Dyskryminacja. Powiedz: stop! – Wydawnictwo ADAMADA

Niestety mimo edukacji i licznych debat publicznych dyskryminacja wciąż jest w Polsce zjawiskiem powszechnym. Choć mamy Konstytucję, która powinna stać na straży prawa, to jednak w wielu dziedzinach życia prawa człowieka wciąż są łamane. Musimy o tym mówić głośno i czynić wszystko, by dyskryminację wytępić, musimy powiedzieć jej: STOP!

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Adamada przygotowało tak ważną, wartościową i potrzebną książkę. Nie znalazłam dotąd na rynku książki dziecięcej tak wymownej, jasnej, dosadnej pozycji, która uświadamia i pokazuje skutki dyskryminacji oraz uwrażliwia na różnorodność.

koszyk

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego! Myślę, że nawet dorosłym da wiele do myślenia. Nie znajdziecie tu pustych haseł, czy sloganów, wypełniona jest po brzegi wiedzą i przykładami płynącymi z całego świata.

Każdy z nas jest inny i każdy w takim samym stopniu zasługuje na szacunek. Bez względu na pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupową, czy stan zdrowia każdy powinien mieć równe prawa. Niestety tak nie jest. Dzięki tej lekturze poznacie gorycz niewolnictwa, rasizmu, nazizmu, antysemityzmu, dyskryminację ze względu na płeć, orientację seksualną, wygląd, czy niepełnosprawność. W książce znajdziecie fakty z wczoraj i z dziś. Są to często historie, które mogą spotkać Ciebie i Twoich bliskich.

To wyjątkowa i niezwykle potrzebna lektura. Musimy spojrzeć okrucieństwu w oczy i skończyć z pogardą, nieufnością, strachem. Jesteśmy pięknymi ludźmi, którzy różnią się na wielu płaszczyznach. Powinniśmy wziąć sobie głęboko do serca wnioski z historii i zacząć żyć tak, aby nienawiść i zło nigdy się nie powtórzyło. Możemy zacząć od siebie, od swoich bliskich, od dzieci, wszak to one potrzebują najlepszych wzorców, by wzrastać na dobrych, wartościowych ludzi.

Koniecznie sięgnijcie po tę książkę! Polecam z całego serca. Uwrażliwiajcie swoje serca, na serca innych ludzi. To niezwykle ważne!

„Dyskryminacja. Powiedz: STOP!”

Tekst: Emma Strack

Ilustracje: Maria Frade

Przekład: Tomasz Swoboda

Ilość stron: 160

Oprawa: miękka

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo ADAMADA

Dodaj komentarz