Antek i przyjaciele – Wydawnictwo Czarna Owca

Ależ tę książkę wspaniale nam się czytało!  Jak ja lubię gdy historie pisane dla dzieci „wciągają” również dorosłych. Gdy sięgam wspólnie z moimi małymi czytelnikami po kolejną pozycję to zawsze zastanawiam się kto będzie miał z niej więcej radości, dzieci czy ja. Bywa różnie, ale przy opowieściach z Antkiem w roli głównej wszyscy byliśmy zgodni – to obowiązkowa lektura dla całej rodziny.

 

 

„Antek i przyjaciele”  to powieść autorstwa Tomasza Jastruna. Książkę zilustrowała Anna Wizgird – Stefanow, a ukazała się ona nakładem wydawnictwa Czarna Owca.  To drugi tytuł z serii. Kilka lat temu (w 2013 roku) ukazała się część pierwsza zatytułowana „Antoś i jeszcze ktoś” po którą też z przyjemnością sięgniemy. Oba tytuły można czytać niezależnie, bo opowiadają o innych perypetiach tytułowego bohatera.

Tomasz Jastrun to polski poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci i długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”. Odznaczony został także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  Jestem oczarowana tym jak autor doskonale zna realia młodych ludzi i jak lekko przyszło mu pisać o ich problemach. W zabawny sposób pokazuje życie trzyosobowej rodziny, o bardzo różnych charakterach i z iście normalnymi problemami. Porusza temat spędzania czasu na oglądaniu telewizji, graniu na tablecie, czy wpatrywaniu się w telefon. Nie poucza, nie moralizuje, ale wysnuwa pewne wnioski, które młodym czytelnikom mogą dać wiele do myślenia. Ponadto dzieci znajdą w książce koleżeńskie relacje, zabawne poszukiwanie samochodu pod centrum handlowym, negocjacje z rodzicami odnośnie posiadania psa (w końcu skończy się na kocie – ale jak! ). Będzie też pożar w szkole i pułapka na dziki, w którą jakoś pechowo złapie się tata, będzie mój ukochany temat, czyli pamiątki z PRL i dużo ciekawych opowieści z tych czasów (ach, pralkę Franię wspominam z sentymentem), a nawet będzie walka z kretem w ogródku. A poza tym czytelnicy znajdą tu opowieść o dronie, lewitowaniu, wycieczce do papugarni i pewnym dziwnym, szkolnym szkielecie. Słowem – każdy rozdział to ogromna dawka humoru, ale i wiedzy, bo można z książki wynieść wiele ważnych faktów i wspomnień z przeszłości.

Ponad 100 stron przygód Antka zainteresuje dzieci w wieku około 9 – 12 lat. Czcionka jest dość duża, więc czyta się ją błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. Koniecznie sięgnijcie po tę lekturę i przeczytajcie wspólnie, wtedy zabawa jest dużo fajniejsza! Polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania czarna owca wydawnictwo

Dodaj komentarz