„Zarządzanie marzeniami – poezja motywacyjna dla dzieci” – Michał Zawadka

Dziś mam dla Was prawdziwą bombę energetyczną. Dwa świetne tytuły skomponowane przez Michała Zawadkę – autora książek dla dzieci, założyciela wydawnictwa Mind&Dream, mówcę, aktora, konferansjera, lektora, animatora publiczności. Długo by wymieniać wszystkie sukcesy tego „człowieka – orkiestry” –  zobaczcie na YouTube chociaż jeden z Jego  filmików, a przekonacie się sami o świetnym darze przekazywania informacji, jaki ów autor posiada.

 

img_0928

Dziś chciałabym skupić się na dwóch tytułach, które wyszły spod pióra Michała Zawadki, a są to:

 

„Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci 3-5 lat”

„Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci 6-10 lat”

 

Każdy z tytułów zawiera wiersze, które w bardzo jasny, prosty sposób objaśniają dzieciom jak należy radzić sobie w wielu trudnych sytuacjach, w dążeniach do osiągania wymarzonych celów, do spełniania marzeń. Świetnym pomysłem jest to, że książki są podzielone wiekowo i wiersze te można czytać już trzylatkom, a także w drugiej wersji nawet dziesięciolatkom.

 

W tytule przeznaczonym dla młodszych czytelników (3-5 lat) zauroczyła nas bardzo opowieść o słoniku, który bardzo się zmartwił że nie da rady wejść na szczyt góry po balonik, który tam właśnie mu odleciał. Z dobrym słowem nadleciał wróbelek, który zaćwierkał, aby nie lękał się tylko zrobił pierwszy krok. Krok po kroczku i już po chwili balonik znów był u słonika. Prosta rada wróbelka: „Jeśli droga cię przerasta, to wymaga podzielenia” świetnie wyjaśnia najmłodszym wiele problemów z którymi na co dzień się zmagają. Można tę historię odnieść do wielu spraw, jakie dzieci mają na co dzień do rozwiązania, jak choćby sprzątnięcie pokoju, wypełnianie obowiązków szkolnych i wiele innych. Znajdziecie tu wiersze uczące cierpliwości i wytrwałości w wykonywanym zadaniu, tego że nie należy się poddawać, że należy robić to co zaczęliśmy zawsze do końca. Kolejne tytuły zawierają równie ważne tematy jak to, aby nie narzekać i nie wmawiać sobie, że nie damy rady sami czegoś wykonać, bo jest to dla nas za trudne, a dodatkowo wolimy to zadanie zrzucić na kogoś innego. Zobaczycie na przykładzie małej mróweczki jak ważna jest samodzielność w wygrywaniu. Z wiewiórką i lisem zrozumiecie sens pracy i tego, aby nie przedkładać zabawy ponad inne obowiązki, bo zwykle nie kończy się to dobrze, zaś dwa wesołe misie wyjaśnią najmłodszym że sukces odpłynie, gdy będzie się za długo zwlekać. Na samych wierszach książka się jednak nie kończy. Michał Zawadka jako tata dwójki dzieci doskonale wie co „tygryski lubią najbardziej” i dalszą część lektury wyposażył w grę rodzinną, w której dzieci zdobywają swoje marzenia. Są mapy marzeń na których możecie zaplanować te małe, drobne pragnienia, jak i te duże. Będzie tu miejsce na ćwiczenia w podejmowaniu decyzji i dokonywaniu własnych wyborów. To rewelacyjny pomysł, aby skupić dziecko na systematyczności w działaniu i doprowadzaniu spraw zawsze „do końca”. Ponadto wsparcie wierszy, zakładek motywacyjnych do wycięcia i złotych myśli urozmaici i uatrakcyjni grę, która ma na celu budowanie wiary w siebie.

 

img_2639

 

img_2640

img_2645

 

img_2644

 

img_2648

 

img_2649

 

img_2650

 

 

 

Druga pozycja zawiera wiersze przeznaczone dla dzieci w wieku 6- 10 lat i tu autor przedstawił zagadnienia związane z osiągnięciem swojej drogi celów. Ciekawie przedstawił to, że każdy uczy się na swoich błędach i nie liczy się ilość prób czy upadków, a chęć dążenia do upragnionego celu. Zaznacza, żeby nie liczyć na mannę z nieba, a polegać na sobie, pokazuje że pracowitość popłaca, a nie poddawanie się uwieńczone jest sukcesem. Podkreśla ważność doceniania swych osiągnięć i zaznacza, że przegrywa tylko ten kto się poddaje, a nie ten kto próbuje. Na przykładzie Edisona wyjaśnia młodym czytelnikom sens podejmowania prób i zaznacza, że ich ilość nie ma znaczenia, liczą się chęci. Podobnie jak w poprzedniej książce i tutaj jest zawarta gra rodzinna, mapy marzeń, zakładki do wycięcia – wszystko to dostosowane dla starszych dzieci.

 

 

img_2652

 

img_2655

 

img_2656

 

img_2659

 

img_2664

 

 

 

Polecam Wam tą nietypową lekturę z całego serca. Prawdy zawarte na tych kartach świetnie wpisują się w obecne czasy, wypełnione pędem i rywalizacją. Patrząc na własne dzieci widzę jak łatwo niekiedy potrafią zrazić się do wielu rzeczy, jak ciężko im było dotrwać do końca w swych zamierzeniach. Teraz mam świetne narzędzie po które w każdej trudnej chwili sięgam, a które wywołuje uśmiech na twarzach moich dzieci i słowa: „no tak, racja mamo, rzeczywiście to działa” 🙂 Jestem przekonana, że zachwyci Was język, ilustracje i świetna jakość tych książek. Duży format, twarda oprawa, grubszy solidny papier i ponad 30 stron przydatnych życiowych mądrości to gwarancja świetnej zabawy dla całej rodziny. Oba tytuły zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.

 

 

img_2665

 

img_2670

*****************

Te i inne świetne książki, które przewrócą Wam w głowach na dobre znajdziecie na stronie:

images

 

 

 

Dodaj komentarz