Antek i przyjaciele – Wydawnictwo Czarna Owca

Ależ tę książkę wspaniale nam się czytało!  Jak ja lubię gdy historie pisane dla dzieci “wciągają” również dorosłych. Gdy sięgam wspólnie z moimi małymi czytelnikami po kolejną pozycję to zawsze zastanawiam się kto będzie miał z niej więcej radości, dzieci czy ja. Bywa różnie, ale przy opowieściach z Antkiem w roli głównej wszyscy byliśmy zgodni – to obowiązkowa lektura dla całej rodziny.

 

 

“Antek i przyjaciele”  to powieść autorstwa Tomasza Jastruna. Książkę zilustrowała Anna Wizgird – Stefanow, a ukazała się ona nakładem wydawnictwa Czarna Owca.  To drugi tytuł z serii. Kilka lat temu (w 2013 roku) ukazała się część pierwsza zatytułowana “Antoś i jeszcze ktoś” po którą też z przyjemnością sięgniemy. Oba tytuły można czytać niezależnie, bo opowiadają o innych perypetiach tytułowego bohatera.

Tomasz Jastrun to polski poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci i długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”. Odznaczony został także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  Jestem oczarowana tym jak autor doskonale zna realia młodych ludzi i jak lekko przyszło mu pisać o ich problemach. W zabawny sposób pokazuje życie trzyosobowej rodziny, o bardzo różnych charakterach i z iście normalnymi problemami. Porusza temat spędzania czasu na oglądaniu telewizji, graniu na tablecie, czy wpatrywaniu się w telefon. Nie poucza, nie moralizuje, ale wysnuwa pewne wnioski, które młodym czytelnikom mogą dać wiele do myślenia. Ponadto dzieci znajdą w książce koleżeńskie relacje, zabawne poszukiwanie samochodu pod centrum handlowym, negocjacje z rodzicami odnośnie posiadania psa (w końcu skończy się na kocie – ale jak! ). Będzie też pożar w szkole i pułapka na dziki, w którą jakoś pechowo złapie się tata, będzie mój ukochany temat, czyli pamiątki z PRL i dużo ciekawych opowieści z tych czasów (ach, pralkę Franię wspominam z sentymentem), a nawet będzie walka z kretem w ogródku. A poza tym czytelnicy znajdą tu opowieść o dronie, lewitowaniu, wycieczce do papugarni i pewnym dziwnym, szkolnym szkielecie. Słowem – każdy rozdział to ogromna dawka humoru, ale i wiedzy, bo można z książki wynieść wiele ważnych faktów i wspomnień z przeszłości.

Ponad 100 stron przygód Antka zainteresuje dzieci w wieku około 9 – 12 lat. Czcionka jest dość duża, więc czyta się ją błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. Koniecznie sięgnijcie po tę lekturę i przeczytajcie wspólnie, wtedy zabawa jest dużo fajniejsza! Polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania czarna owca wydawnictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *