Zaskakujące książki o zwierzętach! Gęby, pupy i super zwierzaki – wydawnictwo BABARYBA

Książek o zwierzętach mamy w swojej biblioteczce ilości nieziemskie. Moja córka (jak to wciąż powtarza: przyszła weterynarz)  nie ominie żadnego tytułu, stąd nasza kolekcja regularnie powiększa się o nowe książki. Dzisiaj chciałam napisać Wam o trzech bardzo nietypowych pozycjach, które swoją indywidualnością i zaskakującymi tytułami przyciągają spojrzenia czytelników.

 

„Gęby, dzioby i nochale” to prawdziwa kopalnia wiedzy aż o 31 zwierzakach. Ale nie są to suche fakty przekazane w nudny sposób! Tutaj każde zdanie jest naszpikowane fascynującymi ciekawostkami, anegdotami i faktami z życia danego gatunku. Mikołaj Golachowski który jest doktorem nauk przyrodniczych, polarnikiem, podróżnikiem, oraz tłumaczem stworzył prześmieszną, pięknie wydaną pozycję dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Twarda oprawa, grubszy papier i piękne ilustracje Marii Bulikowskiej są gwarancją doskonałej popularnonaukowej książki.

Kogo tu znajdziemy?

Od dziobaka, przez niesporczaka, dzika, rekina, wieloryba, panterę, komara, słonia, wampira, ćmę, ukwiała, krokodyla, po larwę ważki i wiele, wiele innych. Gwarantuję, że wieści o tych osobnikach szybko wpadną Wam i dzieciom do głowy, bo np. taki dziobak – mieszkaniec Australii wygląda jak „niezbyt dobrze posklejane kawałki bobra i kaczki”. Jego odkrycie przeszło 200 lat temu było podejrzeniem oszustwa, gdyż przyrodnicy nie mogli uwierzyć że takie coś jak dziobak naprawdę istnieje! Dodatkowo, co ważne gatunek ten ma specjalne czujniki w dziobach, przez które wyczuwa swe ofiary poprzez ich pola elektryczne. Zresztą sami zobaczcie, jak małe dziobaki uczą się wykrywać to pole 🙂 Zdecydowanym ulubieńcem moich dzieci są niesporczaki, których ryjki wyglądają jak ssawki od odkurzacza. Jakież to są niesamowite istoty! Jako jedyne zwierzęta przetrwały nawet wizytę w kosmosie, gdzie promieniowanie i próżnia zabijają wszystkich. A czy wiecie jakie zwierzę ma najmocniejsze zęby? Nie, nie – żaden tygrys, słoń, czy bóbr – a zwyczajny ślimak morski o nazwie czaszołka. A dodatkowo co może nieco dziwne – wyrastają one na jego języku!

 

 

 

 

 

 

 

Takie właśnie wartościowe i łatwe do zapamiętania informacje znajdziecie na ponad 100 stronach książki. Dodatkowo pod koniec każdego opisu widnieje kilka zdań z serii „dla ciekawskich” czyli krótkie i zwięzłe newsy o gatunku.

 

 

„Pupy, ogonki i kuperki” to podejście do zwierząt od pupy strony. Książka także jest autorstwa powyższego duetu, lecz tym razem odkrywamy fascynujące tajemnice ukryte w pupach zwierząt! A uwierzcie mi – kryją one naprawdę niesamowite możliwości.

 

Kogo tu znajdziemy?

W tytule tym znajdziemy aż 31 niesamowitych pupci: od żuków bombardierów, przez niedźwiedzie, pingwiny, wombaty, koty, psy, jaszczurki, osy, pająki, po tasiemce, skunksy, pawiany, świetliki i wiele innych.

Dowiemy się np. tego, że żuk bombardier strzela do wroga wybuchowymi salwami armatnimi, oblewając nieprzyjaciela żrącym płynem o temperaturze gotującej się wody. Najbardziej niebezpieczny zwierz Afryki – hipopotam szczycić się może „helikopterem” w zadku! Jego grubiutki ogonek służy do rozrzucania swojej kupy i siuśków na wiele metrów dookoła. Nie brzmi to apetycznie – wiem, ale nie dzieje się tak bez powodu! W ten sposób informuje konkurentów, że terytorium należy do niego i inne osobniki trzymają się z daleka od jego kilku „żon” i ulubionego błotnego jeziorka. Takie „perfumy” pełnią więc ważną rolę. A kto wygrałby konkurs na najpiękniejszą pupę? Hmmm z pewnością osa, która pokryta jest pięknie lśniącym żółto-czarnym wzorem. A kojarzycie dużą, białą plamę na zadku sarny – taki talerz? Koniecznie przeczytajcie kiedy go widać, a w jakich sytuacjach jest chowany. Poza tym dlaczego psy stale się wąchają, a koty myją – odwieczne zapytania dzieci, na które będziecie mogli odpowiedzieć teraz w prosty i szybki sposób.

