Żadnej przemocy! Astrid Lindgren – Wydawnictwo ZAKAMARKI

113 lat temu urodziła się Astrid Lindgren. Pomyślałam że ta rocznica będzie wspaniałą okazją, aby pokazać Wam bardzo ważną książkę tej właśnie autorki skierowaną do młodzieży i dorosłych!

„Żadnej przemocy!” to tekst przemówienia wygłoszonego przez Lindgren we Frankfurcie, a także przedmowa Marty Santos Pais i posłowie Thomasa Hammarberga, zaangażowanych w strukturach ONZ w ochronę praw dziecka.

Publikację powinien przeczytać każdy dorosły. Każdy! Swój egzemplarz przeczytałam wiele razy. Trzymam go na szafce nocnej i wracam do tych mądrych, ważnych słów niezwykle często.

koszyk

W 1978 roku Astrid Lindgren otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich we Frankfurcie. Podczas ceremonii wręczenia nagrody pisarka przytoczyła historię chłopca, któremu mama chciała sprawić lanie za nieposłuszeństwo. Gdy syn wręczył mamie kamień, mówiąc że równie dobrze może rzucić nim w niego, wówczas kobieta opamiętała się że przyrzekła sobie: „Żadnej przemocy!”. Kamień zachowała na pamiątkę.

Przemoc sprawia ból i pozostawia blizny na zawsze! Dziecko, które w niej wzrasta później jako dorosłe także często po nią sięga… Wychowanie w strachu, poczuciu zagrożenia i bólu jest piekłem, dlatego my – dorośli powinniśmy zrobić wszystko, by oszczędzić takiej traumy dzieciom. Żadne dziecko na świecie nie powinno być narażone na cierpienie.

Przeczytajcie co na ten temat powiedziała Astrid Lindgren. Zobaczcie jak mądre, ważne i wyważone słowa padły z ust tej wspaniałej pisarki.

„To pojedynczy ludzie decydują o losach świata.”

„Dziecko otoczone miłością i kochające swoich rodziców uczy się od nich pełnego miłości stosunku do otaczającego świata i na całe życie zachowuje taką postawę.”

„Norm zachowania potrzebują zarówno dzieci, jak i rodzice, a dzieci czerpią z przykładu rodziców więcej niż z czegokolwiek innego.”

Astrid Lindgren była jedną z największych orędowniczek całkowitego zakazu bicia dzieci. Rok po swoim wystąpieniu we Frankfurcie, Szwecja jako pierwszy kraj na świecie całkowicie zabroniła stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Dziś przesłania pisarki są nadal aktualne i wciąż należy o nich mówić! To pilny temat, bo każdego dnia ogromny odsetek dzieci doznaje przemocy. Nie pozostańmy obojętni! Reagujmy, szukajmy pomocy i przeciwdziałajmy przemocy.

Bardzo polecam Wam lekturę tej książki, warto mieć ją w swojej biblioteczce. Niech będzie niczym kamień na półce tego świata i stale napomina: „Żadnej przemocy!”

„Żadnej przemocy!”

Tekst: Astrid Lindgren

Ilustracje:Stina Wirsén

Oprawa: miękka

Ilość stron: 48

Wydawnictwo ZAKAMARKI

Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki logo

Dodaj komentarz