„Manga. Rysowanie twarzy i emocji” – Wydawnictwo WILGA

Michasia przygotowała dziś recenzję kolejnego świetnego kompendium o rysowaniu w stylu mangi! Zapraszam na recenzję 🙂

koszyk

Jesteście gotowi na prawdziwą, artystyczną przygodę?

Dziś mam przyjemność zaprezentować prawdziwą petardę! Miłośnicy rysowania – to coś dla Was! „Manga. Rysowanie twarzy i emocji” to potężne wydanie, którym zaszczyciło nas Studio Hard Deluxe.

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważną i nieodłączną częścią życia codziennego jest ludzka mimika. Czy wiedziałeś, że w 1978 roku, Paul Ekman wspólnie z Wallace’em Friesenem wykazał, że ludzka twarz może wyrazić ponad 10 tysięcy typów ekspresji mimicznej? Często są to bezwarunkowe reakcje w odpowiedzi na to, co poczujemy, zobaczymy lub usłyszymy. Dzięki tej prawdziwie magicznej umiejętności jesteśmy w stanie odczytać zamiary i emocje naszych wrogów, przyjaciół, członków rodziny a nawet – osób zupełnie nam obcych. I to wszystko bez konieczności użycia słów!

Dziś mangowi artyści za cel obierają przekazywanie wyrazistych emocji swoich bohaterów czytelnikom. Prawidłowo narysowane wyrazy twarzy potrafią przekazać czytelnikowi zamiary, a nawet charakter postaci – przez co czytający, bez użycia słów będzie w stanie zinterpretować nastawienie postaci, a co za tym idzie – realnie się z nim utożsamić. Ich rysowanie jednak jest nie lada wyzwaniem – każdy ruch i położenie oczu, warg, brwi, ust, nosa a nawet wzdętego policzka świadczy o innej emocji dręczącej danego bohatera. Jak połapać się w tym wszystkim? Na które części twarzy zwracać szczególną uwagę?

Na pomoc przychodzi nam zespół aż piętnastu współpracujących ze sobą artystów i ponad 800 przykładów i inspiracji ekspresji mimicznej. Zaczynając od podstawowych mechanizmów odpowiadających za mimikę, a kończąc na wyrazach twarzy przydatnych w scenach i sytuacjach popularnych mandze, zostaniesz przeprowadzony przez lekcje, gdzie krok po kroku nauczysz przedstawiania historii swoich postaci bardziej wyraziście.

„Manga. Rysowanie twarzy i emocji” to prawdziwa bomba, tylko czekająca aż trafi w ręce miłośnika rysunku. Jestem pod szczerym wrażeniem włożonej w wydanie pracy – nie tylko pod względem grafiki, lecz również warsztatu pisarskiego – całość prezentuje się wspaniale! Multum wskazówek, niezliczone szczegółowe opisy emocji, ich wszystkie rodzaje, a także przedstawienie elementów kluczowych dla uchwycenia dobrej mimiki… Rysowanie emocji, takich jak spokój, radość, zaufanie, podziw, obawa, agresja, ciekawość, gniew, przerażenie, zdumienie, cierpienie nie będzie żadnym wyzwaniem. Dla ambitnych autorzy przyszykowali nawet lekcję anatomii oraz oś czasu, prezentującą rysowanie postaci w każdym wieku: od najmłodszych lat, po piękną starość. Po lekturze nawet różnorodność kształtów twarzy, proporcje, modyfikacja i prawidłowe wyrażanie uczuć poprzez fryzury nie będzie już żadną tajemnicą.

Album mogłabym przeglądać godzinami. Różnorodne, bogate w detale postacie i rozmaite kreski od razu wpadają w oko, a licznym niespodziankom, jakie przygotowali autorzy, nie ma końca, podobnie jak nieskończonym wskazówkom, trafiającym prosto w sedno. Język jest lekki, prosty, a porady łatwe do zinterpretowania i zachęcające do sprawdzenia swoich sił.

To propozycja obowiązkowej lektury dla miłośników mangi i anime, którzy chcą zadbać o swój dalszy rozwój lub są fanami bogatych w obrazy albumów. To książka dla wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania, wieku czy ulubionego gatunku mangi. Gorąco polecam!

Michalina, lat 15

„Manga. Rysowanie twarzy i emocji”

Autor: Studio Hard Deluxe

Przekład: Maria Paszkowska

Oprawa: miękka

Ilość stron: 160

Dla dzieci: 10+

Wydawnictwo WILGA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.