Jurka i Wąsik – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

W naszych sercach i w naszej biblioteczce ważne miejsce zajmuje twórczość najsłynniejszej niderlandzkiej autorki książek dla dzieci – Annie M.G. Schmidt. Pamiętam jak kilka lat temu sięgnęłam po pierwszą książkę tej pisarki, zatytułowaną „Pluk z wieżyczki” i jak bardzo spodobała się ona dzieciom.

Później przeczytaliśmy wszystkie tomy kultowej serii Jaś i Janeczka – uważam, że to jedna z najlepszej serii dla dzieci w wieku przedszkolnym, a dziś przychodzę do Was z genialną opowieścią „Jurka i Wąsik”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, w serii Mistrzowie Światowej Ilustracji.

Powiem jedno: koniecznie po nią sięgnijcie! Spodoba się nie tylko młodszym dzieciom. Ja przeczytałam ją na głos trójce swoich dzieci i zachwyciła każde z nich. Akcja bardzo trzyma w napięciu, a historia! Ach, majstersztyk!

koszyk

Doceniam tę serię za starannie dobrane historie i piękne ilustracje. „Jurkę i Wąsika” zilustrowała Fiep Westendorp. To kultowa holenderska ilustratorka, której kreskę rozpoznamy zawsze! Na jej obrazach wychowało się wiele pokoleń holenderskich dzieci i cieszę się bardzo, że również w Polsce możemy delektować się Jej książkami. Wraz z Annie M.G. Schmidt stworzyła niezapomniany duet.

„Jurka i Wąsik” to przygodowa książka, z detektywistycznym wątkiem i wielkimi emocjami. Głównymi bohaterami są kolejarz Wąsik i mała dziewczynka Jurka. Pewnego dnia tych dwoje spotkało się przy ważnym reprezentacyjnym pociągu, który miał ruszyć w odświętny kurs. Na jego pokładzie znajdowały się dostojne osobistości i sam prezydent. W chwili gdy Wąsik miał dawać znać, by pociąg mógł ruszyć Jurka dojrzała na torach jeże… Było ich bardzo dużo i dziewczynka postanowiła wszystkie je uratować. Wyjęła je spod pociągu i wraz z Wąsikiem zabrała do domu jego matki. Po bliższym przyjrzeniu się wszystkim zwierzakom okazało się, że jeden z nich nie jest jeżem, tylko… bombą zegarową! Na domiar złego druga taka sama została pod pociągiem!

Więcej Wam nie zdradzę, bo nie mam serca opowiadać tej historii w kilku słowach. Ją trzeba przeczytać! Kolejarza i Jurkę czeka wielkie wyzwanie. Najpierw będą musieli zrobić coś szybko z jedną bombą, a później ochronić pasażerów przed kolejną, tylko to nie będzie łatwe wyzwanie, bo czekają ich liczne przeszkody!

Książkę cudownie się czyta, nie daliśmy rady podzielić jej sobie na dwa, trzy razy, koniecznie musieliśmy poznać finał. Znajdziecie tu humor, zwroty akcji i dreszczyk niepewności. Poczujecie się niczym detektywi tropiący winowajcę i ratujący pociąg pełen ludzi przed tragedią. Oj dużo się tu dzieje, nie będziecie się nudzić! Polecamy serdecznie i koniecznie sięgnijcie po inne tytuły z serii Mistrzowie Ilustracji.

Dodaj komentarz