Wysoko wśród drzew – Wydawnictwo LEVYZ BOOKS

Gdzie tkwi sekret pięknych książek? W prostocie!

Margaret Atwood, kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, przygotowała oszczędną w słowach, nietuzinkową opowieść dla dzieci. Historia przywodzi mi na myśl beztroskie dzieciństwo, jakie sama miałam, dlatego wyjątkowo mnie urzekła. Samo powstanie książki jest także niezwykłe, bo zainspirowało ją prawdziwe życie. Mama autorki był nauczycielką, a tata badaczem owadów. Każdej wiosny rodzina wyjeżdżała do lasu na północy Kanady, by zamieszkać wśród drzew! Spędzali tam kilka miesięcy, a dziewczynkę uczyła wówczas mama. W leśnym domu wiedli proste życie, bez prądu, dlatego to właśnie książki były dla dziewczynki głównym źródłem rozrywki. Z chęcią pisała, czytała i malowała. Inspirowała się przyrodą i prostotą. Czyż to nie piękne? Kto dziś odważyłby się na taki krok i życie w dziczy w bez internetu? 😉

Obecnie Margaret jest jedną z najbardziej znanych pisarek na świecie, działa także na rzecz praw kobiet i ochrony klimatu. Wyjątkowo ważna jest dla niej ochrona drzew. Ta książka powstała wiele, wiele lat temu, a do dziś pozostaje aktualna! „Czuć” w niej wrażliwość, delikatność i spokój, a cudowny przekład Urszuli Ruzik – Kulińskiej dodał jej błyskotliwości i melodii. Tę książkę czyta się jednym tchem, z wielkim uśmiechem na twarzy.

koszyk

Drzewo daje schronienie przed upałem i deszczem, a wśród liści można doskonale się bawić! Przekonała się o tym dwójka urwisów, która bardzo upodobała sobie pewne drzewo. Bez względu na aurę za oknem, spędzali na nim wolny czas. Pewnego dnia bobry zrobiły im jednak psikusa i zabrały spod drzewa drabinę! Czy chłopcy utkną na drzewie już na zawsze? Jedzenie i woda szybko się skończyły, nikogo nie ma w pobliżu, a strach rośnie…

Nie martwcie się, ta opowieść ma piękne, chwytające za serce zakończenie, ale nie zdradzę Wam ani słowa więcej, bo koniecznie warto sięgnąć po nią osobiście. To wyjątkowy klasyk wśród dziecięcej literatury. Przepiękny język, cudne ilustracje i skromność. Jak niewiele potrzeba, by oczarować czytelnika!

Ta niespełna 50 – letnia książka będzie prawdziwą perełkę dla dzieci, jak również dorosłych wielbicieli Margaret Atwood. Bardzo polecam! Niezwykle klimatyczna lektura dla całej rodziny.

„Wysoko wśród drzew”

Tekst i ilustracje: Margaret Atwood

Przekład: Urszula Ruzik – Kulińska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 36

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo LEVYZ BOOKS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.