Admirałowie wyobraźni – 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY
Czy może być coś piękniejszego dla miłośnika literatury dziecięcej niż zbiór 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci? Nie, nie może! Ta księga to prawdziwy rarytas i choć kupiłam ją z myślą o sobie to oczywiście pierwsze za przegląd zabrały się moje dzieci. Strona po stronie oglądały, analizowały i dopytywały: będzie Tomasz Samojlik?, a czy będzie ta pani od Basi?, a Emilia Dziubak i Szancer? – czy o nich nie zapomnieli? Sypali nazwiskami jak z rękawa, co utwierdziło mnie w jednym – troszkę już poznali wspaniałych polskich ilustratorów.
Razem zabraliśmy się za przegląd książki, a jest co przeglądać! 100 haseł, 230 artystów, 900 ilustracji – to wszystko na niemal 500 stronach!
To prawdziwe kompendium, wydane tak pięknie, starannie i z dbałością o detale, że mogę sobie jedynie wyobrazić jak wiele pracy kosztowało jego skomponowanie. Teksty przygotowało aż jedenastu specjalistów, którzy teorię i praktykę ilustracji poznali od podszewki. Powstał dzięki temu ciekawy kolaż, nadający książce wyjątkowości. Kolejnym ciekawym zabiegiem jest ułożenie alfabetycznie haseł opisujących obszary tematycznie i pod względem motywów, np. B – bandyci, biało-czerwone, bitwa, brodacze. L – las, litery, lokomotywa, luksus. P – pałace, personifikacje, Poczytaj mi mamo, polska szkoła ilustracji, pop-art, portrety, itd.
Wspaniały leksykon, znajdziecie w nim kawał historii literatury dziecięcej (lata 1918-2020). Aż łezka się w oku kręci, gdy znajduje się w nim obrazy zapamiętane z dzieciństwa. Ogromnym walorem są ilustracje. Każde hasło posiada od kilku do kilkunastu obrazów. Prawdziwa uczta dla oka! Piękna, twarda, elegancka oprawa i zakładka – tasiemka dodają książce szyku.
To wyjątkowa publikacja, warto mieć ją w swoich zbiorach! Wielkie brawa dla wydawnictwa Dwie Siostry za ten monumentalny album. Będę do niego wracała często i przekażę kolejnym pokoleniom z wielką radością i dumą. Mamy z czego być dumni! Bardzo polecam.
„Admirałowie wyobraźni”
Tekst: Anna Boguszewska, Tomasz Broda, Małgorzata Cackowska, Aleksandra Cieślak, Jacek Friedrich, Elżbieta Jamróz-Stolarska, Krystyna Rybicka, Piotr Rypson, Anita Wincencjusz-Patyna, Jakub Woynarowski, Michał Zając
Opracowanie graficzne: Ewa Stiasny
Redakcja merytoryczna: Anita Wincencjusz-Patyna
Redaktor prowadzący: Maciej Byliniak
Oprawa: twarda
Ilość stron: 496
Wydawnictwo Dwie Siostry
„Admirałowie wyobraźni” to polskie wydanie anglojęzycznej książki „Captains of Illustration”, którą Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało dla Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Programu Niepodległa.
Książka, album piękny, tylko nie do kupienia…
Wydawnictwo ukazało się na rynku 4 grudnia 2020 roku, pojedyncze egzemplarze trafiły na aukcje i…
we wszelkich księgarniach widnieje informacja „produkt niedostępny”. Owszem można niby kupić (na aukcjach) ale za cenę ponad dwukrotnie wyższą od tej sklepowej tj. za 300-350 złotych.
Wkrótce będzie dodruk, także spokojnie! Myślę, że tym razem nie zabraknie 🙂
Piękna jest. Mam nadzieję, że nie będzie trzeba długo czekać na dodruk bo chce ją na dzień kobiet