Wszędzie i we wszystkim – Wydawnictwo CoJaNaTo?

Niełatwo jest mi się wzruszyć, oj nie. Czytam wiele książek dla dzieci, dziennie przez nasze ręce przewija się masa literatury, która kipi emocjami. Do jednych lektur powracamy często, po inne sięgamy sporadycznie, są i takie które wędrują od razu na półkę, ale bywają i takie pozycje które zostają w sercu na długo. Na zawsze. To książki ważne, potrzebne, wzruszające i pięknie wydane. Jedną z nich jest „Wszędzie i we wszystkim”  przy której uroniłam niejedną łzę.

 

 

Poetycki tekst Pimma van Hesta i nastrojowe ilustracje Sassafras de Bruyn oczarowały całą naszą rodzinę. Przeczytaliśmy ją już wielokrotnie, bo do tych „dobrych” książek dzieci uwielbiają często powracać. Temat nie jest prosty, lekki i przyjemny, ale ogromnie potrzebny każdemu dziecku, bo przecież nigdy nie wiemy kiedy go to dotknie. Śmierć matki to wrażliwe, delikatne, traumatyczne doznanie, ale będzie choć odrobinę łatwiejsze dla dziecka po przeczytaniu tej książki.

Yolanda straciła mamę. Dziewczynka bardzo za nią tęskni i próbuje dowiedzieć się gdzie ona teraz jest. Dorośli nie lubią rozmawiać o śmierci, ale Yolanda nie potrafi milczeć. Postanawia jej poszukać. Chce znaleźć swoją mamę, mamę która umarła… Najpierw odwiedza pokój brata Juliana. Tam słyszy jak czterolatek mówi do pluszowego misia jak do mamy, później zaś zadaje swoje pytanie tacie, który pokazuje dosadnie gdzie jest mama. Rzeczy które lubiła kobieta nadal wypełnione są nią, a ona jest w nich. Wieczorem dziewczynka przytula Królika, którego zrobiła dla niej mama. Pluszak pachnie mamą, więc mama jest blisko… Kolejnego dnia w odwiedziny wpada siostra mamy, później Yolanda jedzie do babci i dziadka, gdzie każdemu z osobna zadaje to samo pytanie: „Gdzie jest teraz mama?” Odwiedza grób matki i prowadzi dialog z dziadkiem. Najlepsza przyjaciółka mamy zabiera kilkulatkę na plażę, by ta mogła poczuć objęcia rodzicielki. Patrząc wieczorem w niebo wie że mama jest jedną z gwiazd…. Każdy da inną odpowiedź, każdy będzie mówił prawdę. Gdzie jest mama? Przekonacie się pod koniec książki, gdzie będzie to ujęte jednym słowem!

Poetycka, delikatna, piękna i wrażliwa opowieść. Skierowana do dzieci od 5 roku życia. Bardzo wartościowa lektura, uświadamiająca najmłodszych że pamięć po zmarłych nie zniknie dopóki o nich myślimy, mamy ich w sercu i w pamiątkach po nich. Dzieci dopytują, są ciekawe, chcą wiedzieć. Dzięki tej powieści mamy szansę wprowadzić małego czytelnika w ten niezwykle istotny temat. Tutaj dotyczy to śmierci mamy, ale myślę że książka pomoże w zrozumieniu tematu w przypadku odejścia innego członka rodziny (babci, dziadka, kogoś bliskiego).

Ogromnym walorem jest to piękne wydanie! Twarda oprawa i cudowne ilustracje dają do myślenia i rozważania. To jedna z ważniejszych literackich „perełek” w naszej biblioteczce. Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

 

https://cojanato.pl/wp-content/uploads/2017/08/logo-cojanato-1.png

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.