Plecak pełen książek – Przedszkolaki Czytają

Książki wypełniają cały nasz dom, a każdą wspólną chwilę przeznaczamy na lekturę. Pomyślałam że warto wyjść z dziecięcą literaturą dalej i dzielić się czytelniczą pasją z innymi, dlatego w przedszkolu mojego synka Stasia zorganizowałam akcję, która ma na celu wspólne czytanie dzieciom. Dzięki temu najmłodsi spędzą miło czas z rodzicami, a przy okazji odkryją być może dotąd nieznane im jeszcze książki.

Zainspirowana wspaniałą akcją PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ – PROJEKT PLECACZKOWY organizowaną co roku przez wydawnictwo Zakamarki postanowiłam i ja zadziałać w swojej niewielkiej miejscowości. Nie zastanawiając się długo uszyłam plecak i zaangażowałam swojego przedszkolaka, by sam wybrał książki jakie dzieci będą czytały.

Plecak pełen książek powędrował do grupy Krokodylków i cieszy co tydzień inne dziecko.

 

 

Akcja polega na tym że rodzic lub opiekun czyta codziennie (przez 6 dni) jedną książkę z dzieckiem, a siódmego dnia mały czytelnik wykonuje pracę plastyczną odnośnie książki która najbardziej mu się spodobała. Po tygodniu plecaczek wędruje do domu kolejnego dziecka i następna rodzina wspólnie uczestniczy w lekturze. W ten sposób plecak wraz z sześcioma książkami odwiedzi trzynastu małych czytelników, którzy mam nadzieję będą bardzo cieszyć się ze wspólnej przygody.

Staś sam wybrał książki jakimi pragnął wypełnić plecak i myślę że jego koledzy i koleżanki również będą zadowoleni. Bardzo jestem ciekawa efektów i prac plastycznych jakie pojawią się na wystawie zwieńczającej akcję. Dzieci jeszcze nie wiedzą, ale w podziękowaniu za udział w zabawie otrzymają książki i będzie to mój wspaniały, wartościowy i ważny patronat – „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy”.

W plecaku umieściłam także grafikę informującą jak wiele daje dzieciom głośne czytanie i krótką informację o tym jak przebiega akcja. Myślę że każdy z Was może z powodzeniem zorganizować taką przygodę w przedszkolu swojego dziecka! Wystarczy sięgnąć po ulubione lektury, zapakować je do plecaka (wcale nie musi to być specjalny, wyjątkowy, ale zwykły najzwyklejszy jaki macie pod ręką) i zaproponować paniom w przedszkolu taką akcję promującą czytelnictwo. Dzięki temu zachęcamy dorosłych do wspólnego, regularnego czytania, odkrywamy przed dziećmi nowe przygody i dajemy ogrom satysfakcji, bo to naprawdę wielka radość nieść taki plecak do domu – widziałam na własne oczy 🙂

 

 

 

 

 

 

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” 

– tak mawiała Wisława Szymborska, dlatego pamiętajcie – niech takim zabawom nie będzie końca!

 

 

One thought on “Plecak pełen książek – Przedszkolaki Czytają

  • 23/03/2019 at 08:15
    Permalink

    Piękna inicjatywa. Ja czytam osobiście synkowi a teraz rocznej córce odkad mieli zaledwie po kilka miesięcy. Do dziś codziennie znajdujemy czas na czytanie, każde wybiera sobie książeczkę, siadamy razem na dywanie i czytamy,ogladamy obrazki,synek zadaje pytania. Nie ma.nic piękniejszego- bo jak inaczej dziecko ma poznać świat? W przedszkolu również mają bibliotekĘ i w każdy piątek wypozyczaja książeczke na weekend do domu.

Dodaj komentarz