Znikodem i zagadka lęku – Wydawnictwo GWP

Bardzo cenię Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne za starannie wybierane, przemyślane i przede wszystkim niezwykle ważne książki, wspomagające rozwój dzieci i młodzieży.

Kilka dni temu przeczytałam z synami książkę „Znikodem i zagadka lęku”, po której lekturze nasze spojrzenie na lęk zmieniło się diametralnie! To chyba pierwsza książką, w której autor porusza nie tylko dziecięce emocje, ale i pokazuje, jak lęk wpływa na zachowania dorosłych!

To powinna być obowiązkowa lektura dla każdego dziecka i rodzica.

koszyk

Każdy z nas żyje ze swoim lękiem. Jest gdzieś obok nas, czasem blisko, czasem spogląda z daleka, ale jest zawsze. Naszą pierwszą reakcją na niego jest strach i ucieczka. Dzieci szczególnie się go obawiają. Młody człowiek, wkraczający w życie każdego dnia jest bombardowany sytuacjami, które mogą go zgasić… Strach przed dentystą, obawa przed szkolnym przedstawiem, czy silne emocje związane z wykluczeniem z grupy rówieśniczej. Powodów może być bardzo dużo, dlatego warto pokazać dziecku, że lęk jest czymś naturalnym, a jego oswojenie może przynieść spokój i wnieść wiarę w siebie!

Moi synowie słuchali tej książki z otwartymi buziami, bo historia Znikodema – chłopca, który znika jest niezwykle życiowa, a jednocześnie magiczna. Główny bohater zmaga się z lękiem, który tak bardzo go paraliżuje, że czasami nie może wydobyć słowa z ust. Przeraża go wiele sytuacji, takich zwykłych, codziennych, z których składa się życie. Występ przy tablicy, lekcja w-f, samodzielne wyjście do sklepu po śmietanę – to są prawdziwe dramaty chłopca, który wciąż, każdego dnia ucieka przed lękiem. W końcu jednak spotyka się z nim oko w oko, rozmawiają i Znikodem zaczyna oswajać swojego „wroga” który staję się w końcu sprzymierzeńcem i przyjacielem.

W książce każdy bohater zmaga się z tym samym. Mama, tata, sąsiadka – wszyscy mają obok swój lęk i każdy z nich reaguje na niego inaczej. Na szczęście ich życie zmienia się, gdy go zauważą, oswoją, zrozumieją. A jak to wszystko się odbędzie? Jak zmierzyć się ze swoim lękiem? Koniecznie sięgnijcie po tę opowieść, a przekonacie się, że w każdym wieku można zawalczyć o siebie, o swoją odwagę i pewność siebie!

Książka opiera się na bardzo przyjaznym dla dzieci i młodzieży modelu terapeutycznym terapii akceptacji i zaangażowania. Autor, Artur Gębka jest psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo – behawioralnym. Dzięki swojej pracy z dziećmi i młodzieżą, zmagającymi się z zaburzeniami lękowymi i depresją zdobył ogromne doświadczenie, które zaowocowało tą wyjątkową, ważną i potrzebną książką. Każdy powinien ją przeczytać, a najlepiej przeczytać ją wspólnie z dzieckiem, bo będzie punktem wyjścia do wielu rozmów, przemyśleń i ćwiczeń nad samym sobą.

Pod koniec znajdziecie ciekawe słowa skierowane do rodziców, a także ćwiczenia i eksperymenty, które pomogą zaakceptować lęk w życiu. Nie możemy się go bać, nie możemy nim straszyć dzieci, mamy go oswoić i nauczyć się z nim żyć, bo to nasz towarzysz na całe życie, a tylko od nas zależy jak się z nim „zakumplujemy”.

Ważną rolę odgrywają tu również ilustracje. Są magiczne, tajemnicze, czasem chłodne i ciemne, jak wnętrze Znikodema, ale gdy trzeba to ożywają i potrafią natchnąć pozytywną energią. Idealnie komponują się z tą historią i są zjawiskowe. Katarzyna Bukiert włożyła w nie dużo emocji, które biją z każdego obrazu!

Bardzo polecam Wam tę lekturę. To niebywałe jak wiele zmieni ona w Waszym życiu.

„Znikodem i zagadka lęku”

Tekst: Artur Gębka

Ilustracje: Katarzyna Bukiert

Oprawa: twarda

Ilość stron: 104

Dla dzieci: 7-12 lat

Wydawnictwo: GWP

GWP.PL Sp z o.o.

Dodaj komentarz