„Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” – Wydawnictwo LITERATURA
Jeśli pragniecie przybliżać dzieciom życiorysy wybitnych Polaków to z całego serca polecam wyjątkową serię książek „Nieprzeciętni” od wydawnictwa Literatura. Te przygodowe, bardzo wartościowe pozycje w ciekawy i niezwykle przystępny sposób pokazują dzieciństwo i młodość tych, którzy osiągnęli tak wiele.
Bardzo cenię książki pani Anny Czerwińskiej – Rydel, dlatego w naszych domowych zbiorach posiadamy niemal wszystkie historie, które wyszły spod pióra tej autorki. Mam wrażenie, że pani Anna z każdym opisywanym przez siebie bohaterem prawdziwie się zaprzyjaźniła! Wszystkie powieści mają swój wyjątkowy klimat, a co najważniejsza autorka zawiera w nich bardzo dużo ciekawostek i „smaczków” z życia danego bohatera.
Książkę „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” z radością objęłam patronatem. Dołączyła ona grona naszych ulubionych lektur i z pewnością będziemy do niej wracać.
W 2023 roku obchodzimy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry, wywodzącego się ze starej rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Dla wielu z nas Fredro znany jest z twórczości literackiej, któż bowiem nie zna „Małpy w kąpieli”, „Pawła czy Gawła” lub „Zemsty”? Ale czy wiecie, że Fredro jako szesnastoletni chłopak wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego, dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego? Był także uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 roku, a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Jego biografia jest niezwykle ciekawa! Warto ją bliżej poznać.
Książka Anny Czerwińskiej – Rydel nie jest nudnym, encyklopedycznym zbiorem faktów z życia Fredry. To fascynująca opowieść rozgrywająca się we współczesnym świecie, podczas której pewien mały chłopiec przenosi się w czasie i odkrywa życie swojego przodka!
Olek zachorował na anginę i spędza czas pod opieką prababci. Bunia świetnie się nim opiekuje, serwuje pyszne herbatki i najlepsze smakołyki, a w międzyczasie opowiada historię rodzinną. Jej pradziadkiem był sam Aleksander Fredro. Najciekawsze jednak dzieje się, gdy chłopiec siada na fotelu swojego przodka… Szybko okazuje się, że ten niski, przysadzisty, obity ciemnozieloną tkaniną mebel (który istnieje naprawdę i którego wciąż posiadają potomkowie Fredry) jest istnym wehikułem czasu. Siadając na nim Olek przenosi się do XIX wieku, przyglądając się z bliska swoim przodkom! Czyż to nie jest fascynujące? Za każdym razem na małego Aleksandra czeka porcja nowych przygód, a pewnego dnia podczas takiej „podróży” kot prababci – Pan Jowialski postanawia zostać z przodkami…
Wspaniała lektura dla całej rodziny! Strona po stronie odkrywamy dzieje Fredry, przyglądając się nie tylko głównej postaci, ale także czasom i zwyczajom w jakich żył. Gdzie urodził się Fredro? Jak wyglądała jego młodość? Jakie noszono wówczas stroje? W czym jadano rosół z perdutami? Jak smakowały leguminy? Jak żyło się Fredrom w pięknym dworze nad Sanem? Jakie nauki były wówczas najważniejsze? Jak to jest zostać żołnierzem w wieku 16 lat? Jak wyglądały wojenne perypetie Fredry i dlaczego ślubował wtedy, że nie weźmie pióra do ręki? Macie ochotę poznać dzieje tego wielkiego komediopisarza, który dostał się do niewoli rosyjskiej w Wilnie i uciekł w przebraniu do Lwowa? Jestem pewna, że zaskoczy Was jego historia i fakt, że długo nie wiedział, że chce być pisarzem!
Wspaniała, wartościowa powieść, uzupełniona o kalendarium z życia Fredry i wiele ciekawostek z czasów, w których żył. Pod koniec znajdziecie także kilka bajek, które napisał.
Bardzo polecam i z dumą patronuję! Koniecznie sięgnijcie także po inne książki z serii NIEPRZECIĘTNI.
„Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredro”
Tekst: Anna Czerwińska – Rydel
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: twarda
Ilość stron: 128
Dla dzieci: 8+
Wydawnictwo LITERATURA