Bajka o Lęku – Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

Czytałam z dziećmi wiele książek o emocjach, ale po raz pierwszy spotkałam się z tak delikatną, piękną, pełną ciepła i wyrozumiałości książką. „Bajka o Lęku” to opowieść nietuzinkowa, wypełniona wielkim szacunkiem do dziecka, uważnością, spokojem i mądrością. Będzie plasterkiem na dziecięce lęki, obawy i troski. Będzie także cennym wsparciem dla rodziców i opiekunów.

Autorką książki jest Agnieszka Jucewicz, a przepiękne, pełne uczuć ilustracje przygotowała Marianna Sztyma. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Agora dla dzieci.

koszyk

W niewielkim miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich. Para długo oczekiwała na dzieci, aż w końcu się pojawiły i to od razu gromadnie, bo pięcioro: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Radość od początku był pocieszna i pełna pogody ducha, Złość często krzyczała wniebogłosy i każdy drobiazg wytrącał ją z równowagi, Smutek wciąż pochlipywał, a Wstręt wprost od urodzenia miał specyficzny wyraz twarzy z grymasem. Rodzice każdemu dziecku poświęcali czas, każde kochali tak samo mocno i na każde znajdowali sposób, by z czułością je rozweselić, uspokoić. Jedynie z Lękiem mieli trudno, nie sposób było „rozgryźć” co siedzi w głowie malca. Gdy podrósł bał się niemal wszystkiego, choć tak naprawdę nie wiadomo do końca czego, bo nie umiał mówił o swoich uczuciach, a rodzice rozkładali ręce… Czuli w sobie wewnętrzny niepokój, a Lęk czuł wewnętrzny strach. Brak zrozumienia i samotność sprawiały, że Lęczek zamykał się w sobie coraz bardziej, aż pewnego dnia poszedł do szkoły i spotkał na swojej drodze panią Małgosię. Od tej chwili wszystko się zmieniło! Co było magicznym „lekarstwem”? Czy słowa mają moc? Koniecznie się o tym przekonajcie.

Przepiękna, wartościowa i pełna wrażliwości opowieść o tym, że „z lękiem jest tak jak z każdym innym uczuciem. Przychodzi, a potem odchodzi. Nigdy nie trwa długo. Kiedy się pojawia, to trzeba się z nim przywitać, zatroszczyć o niego, przytulić, pobyć z nim, a potem go pożegnać”. Historia jest bardzo życiowa, a tytułowy Lęk to nie jedyny lęk w tej książce. Każdy bohater w inny sposób zmierza się ze strachem, niepokojem, nawet dorośli. Cieszę się, że to wybrzmiało i że dzieci mogą zrozumieć, jak cenną wartością jest rozmowa i szukanie swoich sposobów na oswajanie lęków.

Książka urzeka, a jej finał zaskakuje! Koniecznie warto po nią sięgnąć. Została wydana z wielką starannością, na doskonałej jakości papierze. Prawdziwa literacka perła w dziecięcej literaturze. Bardzo polecam.

„Bajka o Lęku”

Tekst: Agnieszka Jucewicz

Ilustracje: Marianna Sztyma

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

agora dla dzieci

Dodaj komentarz