„Duszek” – Wydawnictwo BOSZ

Minimalistyczna, niepozorna okładka, piękne kolorowe wnętrze i przygoda, która zostaje w pamięci na długo! „Duszek” to książka, która zasieje w czytelniku dużo przemyśleń i zbudzi wspomnienia. Pełna niesamowitych przygód opowieść zaintryguje dzieci i wzruszy dorosłych.

To lektura wielowymiarowa, bardzo mądra, ciepła i cenna w przesłania! Jacek Cygan zawarł w niej wiele przemyśleń, cennej dla młodego czytelnika wiedzy i wartości. Przeczytałam ją ze swoim synkiem Stasiem jednym tchem i wspólnie uznaliśmy ją za jedną z najlepszych książek, które w tym roku wspólnie przeczytaliśmy. Tytułowy Duszek skradł nasze serca już od pierwszych stron swoich przygód.

koszyk

Magazyn Rzeczy Niepotrzebnych to ponure, ciemne i zaniedbane miejsce, w którym schronienie znalazły rzeczy używane. Nikt już ich nie chciał, a mogłyby z powodzeniem służyć jeszcze długo. W owym miejscu zupełnie przypadkiem znalazł się Duszek. Dotąd mieszkał w małym domku za miastem u pewnej rodziny. Spędzał czas w pokoju dziesięcioletniej Marysi i siedmioletniego Krzysia. Zawsze blisko nich. Dzielił z nimi troski i radości, był tam bardzo szczęśliwy. Zasypiał z nimi, a nocą przenosił się do przedpokoju. Najlepiej spało mu się w starych, rzadko już używanych butach i to właśnie pewnego poranka wraz z nimi trafił do ogromnej, zimnej sali, w której znajdowały się niezliczone rzeczy codziennego użytku. Wszystkie były niepotrzebne…

To był zupełnie nowy świat. Inny, nieznany, obcy, trudny. W nim właśnie Duszek poznał Lampę, o przepięknych, zachwycających barwach. Jej abażur tworzyło mnóstwo kolorowych szkiełek. Była urzekająca, choć miała jedną wadę – nie świeciła. Duszek z miejsca się z nią zaprzyjaźnił i postanowił zrobić wszystko, by zniknął z niej ciemny smutek. Tak bardzo pragnął jej pomóc, że mimo trudu, strachu i niepewności wyruszył w podróż po ogromnym, wielopiętrowym gmachu, by znaleźć „lekarstwo” na troski swojej przyjaciółki.

Podróż przez sale największego w mieście Magazynu Rzeczy Niepotrzebnych trwa i trwa. Pomieszczenia skrywają przedmioty, których ludzie przestali używać, lub które im się znudziły… Teraz wszystko mamy tak łatwo dostępne, na wyciągniecie ręki. Coś nam się znudzi i zamieniamy to kolejną wersją, coś się nam zepsuje – wyrzucamy bez chwili zastanowienia, czy próby naprawienia. Za dużo mamy i za dużo konsumujemy.

Duszek dzielnie przemierza ogromne sale, wciąż spotyka nowe postacie, bardzo wiele się uczy, poznaje świat i mocno wierzy, że uda mu się uszczęśliwić Lampę. Młodzi czytelnicy dzięki każdej historii zdobędą solidną porcję wiedzy. Stare lunety i teleskopy opowiedzą o obserwacji nieba, wiatrowskaz powspomina czasy Bractwa Kurkowego, a dratwa zdradzi historię swojego życia i wyjaśni, czym zajmuje się rymarz. Będzie także liczydło, stare zegary, lalki, misie, pajacyki, kapelusze, masa elektronicznych urządzeń… Ach, długo by wymieniać! Koniecznie wybierzcie się w tę podróż razem z Duszkiem! Zdziwicie się jak wiele „smaczków” odkryjecie.

Finał jest niezwykle zaskakujący, zupełnie nieprzewidywalny i wzruszający. Aż może zakręcić się łezka wzruszenia! Bardzo wartościowa lektura. Ma wielki walor edukacyjny, zwraca uwagę na ekologię i środowisko, które sami niszczymy nadmiarem rzeczy. Daje do myślenia. Polecamy z całego serca!

„Duszek”

Tekst: Jacek Cygan

Ilustracje: Tomasz Wawer

Projekt graficzny: Andrzej Barecki

Oprawa: twarda

Ilość stron: 128

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo BOSZ

Dodaj komentarz