„Basia i zagadki wszechświata. Mikroby” – Wydawnictwo HarperKids

Tej dziewczynki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Basia od lat gości w polskich domach. Seria książek o prawdziwym, rodzinnym życiu wzbogaciła się o ciekawą nowość!

„Basia i zagadki wszechświata” od wydawnictwa HarperKids to nowy cykl książek, w których Basia odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Zwyczajne, codzienne sytuacje stają się dla dziewczynki punktem wyjścia do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Mali czytelnicy znajdą w tej serii opowiadanie o swojej ulubionej bohaterce oraz dużą dawkę informacji i ciekawostek o zagadnieniach związanych z różnymi aspektami nauki. W tym tytule prym wiodą mikroby.

koszyk

Czy mycie rąk rzeczywiście jest tak ważne? Dzieci często słyszą, że należy myć je starannie i dokładnie, ale dlaczego? Co takiego można na nich spotkać?

Powrót ze spaceru do domu okazał się dla Basi i mamy świetnym pretekstem do rozmowy na temat tycich, niewidocznych gołym okiem organizmów, które żyją na naszych rękach, włosach, w brzuchu, płucach, czy powietrzu. Niektóre z nich są dla nas bardzo pożyteczne, a inne szkodliwe. Basię nieco zbulwersował fakt, że mikroby bez jej pozwolenia zamieszkały sobie w jej wnętrzu, natomiast tata szybko wyjaśnił jej, że to Basia przychodząc na świat weszła do świata tych maleńkich organizmów, bo one żyły na Ziemi zanim pojawili się na niej ludzie. Ba! Były tu nawet przed dinozaurami.

Mikroby żyją bardzo krótko, a większość z nich ma przyjacielskie stosunki, pomagają nam bowiem trawić jedzenie i zwalczać mikroorganizmy wywołujące choroby. Są jak niewidzialna tarcza, która nad nami czuwa. Tata zafascynowany życiem tych małych stworzeń opowiadał dzieciom coraz to ciekawsze historie, rysując ich kształty na lustrze. Basia i Franek przekonali się także, że prawie wszystko co jedzą zawdzięczają właśnie mikrobom – chleb i ciasto drożdżowe, ogórki małosolne, kiszonki, czy jogurty.

Oprócz zabawnej, wartkiej historii o Basi znajdziecie także mnóstwo cennych i ciekawych informacji o bakteriach, grzybach, pierwotniakach i wirusach. Czym są bakterie kwasu mlekowego? Gdzie zamieszkują paciorkowce? Jak uchronić się przed streptokokami? Co wywołuje salmonella? Co takiego zawdzięczamy glonom? Na te wszystkie pytania i wiele wiele innych odpowiedzi znajdziecie na kartach książki. Pod koniec czeka jeszcze coś extra – świetny kącik porad Miśka Zdziśka i pewna bardzo zabawna przygody tata i drożdży…

Bardzo polecamy!

Wyjątkowość tej serii książek polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje zwyczajna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła, ale i potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo. Mam nadzieję, że nowa seria będzie się pięknie rozrastać i w ciekawy, mądry i zabawny sposób edukować młodych czytelników. Odkrywanie świata z ulubioną bohaterką będzie jeszcze ciekawsze!

„Basia i zagadki wszechświata. Mikroby”

Tekst: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Oprawa: twarda

Ilość stron: 28

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo HarperKids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.