„Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Przedstawiam Wam książkę, w którą warto się wyposażyć mając w domu małego, ciekawego świata czytelnika. Dzieci zadają mnóstwo pytań na przeróżne tematy, co jest oczywiste i zrozumiałe, ale czasami nawet na te najprostsze zagadnienia ciężko znaleźć prostą, szybką i jasną dla kilkulatka odpowiedź. Z pomocą przybywa Catherine Ripley – która będąc redaktorem naczelnym popularnego i lubianego magazynu dla dzieci zbierała nadsyłane przez czytelników pytania, a później rozpoczęła cykl spotkań z najmłodszymi w bibliotekach i szkołach w celu rozmów z dziećmi. Z Jej pomysłowego i atrakcyjnego sposobu przedstawiania praw nauki powstała książka „Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” która błyskawicznie stała się międzynarodowym bestsellerem, czemu wcale się nie dziwię bo jest to naprawdę interesująca, wartościowa i bardzo mądrze napisana.

 

 

Jest to pozycja w twardej oprawie, licząca niespełna 200 stron, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Autorem ilustracji jest Scot Ritchie, zaś książka skierowana jest do dzieci w wieku od 4 lat.

 

Co w niej znajdziecie?

 

Bardzo wygodnym i pomysłowym rozwiązaniem jest podzielenie tematyki na sześć działów. Dzięki temu nie ma konieczności czytania książki od początku do końca, krok po kroku, tylko można wybierać te tematy które najbardziej nas interesują czy fascynują, albo takie na które poszukujemy aktualnie odpowiedzi.

Naliczyłam w niej odpowiedzi na 76 najczęściej zadawanych przez małych czytelników pytań z kategorii:

  • w kąpieli
  • w supermarkecie
  • przed snem
  • na dworze
  • w kuchni
  • wśród zwierząt gospodarskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka w formie kilku zdań odpowiada na zawarte pytanie, a pod koniec każdego z rozdziałów zamieszcza dodatkowo ciekawostki. I tak znajdziecie tu między innymi odpowiedzi na to jak to możliwe, że z jednego kranu płynie i zimna i gorąco woda, dlaczego trzeba myć zęby, czemu mydło jest śliskie, czy chyba najczęściej przez maluchów zadawane pytanie: dlaczego podczas kąpieli marszczą mi się palce?

W drugiej kategorii Catherine Ripley wyjaśnia magiczny sposób w jaki otwierają się drzwi w supermarkecie, jak towar dociera do sklepu, czemu galaretka się nie rozpływa, czy skąd się bierze fakt że niektóre jajka są białe, a inne brązowe. Bardzo spodobały nam się tutaj dołączone ciekawostki o kodach kreskowych, czy serze, o którym dzieci dowiedziały się, że powstaje z trawy.

Pytania o miejsce ukrycia się Słońca nocą, czy zagadnienia dlaczego oczy kota świecą w ciemności odnajdziecie w następnej kategorii. Oprócz nich najmłodsi poznają odpowiedzi na pytania: dlaczego gwiazdy migocą, dlaczego ziewamy ze zmęczenia, dlaczego należy spać, czy z jakiego powodu tulipany zamykają się na noc.

Zagadnienia przyrodnicze to również kopalnia przydatnej wiedzy. A wśród wielu pytań znajdziecie takie: dlaczego gdy jest mokro z ziemi wychodzą dżdżownice, czemu psy ciągle coś obwąchują, dlaczego podczas huśtania powstaje dziwne uczucie w brzuchu, czy dlaczego niektóre kamienie migoczą.

Ulubiony temat mojego synka, czyli kuchnia – to przedostatnia kategoria, a w niej: jak to się dzieje, że ziarenka kukurydzy zamieniają się w popcorn, po co brzoskwiniom włoski, co sprawia że smażone jedzenie skwierczy, czy dlaczego kostki lodu pękają po wrzuceniu do napoju.

Jest także tematyka zoologiczna, a w niej: dlaczego kaczki chodzą rozkołysanym krokiem, co to jest jarka, dlaczego krowy muczą, dlaczego konie śpią na stojąco, jak pszczoły robią miód, czy dlaczego świnie taplają się w błocie, oraz wiele innych.

koszyk

Polecam Wam serdecznie tę niekwestionowaną skarbnicę wiedzy. Ta wielokrotnie nagradzana i przetłumaczona na wiele języków pozycja to świetna propozycja na wspólną lekturę z dzieckiem, lub do samodzielnego czytania dla starszych czytelników. Duża i wyraźna czcionka świetnie się sprawdzi dla dzieci zaczynających przygodę z czytelnictwem. Aby jeszcze prościej odnaleźć wybrane zagadnienie na końcu zamieszczony został indeks, dzięki czemu zerkamy na alfabetycznie zamieszczone hasła i już wiemy gdzie szukać odpowiedzi na dane pytanie. Dzięki wielu barwnym ilustracjom i starannemu wydaniu książka będzie idealną propozycją na prezent. My ofiarowaliśmy ją najbliższym już wiele razy i zawsze była strzałem w dziesiątkę.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania prószyński logo

8 thoughts on “„Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz