14 kostek cukru – seria książek o zdrowych nawykach żywieniowych dla dzieci – DOKTOR ANIA

Dzieci w Polsce tyją na potęgę, statystyki o tym mówiące są zatrważające. Zdrowa i zbilansowana dieta jest bardzo ważna, ale niestety za produktami spożywczymi kryją się często liczne pułapki! Warto zwracać uwagę na to co jemy, co proponujemy dzieciom. Wybór w sklepach mamy bardzo duży, ale jak kupować mądrze i jak wyrabiać w dzieciach zdrowe nawyki? Jak przekonać, że kolorowy napój, czy żelki nie niosą żadnych wartości odżywczych? Jak zachęcić dziecko do sięgania po owoce i warzywa?

Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiada książka „14 kostek cukru”. To wartościowa, mądra i bardzo potrzebna lektura, nie tylko dla dzieci! Myślę, że każdy dorosły również powinien po nią sięgnąć. Autorka w prosty, przystępny sposób, nie strasząc i nie nakazując udowadnia, że można jeść pysznie, kolorowo i zdrowo, bez dodatkowego cukru, którego zdecydowanie za dużo jest w naszej codziennej diecie.

koszyk

Autorką książki jest Ania Makowska, znana od wielu lat w sieci jako Doktor Ania. Z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych oraz pedagogiem, posiada także dyplom z dietetyki i żywienia człowieka oraz z psychodietetyki (studia podyplomowe). Jest autorką książki „SMART SHOPPING. Kupuj świadomie, żyj zdrowiej” – przeglądu produktów spożywczych dla początkujących (bardzo polecam – kupiłam dla wszystkich w rodzinie i każdy potwierdził, że ta książka naprawdę zmienia życie!) oraz prowadzącą program „Zdrowo dla odmiany” w stacji Food Network. Na co dzień Doktor Ania bardzo uważnie obserwuje rynek spożywczy, zwracając uwagę na dobre produkty i ostrzegając przed tymi udającymi dobre!

Bardzo się cieszę, że tym razem Doktor Ania swoje słowa skierowała do dzieci. Zdrowe nawyki żywieniowe należy wprowadzać od małego, ale wielu rodziców ma z tym poważny problem. Otaczają nas ogromne ilości smakołyków, przekąsek i przeróżnych na pozór zdrowych produktów skierowanych do dzieci, które tak naprawdę ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. Dzięki książce „14 kostek cukru” przekonacie się, że jak rozmawiać na ten temat z dziećmi i jak wybierać pysznie i zdrowo!

Pięcioletnia Zosia uwielbia słodycze i mogłaby jeść je na okrągło! Słyszała nawet, że wiele z tych słodkości warto spożywać, bo mają witaminy i wapń. Jednak mama uświadamia dziewczynkę, że jogurt owocowy ma zaledwie plasterek owocu, a piękny kolor zawdzięcza barwnikowi, smak zaś dosypanemu cukrowi… Razem analizują całodniowe menu i okazuje się, że w diecie dziecka może być aż 14 kostek cukru! Jedna paczka żelek to aż 10 kostek cukru!

Wkrótce Zosia będzie miała w przedszkolu swoją urodzinową imprezę i mama zabiera dziewczynki na wspólne zakupy, by pokazać jak wiele pysznych, słodkich i zdrowych smakołyków będą mogły w prosty i szybki sposób przygotować! Jesteście ciekawi? – Koniecznie sięgnijcie po książkę, bo więcej Wam nie zdradzę!

Bardzo się cieszę, że pierwszy tom serii „Przygody Zosi” trafiła do naszej biblioteczki. Uważam, że powinna być to obowiązkowa lektura dla całej rodziny, włączając babcie i ciocie, które często w odwiedziny do dzieci przynoszą ociekające cukrem słodkości. W ten sposób nie tylko dajemy dzieciom złe wzorce, ale także uzależniamy, bo cukier działa jak narkotyk i bardzo uzależnia!

Książka ma ciekawą, prostą i mądrą fabułę. Mama w tej historii odpowiada na liczne dziecięce pytania i wprost mówi, że cukier nie jest złem, nie jest trucizną, należy go jedynie spożywać z rozwagą! Czasem każdy z nas ma ochotę na sklepowe słodkości i to też jest ok, ale na co dzień warto wybierać mądrze i świadomie.

Opowieść skierowana jest do dzieci w wieku około 4 – 9 lat. Młodsze dzieci będą mogły z nią poćwiczyć także liczenie, a nawet podjąć próby samodzielnej lektury, bo czcionka jest duża i przejrzysta. Dodatkowym atutem są liczne ilustracje Agaty Królak, która jest znaną i cenioną ilustratorką, graficzką i artystką sztuk wizualnych. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Warto jeszcze nadmienić, że część dochodu ze sprzedaży tej książki zasili konto FUNDACJI “samo się nie zrobi”, działającej m.in. na rzecz ogólnodostępnej edukacji żywieniowej dzieci i dorosłych oraz na rzecz ułatwienia dostępu do edukacji żywieniowej dla kobiet w ciąży.

Mądra, wartościowa, inspirująca książka, a przede wszystkim „przemawiająca” do najmłodszych! Jest tu również ważny wątek o tym, jak istotny dla naszego zdrowia jest ruch i sport. Polecam serdecznie!

„14 kostek cukru”

Seria: Przygody Zosi

Oprawa: twarda

Ilość stron: 32

Tekst: Ania Makowska

Ilustracje: Agata Królak

Dla dzieci: 4 – 9 lat

Książkę kupicie tylko tutaj: www.DoktorAnia.pl

Doktor Ania

2 thoughts on “14 kostek cukru – seria książek o zdrowych nawykach żywieniowych dla dzieci – DOKTOR ANIA

 • 20/12/2020 at 09:12
  Permalink

  Kupiłam dla moich dzieci i moich siostrzenic na Święta Ja jestem zachwycona, myślę że im też się spodoba. Czekam na kolejne książki z serii

  Reply
  • 20/12/2020 at 15:27
   Permalink

   To bardzo ważna i mądra książka. Jestem pewna że się dzieciom spodoba, bo jest ciekawie i przystępnie napisana. Pozdrawiam.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.