron: 72

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.