 

 

 

 

Te i inne fakty z życia zwierząt znajdziecie w tej pięknie wydanej książce, z bogatymi ilustracjami i najważniejszymi informacjami. A dodatkową atrakcją jest audiobook, w który również warto się zaopatrzyć. Głos Wiktora Zborowskiego i jego wspaniała interpretacja w brawurowym wydaniu powala na kolana! Dosłownie! Tylko uwaga – płyta uzależnia, słuchamy non stop i dzieci niemalże recytują już książkę na pamięć, gdyż prześmieszne teksty tak szybko wpadają nam w ucho.

 

 

 

 

„Super zwierzaki”

Kolejna niezwykła, nadzwyczajna książka o zwierzętach.  Raphael Martin i Guillaume Plantevin przedstawili w niej supermoce – jak u prawdziwych super bohaterów! Duży format, twarda oprawa, nietuzinkowe ilustracje i aż 29 zwierzaków ukazanych w fascynujący sposób. Każdy gatunek zajmuje dwie strony, z czego duża barwna ilustracja jako pierwsza rzuca się w oczy.

Jakie informacje tu znajdziemy?

 • długość życia
 • długość ciała
 • wagę
 • prędkość z jaką się porusza
 • superMOC

Ponadto przy każdym zwierzaku opisane są jego mocne i słabe strony, wady, wyczyny i to wszystko czym się taki osobnik wyróżnia, oczywiście z charakterystycznym dla książki pojęciem – SUPER. Taką niezwykłą mocą u lwów są ich żony, gdyż to one sieją postrach na sawannie, u niedźwiedzi jest to węch, bo potrafią wyczuć zapach z odległości nawet kilku kilometrów! Przysmakiem krokodyla jest „mięso z kością” a więc kangur, bawół, czy pies. Żarłacz biały owiany jest zaś krzywdzącą reputacją – rekina ludojada, niezwykłą sztuczką żółwia jest zacieranie śladów po porodzie, a wadą słonia – skłonność do alkoholu, gdyż jego przysmakiem są niektóre sfermentowane owoce. Największy jaszczur na naszej planecie odznacza się niezwykłą cierpliwością, za to sztuczką wieloryba jest hałaśliwe wydmuchiwanie nosa. Jeżeli zaś jesteście ciekawi kim jest najbardziej jadowite zwierzę świata, oraz gdy będziecie chcieli poznać wiele innych super wyczynów zwierząt to koniecznie zajrzyjcie do tej publikacji. Idealnie nadaje się na prezent, gdyż jest przepięknie wydana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli macie w domu małego fana zoologii, a do tego gustującego w nietuzinkowych książkach, a nawet gdy Wasze dzieci za książkami nie przepadają – to koniecznie obdarujcie je tymi tytułami! Pupy, kuperki, gęby, nochale, superMOCE – dzięki tak ciekawie przedstawionym zwierzakom lektura staje się przyjemnością. Jak to powiedziała moja 9 – letnia Michasia – szkoda że nie ma takich podręczników do przyrody 😉

 

 

 

9 thoughts on “Zaskakujące książki o zwierzętach! Gęby, pupy i super zwierzaki – wydawnictwo BABARYBA

 • 25/05/2017 at 18:42
  Permalink

  Mamy z przedstawionych PUPY – moje dzieciaki ją uwielbiają! Chyba czas rozszerzyć kolekcję 🙂

  Reply
 • 26/05/2017 at 07:42
  Permalink

  Książka o pupach zwierząt? Ciekawe 😉 Czego to już nie wymyślą.

  Reply
 • 26/05/2017 at 09:42
  Permalink

  Chyba nie ma dzieci, które nie lubiłyby książek o zwierzętach:)

  Reply
 • 27/05/2017 at 06:08
  Permalink

  Wspaniała seria! Nawet nie wiedziałam o jej istnieniu, muszę ich poszukać i kupić na prezent chrześniakowi 🙂

  Reply
 • 29/05/2017 at 06:10
  Permalink

  Książkę „Super zwierzaki” koniecznie muszę kupić dla syna, już widzę jego zainteresowanie tymi informacjami o zwierzętach. 🙂 Swoją drogą, 2km/h prędkość skorpiona niezbyt imponuje, ale za to inne jego cechy jak najbardziej już tak. 🙂
  Bookendorfina

  Reply
  • 29/05/2017 at 06:35
   Permalink

   Skorpion może nie powala, ala za to znajdzie się tu dużo innych szokujących newsów 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.