Filip, lis i magia słów – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Książki Elżbiety Zubrzyckiej na stałe goszczą w naszej biblioteczce. Autorka ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i w ponad trzydziestu książkach które napisała dla małych czytelników zawarła ważne życiowe przekazy, pokazując że emocje są niezwykle istotne i potrzebne. Wiele pozycji owej autorki zostało na stałe wpisanych w kanon lektur szkolnych, co bardzo mnie cieszy, bo ich charakter edukacyjny jest szalenie ważny.

Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na książkę  „Filip, lis i magia słów”  która udowadnia że dobre słowa dodają siły i wiary w siebie.

Książka wydana jest w twardej oprawie, a jej wnętrze wypełniają liczne ilustracje Klary Wicenty. Pozycja ta ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego dla dzieci i liczy 128 stron. Jest czwartym tytułem w serii, ale każdy tom jest odrębny i może być czytany w dowolnej kolejności. My z całą pewnością sięgniemy po kolejne książki mówiące o przyjaźni, ciekawości świata i nowych znajomościach, bo bardzo polubiliśmy tę gromadę zwierzęcych bohaterów.

Lubię sięgać po książki, które pod pryzmatem wciągających, emocjonujących przygód niosą ważne przesłania. Takie właśnie historie zawarła na kartach książki Elżbieta Zubrzycka. I tak znajdziemy w niej zwierzęcą rodzinę, w której nie każdy malec przepada za porządkowaniem wspólnego gniazda. Mali czytelnicy przekonają się że warto dawać z siebie tyle ile to możliwe, bo każdy z nas ma swój udział w szczęściu wszystkich dookoła. Ta „współpraca” daje ogrom satysfakcji i dumy. Dzieci przekonają się że obowiązki domowe są czymś naturalnym i warto dobrze gospodarować czasem, by znaleźć go na zabawę i pracę. W kolejnych rozdziałach zając Filip wyruszając w Wielki Las spotyka starego zająca, który nie doradza malcowi zgodnie z sumieniem, a jedynie kierując się egoizmem. Próbuje przekonać smyka że w życiu warto myśleć tylko o sobie, a nie zaprzątać sobie głowy innymi. Na szczęście w domu rodzice wpadają na genialny pomysł mądrej słownej zabawy w „JA JESTEM” podczas której każdy domownik dodaje swoją dobrą cechę. Nie można mówić o negatywnych słowach, które kogoś poniżają. Bardzo spodobały nam się te wspólne rozrywki, dlatego sama często podejmują z moimi dziećmi takie wzmacniające ich poczucie wartości zabawy. Okazuje się że dzieci potrafią odnaleźć w sobie wiele ważnych cech, o których na co dzień zapominają.

Na kolejnych kartach książki emocje nie opadną, bo o to zdarzy się coś bardzo zapierającego dech w piersiach – nasz główny bohater znajdzie się w pułapce wraz ze swoim najgorszym wrogiem… Czy można zaufać chytremu liskowi? Czy wróg zawsze będzie wrogiem? Czy należy ufać słowom kogoś, kto dotąd nie odznaczał się koleżeńskością? Czy warto pomagać innym? Czy trudno przekonać kogoś do szczerości?

Książka podzielona jest na 22 rozdziały, a pod koniec publikacji znajdziemy ważne i pomocne rady dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Ponadto dzieci odkryją w niej „przepis” na własny teatrzyk i znajdą postacie głównych bohaterów do wycięcia. Dzięki temu zabiegowi będą mogły puścić wodze wyobraźni i fantazji tworząc własne przygody dla książkowych ulubieńców.

koszyk

„Filip, lis i magia słów” to wspaniała propozycja do wspólnego, rodzinnego czytania. Każdy rozdział przepełniony jest wartościami, którymi warto kierować się w życiu. Autorka w delikatny, prosty, jasny dla najmłodszego czytelnika sposób przeprowadza go przez świat zasad, których reguły nie zawsze są dla malca oczywiste. Książka spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ogromnym atutem tej lektury są ilustracje. Stonowane, spokojne, a jednocześnie pełne emocji i indywidualności. Myślę że wielokrotnie będziemy powracać do tej pozycji, bo w tym szybkim, pełnym zabiegania i wrażeń świecie, wciąż trzeba podkreślać to co najważniejsze – że siła tkwi w rodzinie, przyjaźni i prawdzie, a słowa mają magiczną moc! Polecamy.

Dodaj komentarz