„Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” – Wydawnictwo Literackie

Pamiętacie wspaniały przewodnik o Tatrach, o którym pisałam w zeszłym roku tutaj?

Dziś z wielką radością zapraszam Was nad Bałtyk! Wydawnictwo Literackie przygotowało kolejny wartościowy i ciekawy przewodnik, który skradnie serca nie tylko dzieci. Ta bogato ilustrowana, obfitująca w wiedzę i ciekawostki książka zabierze Was w niezapomniany rejs wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku.

koszyk

Autorem książki jest Jan Wilkanowski – przewodnik, działacz ekologiczny, nauczyciel i pasjonat przyrody, ilustracje zaś przygotowała Ola Krzanowska.

Książka prezentuje się zjawiskowo. Duży format, twarda oprawa, ze zdobionym tytułem i mnóstwo ilustracji sprawiają, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Będzie idealną propozycją na prezent dla każdego młodego czytelnika.

Zajrzycie do zamku w Malborku, w którym poznacie mnóstwo ciekawostek. Czy wiedzieliście, że ten zamek krzyżacki jest największym na świecie zamkiem średniowiecznym? Zastanawia Was w jaki sposób ogrzewano tak duży budynek? W samej jadalni mieściło się aż 400 osób! A może zastanawiacie się co podawano najczęściej do jedzenia? O tym też dowiecie się z kart książki.

Przeczytacie czym jest depresja, kim byli mennonici i poznacie bliżej liczącą około 5 tysięcy lat Mierzeję Wiślaną. Poznacie zasady bezpiecznego plażowania, odkryjecie wyjątkowe i niepowtarzalne skarby morza oraz przyjrzycie się z bliska bałtyckim ssakom. Czekają także kolorowe wydmy i ich mieszkańcy, nadmorskie ptaki i urokliwe, najstarsze miasto Trójmiasta, czyli wielokulturowy Gdańsk. Fakty przeplatane są legendami i mapkami, dzięki czemu możemy chłonąć wiedzę wszystkimi zmysłami. Oczywiście nie mogło zabraknąć Sopotu, Gdyni i wyjątkowych statków, a nawet niezwykle kolorowego regionu, czyli Kaszub. Zerkniecie także na Półwysep Helski, poznacie liczne ciekawostki o bursztynach, pospacerujecie po Słowińskim Parku Narodowym i oczywiście zerkniecie na skansen w Klukach, który naprawdę robi wrażenie!

To tylko garstka wiadomości, które czekają na kartach książki. Kolejne strony skrywają wiele innych miejsc wartych poznania i odwiedzenia. Bardzo zaciekawiło nas określanie siły wiatru i stanu morza. Poznaliśmy opis skali Beauforta, dowiedzieliśmy się kim byli wikingowie, a pod koniec sprawdziliśmy naszą wiedzą w bałtyckim quizie.

Wspaniały, wartościowy przewodnik. Jan Wilkanowski w fascynujący i przystępny sposób opowiedział nam o Bałtyku wszystko to, co warto wiedzieć. Jestem pewna, że po tej lekturze każdy będzie miał ochotę wybrać się w podróż śladami książki! My już nie możemy doczekać się czerwca kiedy to całą rodziną z książką pod pachą wyruszymy odkrywać uroki tych wszystkich miejsc. Polska jest taka piękna!

„Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych”

Tekst: Jan Wilkanowski

Ilustracje: Ola Krzanowska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 88

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo LITERACKIE

Dodaj komentarz