Wynalazki roślin – Wydawnictwo HarperKids

Czy wiedzieliście jak wiele jesteśmy w stanie nauczyć się od roślin?

Clive Gifford, autor bestsellerowych książek edukacyjnych dla dzieci przygotował fascynującą, wypełnioną wiedzą i ciekawostkami książkę, zatytułowaną „Wynalazki roślin”. Wyjątkowe ilustracje światowej sławy polskiej artystki, Gosi Herby nadają lekturze humoru i pomagają zrozumieć fascynujące zagadnienia.

Zobaczcie tylko na tę okładkę! Czy możne się do niej nie uśmiechnąć? 🙂

koszyk

Muszę przyznać, że po lekturze tej książki zupełnie inaczej spojrzeliśmy na rośliny! Mimo, że świat tak bardzo idzie do przodu i wciąż słyszymy o nowych pomysłach na ułatwianie życia, to właśnie kwiaty, drzewa i glony inspirują ludzi do wymyślania nowatorskich rozwiązań trudnych problemów. One wypracowały genialne pomysły na życie w harmonii, a my możemy czerpać od nich pełnymi garściami.

Macie ochotę poznać najszybciej rosnącą roślinę na Ziemi, z której można wytwarzać oddychające tkaniny? Ciekawi Was jak dwieście lat temu ludzie zaczęli produkować stalowe liny, kopiując sploty pnączy? Dlaczego kokosy spadając z wysokości nie pękają? Czy gdyby podobnymi materiałami wzmocnić beton, domy byłyby odporne na trzęsienia ziemi? A może zaintryguje Was fakt, że projektanci samochodów pracują nad piankami, w których odtworzą strukturę owocu pomelo? Wszystko po to, by jak najlepiej chronić ludzi. Ale to nie wszystko. W książce znajdziecie niezwykłe budowle botaniczne, które architekci zaprojektowali w oparciu o rozwiązania sprawdzone przez rośliny! Z pewnością zadziwi Was pewien długodystansowiec, czyli biegacz stepowy, który zainspirował inżynierów kosmicznych do stworzenia łazików. Jak wyliczono – łazik typu biegacz stepowy mógłby przebadać ponad połowę regionu wokół bieguna północnego Marsa jedynie w 3 tygodnie! Ach, takich smaczków i odkryć znajdziecie tu całą masę. Przekonacie się jak nakręcona nasiona klonu wykorzystano do konstrukcji urządzań sprawdzających jakoś powietrza, a nawet poznacie cuchnący cud, o niebywałych właściwościach. Bardzo podoba mi się rozdział o dzikiej aptece. Od tysięcy lat ludzie znają i wykorzystują lecznicze właściwości roślin, ale czy wiedzieliście, że co dziesiąte popularne lekarstwo pochodzi właśnie od nich?

Fascynująca, zaskakująca i bardzo wartościowa lektura! Uważam, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie, bez względu czy masz lat 7, czy 77. Książka doskonale wpisuje się w nowoczesne podejście do nauczania łączące naukę, technologię, inżynierię, matematykę oraz sztukę. Bardzo się cieszę, że to właśnie Gosia Herba przygotowała tak niebanalne, urocze ilustracje.

To wyjątkowa perełka w naszej biblioteczce. Serdecznie polecamy!

„Wynalazki roślin”

Tekst: Clive Gifford

Przekład: Wojciech Mikołuszko

Ilustracje: Gosia Herba

Oprawa: twarda

Ilość stron: 80

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo HarperKids

Dodaj komentarz