„Za duży na bajki” – Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

Przeczytaliśmy niedawno cudną powieść. Książka „Za duży na bajki” to historia o dorastaniu, chorobie, ogromnej pasji, przyjaźni, relacjach, kłamstwach, jednym słowem o … życiu i o tym, co jest w nim najważniejsze.

koszyk

Czy ktoś z was może powiedzieć, że ma w rodzinie szaloną ciotkę? Tak? W takim razie szybko dogadacie się z Waldkiem, który właśnie taką ciotunię ma. Ten dziesięciolatek oprócz bycia naszym głównym bohaterem, jest także naszymi oczami, dzieląc się z nami nie tylko aktualnymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w jego życiu, lecz także swoimi przemyśleniami, kłopotami czy problemami sercowymi. Jest to bardzo interesująca postać, która wyznaje zasadę trzech najważniejszych priorytetów w życiu. Są to turnieje gamingowe, kasa i duże grono psychofanek. Myślę, że ma też ogromne szczęście, gdyż jego mama doskonale to rozumie i wspiera syna, marzącego o karierze e-sportowca. Droga do celu nie jest jednak łatwa, zwłaszcza, kiedy jego świat staje na głowie wraz z pojawieniem się osobliwej ciotki Mariolki. Ta ekscentryczna osobowość i wielce interesująca postać ma zająć się naszym głównym bohaterem pod nieobecność jego ukochanej mamy, która niestety musi nagle wybrać się do szpitala. Nielubiana ciotunia wraz ze swoim przybyciem wprowadza w życie rozpieszczonego Waldka nieznaną mu dotąd dyscyplinę, a życie z ciotką pod jednym dachem zamienia się w prawdziwy obóz przetrwania! Chłopiec musi zmierzyć się ze zdrową dietą, sportami i ćwiczeniami, do których zmusza go ciocia Mariolka. Waldek po raz pierwszy będzie musiał się usamodzielnić i wypełniać wszystkie domowe obowiązki. Wkręci się nawet w gotowanie! A to nie wszystko! Okazuje się, że team Waldka, THREE KINGS posypał się, a wyjazd na wymarzony, gamingowy turniej może się wcale nie wydarzyć. Dodatkowo dochodzą sercowe kłopoty, jakie ostatnio trafiły chłopca i… co tak naprawdę dzieje się z jego mamą? Jaką tajemnicę skrywa przed synem? I czy kłamstwo z miłości wyjdzie na jaw?

„Za duży na bajki” to rewelacyjna i stanowczo wielce emocjonująca historia, która zachęca do refleksji. Moim zdaniem to, co trzeba najbardziej wyróżnić w tej książce to to, z jaką łatwością autorka poprzez poczynania i przemyślenia naszych bohaterów przekazuje nam ich emocje: szczęście, żal, współczucie, miłość. Szeroka gama emocji, jaka się tu pojawia to nie wszystko. Moim zdaniem bardzo łatwo zżyć się z głównym bohaterem, czyli Waldkiem, który mimo młodego wieku przeżywa tak wiele. Momentami można odnieść wrażenie, że chłopiec jest naprawdę rzeczywisty, a wszelkie jego przygody naprawdę miały miejsce. Poruszająca historia opowiada o zwyczajnym życiu nastolatka, które zmienia się wraz z pojawieniem się zwariowanej cioteczki w domu. Od tego momentu chłopiec zaczyna zauważać życie poza ekranem i powoli wgłębia się w skomplikowany świat dorosłych, odkrywając sekrety przeszłości. Oprócz niezwykłych bohaterów: każdy ma inną historię, odmienny charakter, inny sposób na życie, znajdziemy tu także problemy żywcem wyciągnięte z prawdziwego życia: kłopoty w szkole, skomplikowaną sytuację rodzinną, ogromne marzenia. Książka to nie tylko śmiech, lecz przede wszystkim zwroty w akcji (z taką nieprzewidywalną ciotką wszystko się może zdarzyć), błyskotliwe dialogi, płynącą naprzód fabułę i zaskakujące tajemnice, związane z przeszłością bohatera.  Książkę, mimo dużej ilości treści pochłania się prędko, z przyjemnością i zapartym tchem w piersiach. Na przemian to trafiamy na dziwną zagadkę, śmiejemy się z szalonych poczynań wyjątkowej ciotki, czy trzymamy kciuki za wygraną THREE KINGS w kolejnych turniejach. Podczas lektury nie zabraknie nam też ilustracji w niebiesko-szarej tonacji, które cieszą oko podczas czytania. Uważam, że trudno przeczytać książkę i nie poczuć ogromu emocji, jakie w niej występują. Bardzo polecam tę książkę, nie tylko dla dzieci i nastolatków, uważam bowiem, że dorośli także powinni po nią sięgnąć. Lektura idealna dla całej rodziny nie tylko ze względu na zabawny charakter i familijny klimat, lecz także z racji ważnych tematów, jak chociażby wielokrotnie poruszany kontakt dziecka z rodzicem, wspólnie spędzany czas i wzajemny szacunek. Jeśli lubicie realistyczne przygody, pełne emocji, dobrego humoru i niegodziwych przeciwnościach losu to książka dla Was!

Gorąco polecam, a na dokładkę dopowiem, że dostępny jest także film „Za duży na bajki” w reżyserii Kristoffera Rusa, według scenariusza autorki książki, który koniecznie warto zobaczyć! Ale najpierw przeczytajcie książkę 🙂

Byliśmy na filmie całą rodziną. Jest zabawny, wzruszający i aż trudno było pohamować łzy! Wspaniała gra aktorska, przezabawne dialogi i duża dawka mądrości z niego wypływa. Polecamy całym sercem.

Michalina, lat 14

„Za duży na bajki”

Tekst: Agnieszka Dąbrowska

Ilustracje: Marta Krzywicka

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 288

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo: AGORA DLA DZIECI

Dodaj komentarz