Długa wędrówka – Wydawnictwo MAMANIA

Przyjaźń, przeznaczenie, tęsknota, smutek i radość – ta ogromna paleta uczuć i doznań wypełnia karty niezwykłej książki „Długa wędrówka” która ukazała się nakładem wydawnictwa Mamania. Cudowny duet w postaci szwedzkiego pisarza Martina Widmarka i polskiej, współczesnej ilustratorki Emilii Dziubak zabiera nas w  świat dwójki dzieci, których dzieli wielka odległość, a łączy potrzeba bliskości, przyjaźni, ciepła.

Książka wydana jest w twardej oprawie, której okładka czaruje wypukłymi zdobieniami. Na niespełna 40 stronach znajdziemy piękne, magiczne obrazy, z których bije tyle emocji i wzruszeń że trudno od nich oderwać wzrok. Emila Dziubak ma niebywałą zdolność przekazywania treści książek ilustracjami. Czytając tę opowieść nie mogłam wyobrazić sobie dosadniejszych obrazów. Idealnie współgrają one z tekstem i tworzą spójną, zachwycającą całość. To prawdziwa perełka w literaturze dziecięcej.

 

 

Sonia i Adam. Dwójka dzieci. Nie znają się, nie mają o sobie pojęcia. Mieszkają po dwóch stronach morza. Dziewczynce doskwiera wielki głód i chęć dotarcia w miejsce gdzie słońce wynurza się z morza. Chłopiec mieszka u babci i jest świadkiem odejścia swego przyjaciela, psa Rufusa. Sonia rusza z ukochaną kotką przed siebie, zaś Adam jest jakby nieobecny, nie sposób do niego dotrzeć. Wygląda jakby stracił sens życia. Gdy Sonia podąża za kotką i zmierza się z trudami podróży, chłopiec wciąż pozostaje w łóżku. Po kilku dniach tułaczki dziewczynka obserwuje że kotka dobrze sobie radzi, bo tyje i robi się coraz okrąglejsza, zaś chuda i opalona dziewczynka opada z sił. W końcu pewnego ranka, jeszcze przed wschodem słońca docierają do wioski. Stają przed małym, białym domkiem, znajdującym się tuż nad brzegiem morza. Docierają do celu! Ich misja zostaje zakończona. Odmienią nie tylko swoje życie, uratują także kogoś jeszcze…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Przejmująca, wzruszająca i pobudzająca wyobraźnię opowieść zachwyci nie tylko najmłodszych. Książka daje początek do rozmów z dzieckiem nad sensem życia, skłania do refleksji i zwraca uwagę na to jak bardzo potrzebujemy mieć obok siebie kogoś bliskiego. Porusza trudny często dla najmłodszych temat straty przyjaciela i udowadnia że z każdej trudnej sytuacji zawsze jest wyjście. Ta wartościowa i pełna głębi opowieść pokazuje jak zło można przerodzić w dobro i że słońce może zaświecić dla każdego z nas, wystarczy tylko mocno w to wierzyć i dążyć do spełnienia marzeń. Nie sposób pominąć słów zachwytu nad ilustracjami. Emilia Dziubak należy do ścisłej czołówki ilustratorów polskich młodego pokolenia i po raz kolejny w swoje małe dzieła na kartach tej książki włożyła całe serce. „Długa wędrówka” to lektura dla każdego czytelnika szukającego w książkach wartości i pięknych ilustracji. Polecamy.

 

 

Dodaj komentarz