Co zrobić z tą chmurą smogu – Wydawnictwo ADAMADA

Największą zmorą w moim życiu jest świadomość, że żyjemy w kraju, który należy do niechlubnej czołówki państw z najgorszym powietrzem!

Niestety od wielu lat obserwuję to samo zjawisko – gdy tylko zaczyna się robić chłodniej na dworze, wówczas okolica zamienia się w szare miasto, a z kominów leci gęsty, gryzący dym. Choć edukacja ekologiczna jest już w przedszkolu to mam wrażenie, że wciąż jest jej za mało. Ludzie nieświadomi zagrożenia trują siebie, własne rodziny i nas wszystkich, spalając w piecach wszystko… Tak! W moim mieście ludzie spalają śmieci, plastiki, opony! To jest przerażające i z tego właśnie powodu największy nacisk powinniśmy kłaść na edukację.

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Adamada sięgnęło po taki temat. Czyste powietrze powinno być dla każdego priorytetem. Książka „Co zrobić z tą chmurą smogu?” jest swego rodzaju kompendium i drogowskazem.

koszyk

To smutne, że taka książka musiała powstać. Wolałabym, żebyśmy nie musieli zajmować się takimi tematami, ale niestety rzeczywistość jest okrutna. To, co na pozór jest tak mało widoczne zabija rocznie w Polsce prawie 50 tysięcy osób, a przez 226 dni w roku oddychamy złym powietrzem. Przerażające, prawda? Smog jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia!

Kilka lat temu zainstalowaliśmy czujki, które pokazują nam jakość powietrza w naszym otoczeniu i niestety to od ich wskaźników zależy to, czy wychodzimy na spacer, czy mamy areszt domowy z oczyszczaczem powietrza u boku…

Książka odpowiada na ważne pytania. Dowiecie się z niej czym jest smog, co w nim jest najgorsze i jakie objawy może wywoływać w organizmie. Często go widać i czuć, a czasami jest cichym trucicielem. Zobaczycie kto odpowiada za zły stan powietrza i poznacie sposoby na jego poprawę. Przekonacie się kto pilnuje jakości powietrza i gdzie sami możecie to sprawdzić. Znajdziecie wskazówki, o tym jak uchronić się przed smogiem i jak dbać o odporność, żeby wzmocnić organizm. Poznacie małe kroczki, dzięki którym możecie zmienić choć odrobinę jakość powietrza w swojej okolicy, zainspirujecie się ekologicznymi trikami na lepszy styl życia i przygotujecie swój własny plan antysmogowy.

Bardzo ważna i potrzebna książka! Myślę, że nie tylko dzieci z niej skorzystają. Warto podsunąć ją również dorosłym, bo wielu z nich zupełnie nieświadomie szkodzi planecie. Polecam.

„Co zrobić z tą chmurą smogu?”

Tekst: Artur Rogoś i Małgorzata Ogonowska

Ilustracje: Oleskandra Balycka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 32

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo ADAMADA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.