„Bohaterowie z podwórka” – Wydawnictwo AGRAFKA

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczny bój, którego celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Warto pielęgnować wśród dzieci pamięć o tych ważnych wydarzeniach. Warto w przystępny, ciekawy, a jednocześnie mądry sposób przybliżać najmłodszym historię, tak by kolejne pokolenia nigdy o niej nie zapomniały.

Dziś chciałam podzielić się z Wami bardzo ważną i potrzebną książką. To cenna lektura nie tylko dla dzieci i młodzieży. Warto czytać ją rodzinnie.

Na recenzję zaprasza moja córka, Michasia.

koszyk

Był wczesny, majowy poranek roku 1944. Antek, Zosia, Danusia i Janek nie spodziewali się, że zaledwie 3 miesiące dzielą ich od największej życiowej próby – Powstania Warszawskiego.

„Bohaterowie z Podwórka” to wyjątkowa powieść, o mrożących krew w żyłach przygodach czwórki przyjaciół, których los zepchnął w lata II wojny światowej. Zaczyna się niewinnie. Antek, dowiadując się o działaniach konspiracyjnych swojego najlepszego przyjaciela Janka, postanawia dołączyć do podziemnej Armii Krajowej. Co za wspaniały i odważny czyn! Zwłaszcza, że zadanie, jakie sobie obrał nie jest proste – marzy o zostaniu sanitariuszem. Niedługie przygotowania i szkolenia przerywa nagły wybuch Powstania Warszawskiego, w którym szesnastoletni chłopak aktywnie uczestniczy, wykazując się swoimi sanitarnymi umiejętnościami w pierwszej linii frontu. Prócz niego w wir walk porwane zostały także siostra Zosia i przyjaciółka Danusia, które na swych barkach również niosą ogromną odpowiedzialność związaną z dostarczaniem rozkazów, zapasów oraz ratowaniem rannych. 

Czy Antkowi, Jankowi, Zosi i Danusi uda się przeżyć trudy walk? Czy moc przyjaźni i siła miłości jest w stanie przeciwstawić się ciężkim realiom? Jak wyglądało życie dzieci i młodzieży w czasie niemieckiej okupacji? Co pchało młodych ludzi do tak odważnych czynów?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań to koniecznie sięgnijcie po książkę. „Bohaterowie z Podwórka” to godna wyróżnienia opowieść, która wzruszy najtwardsze serca i rozbudzi skrytą w nich patriotyczną miłość do ojczyzny. To pokłon w stronę młodych ludzi, a nawet dzieci, które mimo niebezpieczeństw dzielnie walczyły w Powstaniu Warszawskim. Dziś, teraźniejszość dzieli od tamtego czasu 79 lat, jednak dzięki staraniom Krzysztofa Fabrowskiego i Kamili Ptasińskiej, ta różnica znika – mamy poczucie jakbyśmy byli tuż obok głównych bohaterów. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

Przeniesieni do sierpnia 1944 roku mamy szansę zostać świadkami przełomowych zdarzeń, możemy spojrzeć na powstańcze walki z oczu tamtejszej młodzieży. Wcielimy się w rolę kuriera, który pod odstrzałem snajpera musi przenieść rozkazy. Staniemy ramię w ramię z sanitariuszami, ratującymi dzielne, żołnierskie serca. Będziemy świadkami okrutnego bombardowania Warszawy przez okupantów.

Co najważniejsze, wszystkie wydarzenia opisane są w formie młodzieżowej powieści, bowiem historia roku 1944 splata się tutaj z problemami codziennego życia: pierwszą miłością, nieosiągalnymi marzeniami, dziecięcymi trudnościami. Napisana została prostym, zrozumiałym językiem – dlatego nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie będą miały problemów z przyswojeniem fabuły. Prócz wiru szaleńczej, wciągającej akcji skrywają się także klimatyczne ilustracje, o których nie wolno zapomnieć!

Czytajcie, dyskutujcie i poszerzajcie wiedzę. Książkę gorąco polecam. To niesamowita i wyjątkowa lektura, której nie może zabraknąć w żadnej biblioteczce!

Michalina, lat 15

„Bohaterowie z podwórka”

Autorzy: Krzysztof Fabrowski, Kamila Ptasińska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 240

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo AGRAFKA

Dodaj komentarz